Dream Machines G1650 – recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Dream Machines G1650 – dane techniczne oraz cena
- Dream Machines G1650 – dostępne konfiguracje
- Dream Machines G1650 – wygląd
- Dream Machines G1650 – matryca
- Dream Machines G1650 - klawiatura i touchpad
- Dream Machines G1650 – wydajność
- Dream Machines G1650 – wady i zalety
- Dream Machines G1650 – podsumowanie, czy warto?
Sprzęt od Dream Machines występuje w wersjach 15-calowych i 17-calowych. Są one zróżnicowane także pod innymi względami, co pozwala graczom dobrać sprzęt do własnych wymagań, a także konkretnych tytułów, które mają być ogrywane.
Dream Machines G1650 – dane techniczne oraz cena
Co najważniejsze, głównym atutem serii powinna być wysoka wydajność w najnowszych grach z segmentu AAA. Jak wskazuje producent, gwarantują to nowoczesne podzespołu, ze wspomnianą jednostką graficzną na czele. Przed zakupem warto zwrócić uwagę również na pozostałe elementy wyposażenia laptopów.
Dream Machines G1650 – dostępne konfiguracje
Choć na rynku znajdziemy co najmniej kilka konfiguracji sprzętowych, nie są one zbytnio zróżnicowane. Producent postawił na wąską, sprawdzoną grupę podzespołów, które mają zapewnić komfortową obsługę wszystkich najnowszych tytułów z segmentu AAA. Jak jest w rzeczywistości? Warto sprawdzić to poprzez analizę najważniejszych elementów wyposażenia laptopa.
Rozpoczniemy od procesorów. Wybór padł na dwa układy z serii Intel Coffee Lake, które bardzo często są montowane w urządzeniach gamingowych – zarówno ze średniej, jak i wysokiej półki cenowej. Wyróżniają się sporą ilością rdzeni i wątków, toteż powinny poradzić sobie z tytułami najbardziej wymagającymi pod względem sprzętowym.
Jeśli zależy Wam na maksymalizacji osiągów, powinniście celować w modele 17-calowe, ponieważ korzystają one z mocy układu Intel Core i7-9750H. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor zapewnia ogromną wręcz wydajność, dzięki której nie będziecie musieli oglądać się na wymagania sprzętowe nowych gier.
Zobacz Dream Machines G1650
Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4500 MHz. Doskonale pokazuje to możliwości układu, zwłaszcza w trybie wielowątkowym. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest pamięć podręczna o pojemności 12 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 45 W.
Do czynienia mamy więc z bardzo wydajnym sprzętem, doskonale sprawdzającym się podczas obsługi najnowszych gier. To jednak nie wszystko – jego moc obliczeniowa okażę się bowiem wystarczająca podczas pracy z narzędziami specjalistycznymi, wykorzystywanymi chociażby do obróbki grafiki czy też tworzenia modeli 3D. Potwierdzeniem tego są wyniki testów diagnostycznych. W programie Cinebench R15, omawiany procesor uzyskał średnią na poziomie 182 punktów w trybie jednowątkowym i 1177 punktów w trybie wielowątkowym.
W modelach piętnastocalowych znajdziemy natomiast procesor Intel Core i5-9300H. Jak można się domyślić, są to urządzenia tańsze. Jak natomiast prezentuje się ich wydajność. Układ dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami, a jego częstotliwość taktowania wynosi od 2400 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian i wynosi 45 W.
Choć parametry są niższe w porównaniu z układem i7, nadal mamy do czynienia ze sprzętem dostosowanym od obsługi najnowszych gier z segmentu AAA. Liczyć możemy na utrzymanie wysokiego poziomu klatek na sekundę także przy pełnej oprawie graficznej, czego potwierdzeniem są oczywiście testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15 procesor uzyskał kolejno 171 i 757 punktów.
W ten sposób przechodzimy do podzespołu najważniejszego, a więc karty graficznej. Jak już zostało wspomniane, specyfikacja Dream Machines G1650 wskazuje na jednostkę Nvidia GeForce GTX 1650, której premiera miała miejsce w kwietniu tego roku. Jest to więc karta nowa, która powinna pozwolić na ogrywanie wszystkich topowych produkcji. Parametry oparte na 4 GB pamięci GDDR5 i wysokim taktowaniu pozwalają na ogrywanie nowych tytułów, jednak trzeba mieć na uwadze to, że nie wszystkie zostaną uruchomione na najwyższych detalach graficznych.
Dostępne na rynku urządzenia korzystają również z szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie 2400 MHz). W dostępnych slotach znaleźć mogą się kości o łącznej pojemności 32 GB – jest to kolejna dobra informacja dla fanów gier. To samo tyczy się dysków twardych – laptop występuje bowiem na rynku w wersjach wyposażonych w dyski HDD lub SSD. Nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby zakupić konfigurację z dwoma, a nawet trzema dyskami. Pod obudową znajduje się bowiem jedno złącze SATA i dwa złącza M.2
Dream Machines G1650 – wygląd
Na pierwszy rzut oka nie można stwierdzić, że mamy do czynienia z laptopem gamingowym. Pod względem designu, model G1650 przypomina bardziej urządzenia biznesowe. Producent zdecydował się na stonowaną, elegancką konstrukcję. Ciemna kolorystyka jest przełamywana wyłącznie za sprawą podświetlenia klawiatury, które jednak nie jest wielokolorowe, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych laptopów gamingowych tego producenta.
Wybór między mniejszym modelem 15-calowym a 17-calowym jest zależny od indywidualnych preferencji użytkownika. Sprzęt większy zagwarantuje obszerniejszą przestrzeń roboczą, która w przypadku gier przełoży się na lepsze doznania. Taki laptop sprawdzi się jednak przede wszystkim w ramach użytku stacjonarnego.
Obudowa została wykonana ze wzmacnianego tworzywa sztucznego, które imituje aluminium. Sztywność jednostki centralnej należy ocenić pozytywnie. Konstrukcja nie odkształca się podczas intensywnego korzystania z klawiatury. Nieco gorzej pod tym względem wypada klapa ekranu, którą dość łatwo można wygiąć. Kolejną wadą jest spora podatność obudowy na zabrudzenia. Odciski palców, tłuste plamy, kurz – wszystko to na obudowie zbiera się błyskawicznie i jest bardzo widoczne.
Do pracy zawiasów nie można mieć większych zastrzeżeń. Gwarantują utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji, bez zbędnego chybotania. Pozwalają na odchylenie ekranu o maksymalnie 135 stopni. Zestaw portów i złączy jest bardzo rozbudowany – znajdziemy tam wszystko, co jest potrzebne podczas gry, co oczywiście należy zapisać po stronie zalet sprzętu.
Dream Machines G1650 – matryca
Jak już zostało wspomniane, do wyboru mamy matrycę 15-calową oraz 17-calową. Wybór panelu związany jest jednak nie tylko z przekątną ekranu, ponieważ oba modele korzystają z różnych procesorów. Warto w tym miejscu podkreślić, że panele obsługują rozdzielczość Full HD, zostały również wykonane w technologii IPS.
Maksymalna luminancja wynosi 300 nitów, pewien standard został więc osiągnięty. Przyzwoicie prezentują się także pozostałe parametry, a więc kąty widzenia i odwzorowanie kolorów. Nie jest to oczywiście najlepsza matryca gamingowa, jednak spełnia ona najważniejsze kryteria, dzięki czemu pozwala czerpać z gier wszystko to, co jest najważniejsze. Warto nadmienić jeszcze, że matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, które skutecznie redukują powstawanie refleksów świetlnych na ekranie.
Dream Machines G1650 – klawiatura i touchpad
W obu wersjach laptopa mamy do otrzymaliśmy do dyspozycji pełnowymiarowe klawiatury z panelem numerycznym. Klawisze wyróżniają się nieco płaskim skokiem, jednak użyte materiały i przełączniki sprawiają, że ich wykorzystanie jest bardzo wygodne oraz ciche, co także ma ogromne znaczenie. Bardzo dobrze sprawdza się także podświetlenie, które pozwala na grę bez konieczności włączania dodatkowego źródła światła.
Laptopy zostały wyposażone w dużych rozmiarów touchpad, który dobrze spełnia swoje funkcje, choć niektórzy użytkownicy mogą narzekać na jego lekko chropowatą powierzchnię, która może utrudniać swobodne operowanie kursorem. Do pracy zamontowanych przycisków nie można mieć natomiast większych zastrzeżeń.
Dream Machines G1650 – wydajność
Jak już zostało wspomniane, większą wydajność zapewnią nam modele 17-calowe. Dlaczego? Ponieważ korzystają one z lepszego procesora. Intel Core i7-9750H wyróżnia się ogromną wydajnością, która posłuży podczas obsługi nie tylko nowych gier, ale również wielu programów specjalistycznych.
Do tego wszystkiego dochodzi karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1650, która została oparta na architekturze Turing. Jest to solidna jednostka ze średniej półki, która pozwoli na ogrywanie wszystkich nowych tytułów, choć nie zawsze na najwyższych detalach graficznych. Uzyskiwane przez nią wyniki w testach diagnostycznych prezentują się bardzo przyzwoicie – w programie 3DMark 11 Performance GPU otrzymała średnią na poziomie 13230 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 67809 punktów. Poniżej przedstawiamy tabelkę pokazującą, jak przedstawiona konfiguracja radzi sobie z obsługą nowych gier.
Dream Machines G1650 – wady i zalety
Omawiany laptop zwraca na siebie uwagę ze względu na elegancki, przyjemny design, który odróżnia go nieco od wielu innych sprzętów gamingowych. Również jakość wykonania laptopa jest bardzo przyzwoita, choć z pewnością można się przyczepić do tego, że klapa ekranu wygina się zbyt łatwo.
Zamontowane podzespoły gwarantują sprawną obsługę nowych gier i właśnie to wydaje się informacją najważniejszą. Sprzęt pozwoli nam bowiem na ogrywanie wszystkich najnowszych tytułów z segmentu AAA. Po stronie zalet zapisać możemy także możliwość wyboru między wersją 15-calową a 17-calową, dobrze wykonaną klawiaturę, rozbudowany zestaw portów i złączy, a także przyzwoitą matrycę IPS.
Choć cena Dream Machines G1650 jest niższa od wielu innych urządzeń, warto zastanowić się, czy wydanie 5-6 tysięcy złotych na laptopa gamingowego ma sens. Zwłaszcza że sprzęt nie jest pozbawiony wad. Wspomnieć należy przede wszystkim o sporym nagrzewaniu się kluczowych podzespołów podczas pracy na najwyższych obrotach. Przekłada się to także na niewielkie „dławienie się” procesora, co obniża jego wydajność. Użytkownicy narzekają także na krótki czas pracy na baterii.
ZALETY
- Elegancki design
- Bardzo przyzwoite, nowoczesne podzespoły
- Dostępność wersji 15-calowej i 17-calowej
- Rozbudowany zestaw portów
- Przyzwoita matryca IPS
- Dobrze wykonana klawiatura
WADY
- Klapa ekranu wygina się zbyt łatwo
- Wysokie temperatury podzespołów
- Spadek wydajności procesora przy dużym obciążeniu
- Krótki czas pracy na baterii
Dream Machines G1650 – podsumowanie, czy warto?
Choć przedstawiony wyżej laptop nie jest bez wad, na pewno warto się nim zainteresować. Jak wskazuje recenzja, Dream Machnies G1650 zapewnia wydajność, która pozwoli na ogrywanie wszystkich nowych gier, a przecież to w przypadku sprzętów gamingowych jest najważniejsze.
Komentarze (0)