Dell G5 5587 – recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Choć sprzęt jest określany mianem gamingowego, kierowany jest on nie tylko do graczy, ale również do wszystkich innych osób poszukujących wydajnego, multimedialnego laptopa do pracy lub zabawy. Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu serii, na rynku znajdziemy mnóstwo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych.
Dell G5 5587 – dane techniczne oraz cena
W porównaniu z poprzednią edycją, producent postawił na nowsze, wydajniejsze procesory. Uwagę warto zwrócić także na dedykowane karty graficzne oraz na szybkie dyski twarde. Nie można zapomnieć również o dokładnej analizie jakości wykonania obudowy.
Dell G5 5587 – dostępne konfiguracje
Producent postawił na ogromne zróżnicowanie swoich urządzeń, czego dowodem jest chociażby szeroki zakres cenowy oferowanych laptopów. Różnica między najtańszym a najdroższym modelem wynosi prawie 3 tysiące złotych, co oznacza, że warto zwrócić uwagę na to, z jakich dokładnie podzespołów korzysta interesujący nas sprzęt.
Naszą analizę rozpoczniemy od procesorów. Wybór padł na układy z serii Intel Coffee Lake, które cieszą się spora popularnością wśród graczy, a także użytkowników biznesowych i domowych. Wynika to przede wszystkim z faktu wykorzystania sporej ilości fizycznych rdzeni i wątków logicznych, przy jednoczesnym utrzymaniu poboru energii na względnie niskim poziomie.
W przypadku konfiguracji najdroższych, za ponad 6 tysięcy złotych, za wydajność najczęściej odpowiada procesor Intel Core i9-8950HK, który dysponuje sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami. Wrażenie robi także wysoka częstotliwość taktowania – w trybie bazowym wynosi ona 2900 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi maksymalnie do poziomu 4800 MHz. To jednak nie wszystko, ponieważ układ wyróżnia się odblokowanym mnożnikiem, co oznacza, ze możemy bez problemu przeprowadzić proces overclockingu (podkręcania), za sprawą którego zwiększymy maksymalną częstotliwość taktowania. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 12 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP na poziomie 45 W.
Zobacz Dell G5 5587
Analiza powyższych parametrów technicznych wystarczy, aby dojść do przekonania, że jest to niezwykle wydajne urządzenie, z którego skorzystają zarówno gracze, jak i profesjonaliści. Procesor nie powinien mieć bowiem większych problemów z obsługą najnowszych gier, a także najbardziej wymagających programów do obróbki graficznej czy też do przygotowywania rozbudowanych projektów. Potwierdzeniem tego wszystkiego są testy diagnostyczne, w których omawiany układ CPU wypadł znakomicie. W programie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 195 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 1191 punktów.
Wydatek ponad 6 tysięcy złotych na wiele osób działa zniechęcająco, dlatego decydują się oni na modele nieco słabsze, które jednak nadal zapewniają sporą wydajność, odpowiednią do obsługi nowych gier. Kryteria te spełniają konfiguracje Dell G5 5587 i7-8750H, których ceny wynoszą od 4500 złotych.
Procesor Intel Core i7-8750H także dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi natomiast od 2200 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4100 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi także 9 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W. Warto nadmienić, że układ ten nie dysponuje odblokowanym mnożnikiem, toteż nie może zostać podkręcony. Pomimo tego, mamy do czynienia z procesorem o naprawdę sporych możliwościach, co zresztą pokazują wspomniane testy Cinebench R15. Układ uzyskał w nich kolejno 173 i 1116 punktów.
To jednak nie koniec. Producent przygotował bowiem także konfiguracje wyposażone w procesor z serii Intel Core i5. Mowa tu o modeli i5-8300H, który jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 2300 MHz do 4000 MHz. Ilość pamięci podręcznej to 8 MB, a współczynnik TDP został ustalony na poziomie 45 W. Jest to najsłabszy procesor z wszystkich wymienionych. Poradzi sobie z nowymi grami, choć podczas obsługi wysokich detali graficznych mogą pojawić się problemy z wydajnością.
O wydajności laptopa w nowych grach nie decyduje jednak tylko procesor. Niezwykle istotny jest także dobór karty graficznej. Najtańsze konfiguracje korzystają wyłącznie z jednostek zintegrowanych, dlatego posłużą one wyłącznie do użytku domowego. Jeśli chcecie ograć nowości, powinniście celować w modele z kartą dedykowaną. Do wyboru są dwie jednostki.
Tą wydajniejszą okażę się Nvidia GeForce GTX 1060 Max-Q z 6 GB pamięci GDDR5. Pomimo tego, że mamy do czynienia z modelem o nieco niższych parametrach od jednostki standardowej, nadal jest to sprzęt pozwalający na uruchomienie wszystkich nowych gier. Większość z nich, na wysokich detalach graficznych.
Drugą kartą montowaną w laptopach Dell G5 5587 jest Nvidia GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci własnej. Nadal możliwe okaże się uruchomienie nowych gier, jednak w przypadku produkcji najbardziej wymagających pod względem sprzętowym konieczne będzie obniżenie szczegółowości grafiki do poziomu średniego lub niskiego.
Specyfikacja Dell G5 5587 wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. Do doskonała wiadomość dla graczy i użytkowników profesjonalnych, zwłaszcza że na płycie głównej mogą znaleźć się kości o łącznej pojemności wynoszącej nawet 32 GB. Na plus należy zaliczyć także sporą swobodę wyboru dysków twardych. W zależności od potrzeb, możemy postawić na konfiguracje wyposażone w pojedyncze dyski HDD lub SSD bądź też zakupić laptopa z dwoma dyskami (HDD + SSD M.2 lub SSD + SSD M.2).
Dell G5 5587 – wygląd
Jak na laptopa 15-calowego, model G5 5587 jest bardzo ciężki. Waga na poziomie 2,6 kg sprawia, że warto korzystać z niego przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Nie jest to sprzęt zbytnio mobilny – trzymanie go na kolanach przez dłuższy czas może okazać się męczące. Wspomnieć należy również o tym, że obudowa laptopa jest dość gruba – daleko mu do nowoczesnych, smukłych laptopów biznesowych. Wynika to jednak ze specyfiki zamontowanych podzespołów, a także konieczności wykorzystania rozbudowanego zestawu chłodzenia.
Co jednak najważniejsze, obudowa laptopa wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Użyte materiały zapewniły zadowalająca sztywność jednostki centralnej i klapy ekranu, dzięki temu oba te elementy nie uginają się nadmiernie pod naporem. Nie musimy również martwić się odkształceniami palmrestu podczas intensywnego korzystania z klawiatury. Wszystkie elementy zostały spasowane prawidłowo, dlatego całość jest po prostu bardzo solidna.
Dobrze ocenić należy również jakość wykonania jedynego zawiasu, na którym został osadzony ekran. Pracuje on bardzo płynnie, zapewniając jednocześnie utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji, bez nadmiernego chybotania. Pewne kryteria przyzwoitości zostały spełnione także w przypadku zestawu portów i złączy. Nie brak w nim żadnego istotnego elementu. Warto nadmienić również, że laptop został wyposażony w dużą klapę serwisową, którą demontujemy poprzez rozkręcenie jednej śrubki. Daje nam to dostęp do najważniejszych podzespołów.
Dell G5 5587 – matryca
Omawiany laptop występuje na rynku w wersjach z dwoma różnymi panelami o przekątnej 15,6 cali. W przypadku modeli droższych będą to matryce 4K UHD, natomiast w tańszych Full HD. Co ważne, obie matryce zostały wykonane w technologii IPS, co gwarantuje co najmniej przyzwoitą jakość generowanego obrazu.
Nie oznacza to jednak, że nie brak tu pewnych mankamentów. Osoby znające się na temacie narzekać będą przede wszystkim na dość niską luminancję, której wartość może dobić maksymalnie do 225 cd/m2. Minus musimy postawić także przy przeciętnym pokryciu kolorów – w palecie sRGB wynosi 57%, natomiast w Adobre RGB tylko 36%. Przyzwoicie sprawdza się natomiast matowa powłoka, która stanowi zabezpieczenie przed powstawaniem refleksów świetlnych. Dopiero po wyjściu na pełne słońce widoczność wyświetlanych treści spada poniżej akceptowalnego poziomu.
Dell G5 5587 – klawiatura i touchpad
Producent postawił na pełnowymiarowa klawiaturę 6-rzędową, która została wyposażona w panel numeryczny. Niestety, brakuje tu podświetlenia. Klawisze wyróżniają się niskim skokiem i wyraźną reakcją, dlatego też zagwarantują przyzwoity komfort grania i pracy. Co istotne, ich praca jest całkiem cicha. Stukanie okaże się głośne tylko w przypadku spacji.
Większych zastrzeżeń nie można mieć także do pracy touchpada. Płytka jest całkiem duża, a jej właściwości ślizgowe pozwalają na wygodne operowanie kursorem i sprawną obsługę gestów wielopunktowych.
Dell G5 5587 – wydajność
Jak pokazują testy diagnostyczne, mamy do czynienia z niezwykle wydajnym komputerem, który bez większych problemów poradzi sobie z obsługą nowych gier. Mowa tu przede wszystkim o konfiguracjach Dell G5 5587 i7 oraz i9.
Do tych procesorów warto dobrać kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060 Max Q. 6 GB pamięci własnej i przyzwoita częstotliwość taktowania przekładają się na spore możliwości jednostki, która może zostać wykorzystana do obsługi nie tylko gier, ale również wielu programów profesjonalnych. Jej moc obliczeniowa z pewnością okaże się wystarczająca. Potwierdzają to zresztą testy. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 13333 punktów. Na platformie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 96536 punktów. Poniżej przedstawiamy, jak jednostka radzi sobie z obsługą nowych gier.
Dell G5 5587 – wady i zalety
Do czynienia mamy z nowoczesnym sprzętem o wysokiej wydajności, który na rynku występuje w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych. Możemy dobrać procesor, kartę graficzną, ilość pamięci RAM, a także typ i pojemność dysków twardych. Jest to spory atut serii.
Po stronie zalet należy zapisać także wysoką jakość wykonania obudowy. Jak wskazuje recenzja, Dell G5 5587 być może jest laptopem ciężkim, jednak użytkownicy nie powinni obawiać się nadmiernego odkształcania się jednostki centralnej czy też klapy ekranu. Do tego wszystkiego dodać możemy również przyzwoity zestaw portów i złączy, a także dobrze wykonany osprzęt.
Po stronie wad laptopa znajdą się natomiast przeciętne parametry techniczne wykorzystywanych matryc. Użytkownicy narzekają również na brak podświetlenia klawiatury, a także spore nagrzewanie się kluczowych parametrów. Do tego dojść może również znacząca obniżka wydajności podczas pracy na baterii.
ZALETY
- Wiele konfiguracji do wyboru
- Wydajne procesory
- Przyzwoite karty graficzne GeForce GTX
- Wysoka jakość wykonania obudowy
- Rozbudowany zestaw portów
- Solidny osprzęt
WADY
- Przeciętne parametry matryc
- Brak podświetlenia klawiatury
- Laptop mocno się nagrzewa
- Niska wydajność podczas pracy na baterii
Dell G5 5587 – podsumowanie, czy warto?
Choć przedstawiony wyżej laptop nie jest bez wad, jego zalety zdecydowanie przeważają. Jest to bardzo wydajny, gamingowy sprzęt, który może zostać wykorzystany także do pracy profesjonalnej. Wszystko to sprawia, że jest wart polecenia.
Komentarze (0)