Co ułatwi naukę w domu? - niezbędne urządzenia
Spis treści:
Są to sprzęty wykorzystywane na co dzień, a także w pracy – zarówno tej biurowej, jak i specjalistycznej. Sposoby na naukę z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych okażą się przede wszystkim bardzo wygodne. Nie musimy bowiem zmagać się ze stertą książek, zeszytów, notesów, bloków rysunkowych, długopisów, piór etc. Wszystko jest bowiem dostępne na ekranie.
Mając na uwadze ogromną swobodę uczenia się z wykorzystaniem tego typu urządzeń, postanowiliśmy przygotować dla Was propozycje konkretnych sprzętów, a także krótki spis zasad tłumaczących, na co warto zwracać uwagę podczas ich doboru. Dzięki tego typu informacjom, będziecie mogli łatwo stworzyć swój zestaw – niezależnie od tego, czy potrzebne są one Wam czy też Waszym dzieciom.
Nauka w dzisiejszych czasach
Krajowe systemy edukacji opierają się na latach doświadczeń zbieranych od bardzo długiego czasu. Sposoby nauki przez cały ten okres zmieniały się wielokrotnie. Kolejne modyfikacje wynikały z wprowadzania nowych programów, transformacji ustrojowych, różnych polityk i ideologii, a także z ciągłego rozwoju technologicznego.
Obecnie nauka i technologia są ze sobą nierozerwalnie złączone. Dziś nikt nie wyobraża sobie przyswajania nowego materiału bez komputera, smartfona czy tabletu. Są to urządzenia, które w sposób znaczący ułatwiają poznawanie nowych rzeczy. W połączeniu z siecią Internet, zapewniają dostęp do nieograniczonej zasobu informacji. Rolą nauczycieli, rodziców, a także samych dzieci jest ich odpowiednie filtrowanie, tak aby możliwe stało się oddzielenie wiedzy prawdziwej i przydatnej od informacji zbędnych lub fałszywych.
Jednocześnie propagowane sposoby uczenia się korzystają z odkryć psychologów i pedagogów, którzy opracowali chociażby skuteczne techniki zapamiętywania. W rezultacie, dzisiejszy uczeń i rodzic dysponuje możliwościami, o których kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu mogliśmy tylko pomarzyć.
Z wszystkich dobrodziejstw pomogą nam skorzystać wspomniane wcześniej sprzęty. Ważne jest jednak to, aby dobierać je w sposób przemyślany, w oparciu o realne potrzeby osoby uczącej się. Niezależnie od tego, czy jest to uczeń, student czy też pracownik, którego wysyłamy na szkolenie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?
Jak się uczyć szybciej i efektywniej? Odpowiedzią na tak postawione pytanie może być komputer, smartfon, tablet, nowy monitor lub po prostu urządzenia peryferyjne. Warunek jest jeden – powinny zostać dopasowane do rzeczywistego zastosowania, a także programów, które mają być obsługiwane.
Doskonale widać to na przykładzie komputerów stacjonarnych i laptopów. Przed wyborem konkretnego modelu, warto zastanowić się, czy na pewno spełnia on wymagania sprzętowe użytkowanych narzędzi i czy sposób jego przygotowania zapewni wygodną pracę. Kupując nowy laptop lub komputer, warto więc zwrócić uwagę na:
Są to cztery najważniejsze podzespoły, które mają wpływ na wydajność sprzętu. Wielordzeniowy procesor o wysokim taktowaniu pozwoli na obsługę wielu programów w tym samym czasie. Mogą być to standardowe narzędzia edukacyjne lub bardziej rozbudowane programy multimedialne i biurowe. Ich pracę przyspieszy także większa ilość pamięci RAM. Szybki dysk twardy (najlepiej SSD) sprawi natomiast, że system operacyjny będzie ładował się znacznie szybciej, a instalacja nowych narzędzi potrwa krócej.
Dedykowana karta graficzna z dużą ilością pamięci własnej umożliwi z kolei pracę z użyciem programów graficznych, a także służących do programowania czy też obróbki wideo. Podzespoły to jednak nie wszystko. Laptopy są zróżnicowane pod kątem przekątnej ekranu i wykorzystanej matrycy, a smartfon i tablet nie sprawdzą się, jeśli ich pamięć wbudowana będzie zbyt mała.
Zarówno w przypadku komputerów, urządzeń mobilnych, jak i akcesoriów peryferyjnych, na rynku znajdziemy wiele modeli przygotowanych specjalnie do nauki. Mogą one wyróżniać się specjalnie dobranymi podzespołami lub po prostu wygodną obsługą. Nie należy zapominać także o ogólnej jakości wykonania. Celowanie wyłącznie w produkty najtańsze może sprawić, że kupimy coś, co sprawdzi się tylko przez chwilę. W krótkim czasie pojawią się bowiem awarie lub drobne usterki, które utrudnią bądź uniemożliwią dalszą obsługę.
Warto wiedzieć!
Jeśli nie wiecie, jakie sprzęty wybrać, skorzystajcie z naszych poradników lub rankingów popularności. Znajdują się tam produkty kupowane najczęściej. Pomocne w wyborze okazać się mogą także opinie innych użytkowników.
Polecane urządzenia do pracy w domu
Metody efektywnej nauki przy wykorzystaniu omawianych urządzeń z pewnością pomogą szybciej i lepiej przyswoić nowy materiał, zrozumieć pewne zależności, a także odkryć zupełnie nowe informacje, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dlatego też poniżej przedstawiamy wszystkie sprzęty, które w jakiś sposób mogą pomóc w nauce.
- Komputer stacjonarny . Pozwoli stworzyć domowe centrum nauki, ale również relaksu. Komputer umożliwi wygodne wykonywanie zadań domowych, a także tworzenie opracować i prezentacji. Jeśli podłączymy go do Internetu, zapewni dostęp do informacji, dzięki którym uczeń uzupełni wiedzę z książek, a także dowie się wielu nowych rzeczy.
Oczywiście komputer może zostać wykorzystany do nauki w podstawówce, liceum i na studiach. Stanie się również niezbędnym sprzętem do pracy w domu. Należy przy tym pamiętać o wspomnianych wcześniej podzespołach, które powinny zostać dostosowane do rzeczywistego zastosowania sprzętu. W sklepie znaleźć można wiele gotowych konfiguracji, wyróżniających się nie tylko wysoką wydajnością, ale również wieloma złączami i portami, wysoką jakością wykonania oraz zainstalowanym systemem operacyjnym – zarówno Windows 10 Home, jak i Pro.
Ciekawym wyborem może okazać się komputer All-In-One. Brak tu typowej „skrzynki”, w której znajdują się wszystkie podzespoły. Montowane są one wewnątrz monitora. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo miejsca. Obsługa komputera All-in-One jest bardzo wygodna. Zwłaszcza jeśli zostanie wyposażony w ekran dotykowy.
Komputery All-in-One
- Monitor. Wykorzystanie potencjału posiadanego komputera czasem nie jest możliwe przez nieodpowiedni monitor. Zbyt małe ekrany znacznie utrudniają obsługę kilku okienek w tym samym czasie. Jest to ważne chociażby podczas przygotowywania wypracowania czy prezentacji. Słabej jakości matryca sprawi natomiast, że praca w programach graficznych nie będzie miała sensu. Wszystko przez nieodpowiednie odwzorowanie kolorów.
Monitor do nauki powinien wyróżniać się przekątną na poziomie co najmniej 19 cali oraz obsługą rozdzielczości Full HD. Dzięki temu możemy liczyć na wyraźny obraz. Realistyczne kolory zapewnią nam matryce IPS, do tego warto dodać również wysoką jasność oraz spory kontrast.
- Laptop. Posłuży nam do tego samego, co komputer stacjonarny, z tą różnicą, że można korzystać z niego w sposób mobilny. Jak można się domyślić, na rynku występują laptopy zróżnicowane pod niemal każdym względem. Zanim więc kupimy jeden z nich, warto zastanowić się, na czym nam zależy najbardziej.
Jeśli ma być to sprzęt wyłącznie do obsługi programów biurowych (edytor tekstu, prezentacje etc.), wystarczający okaże się notebook z podzespołami niskonapięciowymi. W przypadku wykorzystania rozbudowanych programów do obróbki grafiki oraz wideo, warto postawić na laptopy z dedykowaną kartą graficzną i szybkim procesorem.
Ultrabook z kolei okaże się doskonałym wyborem dla osób szukających sprzętów, z których mogliby wygodnie korzystać nie tylko przy biurku, ale również na kanapie, ławce w parku, restauracji czy też w podróży. Są to bowiem kompaktowe, lekkie urządzenia, które wyróżniają się ultramobilnym charakterem.
Laptopy, Notebooki, Ultrabooki
- Smartfon. Choć telefon rzadko jest kojarzony z nauką, w rzeczywistości może okazać się bardzo pomocny. Powoli szybko znaleźć potrzebne nam informacje, w wielu przypadkach zastąpi również laptopa bądź komputer stacjonarny. Sposób na naukę przy użyciu smartfona jest dość prosty – wystarczy korzystać z dobrodziejstw Internetu. Żeby jednak było to możliwe, konieczny okaże się telefon o dużym ekranie, co najmniej 5-calowym.
Ważny będzie oczywiście procesor (przynajmniej czterordzeniowy) i pamięć RAM (minimum 2 GB). Odpowiednie podzespoły pozwolą bowiem na bezproblemową obsługę systemu oraz przeglądarki internetowej. Oczywiście smartfon może posłużyć nam również do obsługi wielu aplikacji edukacyjnych (wiele z nich jest dostępnych za darmo) – na przykład do nauki języka angielskiego, matematyki czy programowania.
Smartfony
- Tablet. Podobnie jak smartfon, umożliwi surfowanie po sieci, a także obsługę wspomnianych przed chwilą programów. Tablety przeważnie dysponują większymi ekranami, dzięki czemu skuteczna nauka z ich użyciem okaże się wygodniejsza. Urządzenia tego typu dobrze sprawdzają się również do czytania, choć pod tym względem najlepszym wyborem okażą się czytniki e-booków (ułatwią one chociażby naukę języków obcych).
- Urządzenia peryferyjne. Czyli wszystkie „dodatki” do komputerów stacjonarnych, a także sprzętów mobilnych. Niezwykle pomocna okaże się między innymi dobrej jakości klawiatura, zwłaszcza gdy powoli na długie pisanie bezwzrokowe, myszka komputerowa, a także podkładka. Do tego dodać możemy również słuchawki lub głośniki, dzięki którym z łatwością zapoznamy się z wszelkim nagraniami edukacyjnymi bądź filmami. Na liście mogą znaleźć się również jakieś urządzenia biurowe - drukarka lub skaner.
Tablety
- Akcesoria. W tej kategorii znajdą się wszelkie drobne elementy, które mogą ułatwić korzystanie z komputera. Będą to więc różnego rodzaju kable, kamery internetowe (np. do lekcji online), huby USB, wentylatory, listwy zasilające, a także lampka – ta biurkowa lub podłączana przez port USB. Bardzo przydatny okaże się również odpowiedni fotel. Dlaczego? Ponieważ zadba o przyjęcie prawidłowej pozycji podczas nauki. Cenione są przede wszystkim modele wyposażone w poduszki pod kark i odcinek lędźwiowy.
Fotele i krzesła biurowe
Metody uczenia się są różne. W przypadku wielu z nich niezwykle pomocne okażą się wszelkie urządzenia elektroniczne, które ułatwiają i przyspieszają realizację wielu czynności. Mamy nadzieję, że na powyższej liście znaleźliście coś, co sprawi, że nauka stanie się wygodniejsza.
Komentarze (0)