Udostępnij
Skomentuj

Co daje masażer do głowy? Jak zrobić masaż głowy?

Masaż głowy to gwarancja prawdziwego relaksu i zdrowotny rytuał. W jaki sposób oddziałuje on na organizm?

Masaż głowy można wykonać za pomocą wielu technik i narzędzi. W ostatnim czasie coraz więcej salonów fryzjerskich oferuje go jako dodatkową bądź główną usługę. Ma on wielu zwolenników, którzy doceniają jego oddziaływanie zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne. Dość duża grupa osób uwielbia ten masaż z powodu jego pozytywnego wpływu na wygląd i kondycję włosów oraz skóry głowy. Tego typu zabieg można wykonać samodzielnie opuszkami palców lub przy pomocy masażera. Jakie dokładnie efekty daje jego stosowanie?

Jakie efekty daje stosowanie masażera do głowy?

Bezpośrednim skutkiem masażu głowy jest poprawienie ukrwienia danego obszaru. Jest to bardzo korzystne dla cebulek włosowych, które są wówczas lepiej dotlenione. W efekcie mogą one wydajniej pracować, a to z kolei objawia się pięknymi, zdrowymi włosami, które rosną szybciej i rzadziej wypadają. Żeby jednak zaobserwować taki efekt, musisz uzbroić się w cierpliwość. Regularnie stosowany masażer ręczny zauważalnie wpłynie na kondycję Twoich włosów najczęściej po czterech tygodniach.

Popularne masażery

Czas, po jakim ujrzysz efekty to kwestia bardzo indywidualna – zwykle potrzeba na to nieco więcej czasu. Czy można przyspieszyć efekty? Oczywiście można to zrobić za pomocą kosmetyków na porost włosów. Stosowanie wcierek na skalp jest dużo bardziej skuteczne, jeśli poprzedza je sesja z masażerem. Dobrze ukrwiona skóra głowy lepiej wchłania składniki z używanych przez Ciebie preparatów. Jeśli więc zależy Ci na pięknych włosach, masaż głowy powinien stać się Twoją rutyną. Warto go wykonywać po myciu szamponem, przed stosowaniem kolejnych kosmetyków.

Następną ważną zaletą masażu głowy są jego właściwości relaksacyjne. Przez większość osób jest on odbierany jako wyjątkowo przyjemne doznanie. W dodatku odpowiednio wykonany masaż stymuluje wydzielanie endorfin. Hormony z tej grupy wprawiają w dobre samopoczucie, potocznie nazywane są hormonami szczęścia. Mając w organizmie odpowiedni poziom tych substancji, będziesz mógł bez trudu zrelaksować się i odpocząć po męczącym dniu w pracy.

Istnieje teoria mówiąca o tym, że dobre ukrwienie głowy poprawia pamięć i koncentrację. Wiele osób przypisuje więc masażowi głowy również te zalety. Efektem, który niezaprzeczalnie pojawia się już podczas sesji, jest głębokie odprężenie. To z pewnością ono, przynajmniej w pewnym stopniu, daje wyniki w postaci lepszej kondycji psychicznej oraz większych możliwości poznawczych. Nie od dziś wiadomo, że zrelaksowany człowiek jest zdecydowanie bardziej efektywny i produktywny.

Osoby zmagające się z przewlekłymi bólami głowy często zadają sobie pytanie, czy masaż pomoże im uporać się z dolegliwościami. Odpowiedź zależy od tego, jakie są ich przyczyny. Jeśli mają one podłoże stresowe, jest duża szansa na złagodzenie nieprzyjemnych objawów. W takim przypadku warto także postawić na masaże szyi i karku. Zbyt mocno napięte mięśnie w tych okolicach uniemożliwiają swobodny przepływ krwi do mózgu, co może powodować ból głowy. Rozluźniający masaż przynosi wówczas szybkie efekty.

Jeśli zmagasz się ze zbyt dużym napięciem szyi i górnej części pleców, pomocny może się okazać masażer Medisana. Producent ten oferuje elektroniczne urządzenia, które często mają dodatkową funkcję grzania. Są one niezwykle poręczne i proste w obsłudze. W przypadku łagodnych bólów głowy spowodowanych napięciem mięśni górnych partii ciała warto stosować masaż szyi i karku jako główny środek zaradczy. Stymulacja głowy będzie jego doskonałym uzupełnieniem.

Czym jest masaż głowy?

Trudno wyobrazić sobie zabieg bardziej relaksujący i przyjemniejszy niż delikatny masaż głowy. Najlepsze jest to, że można go wykonać zarówno samodzielnie w domu, jak i u profesjonalnego masażysty bądź w salonie fryzjerskim. Technik takiego masażu jest mnóstwo. Niektóre z nich obejmują jedynie owłosioną skórę głowy, natomiast inne sięgają aż do górnej części pleców poprzez twarz, szyję i ramiona.

Ciekawą propozycją jest masaż głowy z wykorzystaniem akupresury. To technika polegająca na uciskaniu określonych miejsc na ciele, m.in. w celu zwalczania bólu. Wywodzi się ona z medycyny chińskiej, a obecnie jest coraz chętniej uznawana na Zachodzie. Przyjmuje się, że podstawą jej skuteczności jest stymulowanie zakończeń nerwowych znajdujących się w punktach ucisku. Zabiegi z wykorzystaniem tej metody jest często stosowana przez osoby, którym doskwierają migreny.

Masaż głowy to zabieg, który wyjątkowo cenili sobie Aborygeni. Tradycyjne wierzenia rdzennych mieszkańców Australii głoszą, że przez ciało człowieka przechodzą południki, a ich największa część znajduje się na głowie. Uważano, że stymulowanie ich prowadzi do wytworzenia źródeł pozytywnej energii, która ma dobroczynny wpływ na wszystkie narządy. Z tego względu Aborygeni wymyślili ajurwedyjski masażer do głowy.

Ta skomplikowana nazwa może brzmieć dla niektórych dość tajemniczo, jednak prawdopodobnie większość widziała kiedyś taki masażer. Jest to najprostsze narzędzie, które umożliwia samodzielne wykonanie masażu. Składa się ono z rączki, z której wychodzi kilka drutów. Na ich zakończeniach umieszczone są kulki zabezpieczające skórę głowy przed zadrapaniem. Tego typu masażer można kupić w większości sklepów z gadżetami i zwykle kosztuje on kilka złotych.

Jak stosować masażer do głowy?

Sposób stosowania narzędzia do masażu jest ściśle uzależniony od jego rodzaju. W sklepach można znaleźć szeroką ofertę masażerów, zarówno do samej głowy, jak i do całego ciała. Jeśli lubisz uniwersalne rozwiązania i chcesz przeznaczyć na urządzenie do masowania kilkaset złotych, warto rozważyć tę drugą opcję. Przykładem takiego wielozadaniowego produktu jest masażer Beurer do masażu wszystkich partii ciała. Dołączone są do niego dwie nakładki z wypustkami, które możesz łatwo zmieniać w zależności od tego, jaką część ciała chcesz masować.

Używanie tego typu aparatu, choć jest nieco bardziej skomplikowane niż korzystanie z ręcznego urządzenia, nie powinno sprawiać kłopotu po przeczytaniu instrukcji od producenta. Należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli posiadasz masażer o zasilaniu sieciowym. Zapoznanie się z treścią instrukcji pozwoli Ci na pełne wykorzystanie wszystkich funkcji masażera, co jest gwarancją uzyskania najlepszych możliwych efektów.

Jeśli interesuje Cię elektroniczne urządzenie przeznaczone wyłącznie do masowania głowy, zwróć uwagę na masażer Xiaomi Kribee. Jest on wyjątkowo poręczny. Doskonale sprawdza się do wykonywania mechanicznego peelingu skóry głowy. Taki zabieg dodatkowo stymuluje porost włosów, ponieważ oczyszcza ujścia mieszków włosowych. Obok dobrego ukrwienia skóry głowy to bardzo ważny warunek uzyskania wymarzonej fryzury.

Jeżeli interesują Cię urządzenia uniwersalne oraz proste w obsłudze, sprawdź oferty producentów takich jak: Beurer, Medivon, Raven oraz Sanitas. Masażer warto wypróbować przed zakupem – jeśli masz taką możliwość, koniecznie z niej skorzystaj. Jeśli kupujesz urządzenie przez internet, zapoznaj się z opiniami użytkowników. To z pewnością pomoże Ci dokonać trafnego wyboru. Nie zapominaj jednak, że dobranie masażera to sprawa indywidualna i najważniejszym kryterium powinny być Twoje własne oczekiwania co do efektów masażu.

Ile powinien trwać masaż skóry głowy?

Zalecany czas trwania sesji zależy od wielu czynników. Zalicza się do nich m.in. technika, cel oraz narzędzie, które jest stosowane do zabiegu. Przykładowo, masaż wykonywany dla szybszego porostu włosów i zminimalizowania ich wypadania powinien trwać około 5 minut. Najważniejsza jest tu systematyczność — warto robić go po każdym myciu głowy. Jeśli zabieg wykonujesz masażerem lub szczotką, należy każdorazowo umyć narzędzie.

Masaż głowy, który robiony jest w profesjonalnym SPA, zwykle trwa od 20 do 40 minut. Zastosowanie technik, w których zabieg obejmuje również twarz, ramiona i szyję, oczywiście wydłuża czas sesji. Można to uznać za ważną zaletę, biorąc pod uwagę to, że usługa tego typu jest bardzo przyjemna i pozwala się zrelaksować już podczas jej trwania. Częstotliwość zabiegów warto skonsultować z masażystą, który dobierze ilość sesji w miesiącu do Twoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli wykonujesz masaż głowy samodzielnie w domu, to raczej nie powinieneś uwzględniać żadnej górnej granicy czasu trwania zabiegu. Nie jest on w żadnym stopniu szkodliwy, dlatego możesz stymulować skórę głowy tak długo, jak masz ochotę. Jedynym wyjątkiem jest ryzyko mechanicznego uszkodzenia naskórka, co czasami może się zdarzyć w przypadku bardzo długiego użytkowania masażera. Należy zachować ostrożność zwłaszcza w przypadku urządzeń z drutami.

Jak każdy zabieg, masaż głowy ma swoje przeciwwskazania. Ich lista jest jednak wyjątkowo krótka. Znajduje się na niej przede wszystkim stan zapalny skóry, który trzeba koniecznie wyleczyć przed sesją. Drugim z przeciwwskazań jest nadprodukcja gruczołów łojowych. Niestety w tym przypadku, ich stymulacja może doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Zabieg nie jest zalecany również osobom z mocno zniszczonymi włosami, które są bardzo podatne na tarcie.

Masaż głowy staje się popularną techniką relaksacyjną i wyciszającą nie tylko wśród dorosłych. Z tej techniki powinny korzystać również dzieci. Czy mogą one stosować masażery? Większość dostępnych na rynku urządzeń może być przez nie używana pod opieką dorosłych. Wyjątkową grupą są niemowlęta, których skóra głowy jest jeszcze zbyt delikatna, aby stosować ręczny bądź elektryczny masażer. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w ich przypadku stosować delikatny masaż opuszkami palców.

Jakie korzyści daje stymulacja głowy wśród dzieci? Poza tym, że tak jak w przypadku dorosłych, relaksuje je oraz stymuluje wydzielanie endorfin, jest cenioną techniką ułatwiającą usypianie. Warto ją wypróbować wśród dzieci, które mają kłopoty z zaśnięciem. Masowanie głowy to bardzo prosty i tani sposób na polepszenie swojego samopoczucia psychicznego i fizycznego, dlatego warto uczynić z niego codzienny rytuał, w którym bierze udział cała rodzina.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.