Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Cięciwa – jaką wybrać? Która najlepsza?

Cięciwa to niezbędny element łuku i kuszy. Bez niej sprzęty te nie spełnią swojego zadania.

Mianem cięciwy określa się również pewne dodatkowe wyposażenia hamaka. Jakie? Którą cięciwę i kiedy wybrać? Wbrew pozorom łucznictwo i kusznictwo cieszy się dużą popularnością. Dyscypliny te rozwijają precyzję, podnoszą koncentrację i uczą cierpliwości. Poprawiają również ogólny stan zdrowia, zwiększają siłę oraz modelują zwłaszcza górne części ciała. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osb interesuje się nimi. Do trenowania strzelania potrzeba jednak nie tylko łuku lub kuszy, ale i odpowiedniego osprzętu. Jaką cięciwę warto zatem wybrać? Czym ona w ogóle jest i czym charakteryzuje się model przeznaczony do hamaka?

Cięciwa – co to jest?

Cięciwa to nic innego jak element łuku, kuszy lub balisty. Nadaje ona prędkość wystrzeliwanym pociskom. W przeszłości wykonywano ją z włókien roślinnych. Szczególnie popularne były cięciwy z lnu, jedwabiu oraz konopii. Produkowano je także z włosia końskiego oraz jelit zwięrzęcych. Obecnie wykorzystuje się tworzywa sztuczne.

Oprócz cięciw łuczniczych i kuszniczych na rynku dostępna jest również cięciwa do hamaka. Stanowi ona dodatkowy element systemu zawieszania sprzętu. To nic innego jak linka, która łączy dwa końce hamaka. Jej zastosowanie pozwala zwiększyć komfort wypoczynku. Można ją wykorzystać także inaczej, np. jako linkę do suszenia odzieży w trakcie biwaku.

Jaka cięciwa do łuku czy kuszy?

Cięęciwy do łuków stanowią zróżnicowane produkty. Jak więc wybrać odpowiednie rozwiązanie? Dokładnie przyglądając się jego parametrom technicznym. Wybierając cięciwę do łuku, należy zwrócić uwagę na:

  • dopasowanie do długości łuku – żeby cięciwa spełniła swoje zadanie, musi mieć odpowiednią długość. Tą zaś należy dostosować długości łuku. Jak to zrobić? Najpierw należy ustalić długość łuku, mierząc odległość pomiędzy wcięciami na cięciwę w stanie spoczynku. Następnie od uzykanego wyniku trzeba odjąć 3,5 cala. O tę wartość bowiem cięciwa powinna być krótsza od łuku. Dla przykładu, cięciwa pod łuk 48-calowy powinna mieć według tej zasady około 113 cm długości,
  • materiał, z którego została wykonana cięciwa do łuku – na rynku dostępne są m.in. cięciwy wykonane z włókien dacranowych. Są one wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki pogodowe. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych współczenie produkowane cięciwy charakteryzują się bardzo dobrymi walorami użytkowymi – praktycznie zerową rozciągliwością i małym oporem ruchu w powietrzu. Oprócz włókien dacronowych dobrym wyborem będzie cięciewa wykonana na materiału Fast-Flight.

Początkujący łucznicy powinni unikać cięciw, który obwój wykonany został z jednowłóknowego nylonu. Choć są one wytrzymałe i dobrze zachowują się w locie, mogą powodować otarcia palców i problemy techniczne.

  • wytrzymałość – parametr ten jest uzależniony od rodzaju materiału, z którego została wykonana cięciwa oraz liczby włókien. Odpowiednią wytrzymałość oferuje na przykład cięciwa, do produkcji której użyto 12 włóliem dacranowych.
  • liczba nitek – może być różna w zależności od modelu łuku. Dla sprzętu do 20 LBS powinna wynosić 8, dla łuków między 20 a 35 LBS – 10, dla wariantów między 35 a 45 LBS – 12, a dla rozwiązań między 45 a 55 LBS – 14. Czym jest jednak LBS? To nic innego jak siła naciągnięcia łuku. Dla początkujących kobiet poleca się warianty między 24 a 28 LBS, a dla początkujących mężczyzn – między 30 a 35 LBS.
  • kolorystyka – choć nie jest to parametr, który wpływa na walory użytkowe cięciwy, dla niektórych osób może to być ważny aspekt. Cięciwy do łuku najczęściej produkuje się w kolorze białym, brązowym oraz czarnym. Na rynku dostępne są jednak także inne odcienie. Na jaki warto się zdecydować? Ten najlepiej widoczny dla użytkownika.
Warto wiedzieć!

Żeby wydłużyć żywotność cięciwy do łuku, należy ją odpowiednio pielęgnować. Jak? Systematycznie impregnować ją woskiem pszczelim, co pozytywnie wpływa na jej trwałość.

Przy wyborze cięciwy do kuszy również warto zwrócią uwagę na jej wytrzymałość i to, z jakich materiałów została wykonana. Istotna jest także grubość elementu. Cięciwa do kuszy musi być grubsza niż cięciwa do łuku, gdyż poddawana jest większym przeciążeniom w trakcie naciągu i wystrzału bełtu.

Cięciwa do hamaka

Wbrew pozorom cięciwa do hamaka to niezwykle praktyczny gadżet, który ma wiele atutów. Pozwala dopasować sprzęt do osobistych preferencji, zapewniając tym samym komfort wypoczynku. Za jej pomocą użytkownik może również podczepić inne elementy ekwipunku, co zabezpieczy je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych oraz gryzoniami.

Dostępne na rynku cięciwy do hamaka wyposażone są w regulację stopnia naprężenia, dzięki czemu zapewnia użytkownikowi optymalną wygodę leżenia. Odpowiedni poziom luzu wystarczy ustawić jeden raz. Cięciwa nie wymaga bowiem każdorazowego regulowania naciągu. To niezwykle komfortowa opcja.

Wybierając cięciwę do hamaka, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Przesądza on bowiem o wytrzymałości elementu i jego odporności na uszkodzenia mechaniczne, przeciążenia i trudne warunki pogodowe. Szczególnie dobrze sprawdza się zaimpregnowana linka Dyenema.

Przyjrzeć należy się także sposobowi, w jaki została zapleciona żyłka. Wszelkiego rodzaju sploty, które znajdują zastosowanie w żeglarstwie i arborystyce są mile widziane. Zapewniają one bowiem cięciwie zwiększoną trwałość.

Podsumowując, na rynku dostępne są różne cięciwy. Odpowiednie dla siebie rozwiązania znajdą więc nie tylko łucznicy i kusznicy, ale również miłośnicy biwakowania oraz wylegiwania się na hamaku. Zanim jednak użytkownik dokona wyboru, warto aby przyjrzał się najważniejszym parametrom technicznym danego rozwiązania. W ten sposób na pewno podejmie właściwą decyzję.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.