Udostępnij
Skomentuj

Dell Vostro 3470 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Firma Dell przygotowała uniwersalne zestawy firmowe. Czy warto kupić jeden z komputeów Vostro 3470?

Zestawy dostępne na rynku są oferowane w przystępnych cenach – modele najtańsze kosztują mniej niż 2 tysiące złotych, natomiast najdroższe około 4000 złotych. Różnice te wynikają oczywiście z doboru podzespołów. Konfiguracje są zróżnicowane pod wieloma względami, dlatego (przynajmniej w teorii) każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Polecane komputery

Dell Vostro 3470 – dane techniczne

Dell Vostro 3470 – dostępne konfiguracje

Ze względu na sporą różnicę cenową między najtańszymi a najdroższymi konfiguracjami, warto dokładnie przenalizować ich specyfikacje. Dzięki temu dowiemy się, z jakich podzespołów korzystają i do jakich zadań zostały przystosowane.

Analizę rozpoczniemy do kart graficznych. Niestety, wybór nie jest przesadnie szeroki. Większość dostępnych komputerów występuje wyłącznie ze zintegrowanymi jednostkami GPU, które, z oczywistych względów, nie pozwolą na wiele. Jedyną dedykowaną kartą montowaną w komputerach Dell Vostro 3470 jest Nvidia GeForce GT 710. Nie oznacza to jednak, że sprzęty te otworzą nam dostęp do wielu zaawansowanych programów.

Wspomniana karta wyróżnia się bowiem bardzo niską wydajnością – 2 GB przestarzałej pamięci typu DDR3 i niska częstotliwość taktowania rdzenia sprawiają, że jednostka upora się wyłącznie z podstawowymi programami, a także grami o niskich wymaganiach sprzętowych.

Znacznie lepiej prezentują się procesory. Producent zdecydował się na użycie układów Intela ósmej generacji, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków. Zapewnia to bardzo przyzwoitą wydajność w ramach pracy wielowątkowej. Zdecydowanie najmocniejszym procesorem w zestawieniu jest model Intel Core i7-8700.

Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ CPU bardzo dobrze sprawdza się podczas obsługi szczególnie zaawansowanych programów – graficznych, projektowych etc. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 3200 MHz, natomiast w trybie turbo może dojść do poziomu aż 4600 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji będzie tu 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 65 W.

Sporą wydajność procesora potwierdzają wyniki testów przeprowadzonych na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym średni wynik wyniósł 192 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym aż 1178 punktów. Komputery Dell Vostro 3470 występują również z dwoma innymi układami Intel Core.

Mowa tu między innymi o procesorze Intel Core i5-8400. Jest to model sześciordzeniowy i sześciowątkowy. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 2800 MHz do 4000 MHz, a pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 9 MB. Mamy więc do czynienia z nieco słabszą specyfikacją w porównaniu z modelem Intel Core i7, jednak nadal jest to więcej niż przyzwoity procesor, który pozwoli na obsługę wielu zaawansowanych programów. Jeżeli chodzi o testy w Cinebench R15, układ uzyskał 161 punktów w trybie jednowątkowym i 954 punktów w trybie wielowątkowym.

W tańszych konfiguracjach znaleźć można procesor Intel Core i3-8100 (cztery rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3600 MHz), a także Intel Pentium G5400 oraz Intel Celeron G4900. Dobrać możemy również pamięć RAM – producent skorzystał z szybkich kości typu DDR4, które zapewniają bardzo solidne działanie w każdej sytuacji.

Komputery są zróżnicowane także pod względem dysków twardych. Najczęściej znaleźć można konfiguracje wyposażone w pojedynczy dyski HDD (maksymalnie 2 TB) lub dyski SSD (maksymalnie 512 GB), jednak zdarzają się również modele z dwoma dyskami. Wybór konkretnego rozwiązania jest oczywiście zależny od naszych potrzeb. W sytuacji, gdy zależy nam przede wszystkim na sporej pojemności, najkorzystniejszy wydaje się zakup komputera z dyskiem talerzowym. Modele SSD pozwolą na znaczne przyspieszenie działania systemu (zwłaszcza modele M.2 PCIe).

Dell Vostro 3470 – wygląd

Producent postawił na kompaktową obudowę typu Small form Factor, dzięki której komputer nie zajmuje specjalnie dużo miejsca. Bez problemu znajdzie miejsce w każdym stanowisku pracowniczym – nie jest to masywna konstrukcja, z którą nie wiadomo, co zrobić. Wysoko należy ocenić również jakość wykonania obudowy. Wykorzystane zostały materiały wysokiej jakości, dlatego całość nie tylko dobrze się prezentuje, ale również jest wytrzymała.

Biorąc pod uwagę zestaw zamontowanych portów i złączy, należy stwierdzić, że znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne w codziennej pracy, jednak szkoda, że producent nie zdecydował się  na jego rozszerzenie, na przykład o kilka kolejnych portów USB (w tym chociaż jeden typu C).

Dell Vostro 3470 – cechy

Zgodnie z tym, co podkreśla firma Dell, komputery Vostro 3470 mają jednocześnie zapewnić kompaktowe wymiary i wiele możliwość rozbudowy zestawów. Dostępne są wolne wnęki, porty i sloty, dlatego każdy może dokupić dysk twardy czy też wymienić kartę graficzną na lepszą. Demontaż obudowy i założenie poszczególnych podzespołów nikomu nie powinien przynieść trudności.

Uwagę warto zwrócić także na zastosowane zabezpieczenia, które zwiększają bezpieczeństwo sprzętu i przechowywanych na dysku danych. Ciekawie prezentują się przede wszystkim blokady, które uniemożliwiają kradzież podzespołów.

Dell Vostro 3470 – wydajność

Oferowane komputery zostały wyposażone w bardzo wydajne procesory. Zwiększona ilość rdzeni i wątków sprawiła, że sprzęt jest w stanie uporać się z obsługą wielu zaawansowanych programów i narzędzi. Jak jednak wygląda sprawa z kartą graficzną?

Jak już wspomnieliśmy, w komputerach montowana jest wiekowa jednostka Nvidia GeForce GT 710 z 2 GB własnej pamięci. Jej wydajność trzeba ocenić nisko, czego potwierdzeniem są wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark Performance GPU uzyskała ona średni rezultat na poziomie 1556 punktów, natomiast w 3DMark Fire Strike Extreme zatrzymał się on na 446 punktach. Przekłada się to także na obsługę gier komputerowych – na przyzwoitą ilość klatek na sekundę możemy liczyć wyłącznie w produkcjach o niskich wymaganiach sprzętowych.

Dell Vostro 3470 – wady i zalety

Po stronie największych atutów omawianych komputerów należy zapisać wykorzystywane przez nie procesory. Są to nowoczesne układy, które bardzo dobrze sprawdzają się w ramach pracy wielowątkowej (mowa o modelach Intel Core). Dzięki temu oferowane zestawy posłużą nam nie tylko podczas obsługi podstawowych programów.

Na plus trzeba zapisać także możliwość wyboru między kilkoma zróżnicowanymi konfiguracjami sprzętowymi. Szkoda jednak, że nie znalazło się miejsce dla maszyny z wydajniejszą kartą graficzną. Nie chodzi tu o jednostki z absolutnie najwyższej półki, jednak silny reprezentant półki średniej z pewnością okazałby się bardzo przydatny.

Jakie jeszcze zalety ma seria Dell Vostro 3470? Wspomnieć należy o solidnej, kompaktowej obudowie. Niewielki minus postawimy natomiast przy dość ubogim zestawie portów i złączy.

ZALETY

  • Wydajne procesory
  • Możliwość wyboru kilku konfiguracji sprzętowych
  • Kompaktowa, solidna obudowa
  • Dostęp do komputerów z dwoma dyskami
  • Rozwiązania zabezpieczające sprzęt i dane
  • Niskie ceny

WADY

  • Brak wersji z wydajną kartą graficzną
  • Ubogi zestaw portów i złączy

Dell Vostro 3470 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej komputery nie kosztują wiele, dlatego znajdą zastosowanie zarówno w małych i średnich firm, jak i u freelancerów. Nie są to sprzęty z najwyższej półki, jednak z pewnością spełnią swoje zadanie.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.