Udostępnij
Skomentuj

Ciąża tydzień po tygodniu – pierwszy trymestr. Co musisz wiedzieć?

Stało się! Ciąża potwierdzona, rozwijająca się zdrowo, prawidłowo. Nic, tylko się cieszyć.

Ale i pamiętać, że jest się teraz w wyjątkowo delikatnym stanie, w najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym okresie ciąży. Od kiedy właściwie zaczyna się ciąża? Jak ją obliczać? Kiedy można zacząć się cieszyć? Jak wyglądają pierwsze tygodnie? Każda przyszła Mama zadaje sobie te same pytania. Pora na głęboki oddech.

Polecane wózki dziecięce

Pierwszy trymestr ciąży

Ile trwa pierwszy trymestr ciąży? To oczywiste – 3 miesiące, które są najważniejsze i najdelikatniejsze w rozwoju Maluszka. Właściwie to od nich zależy cały przebieg ciąży, w nim też pojawiają się pierwsze objawy. Mdłości w ciąży nikogo nie dziwią, choć nie są też typowe – nie każda kobieta musi je odczuwać. Ale wahania nastroju, nadwrażliwość nie tylko ciała, ale i umysłu, zwiększona potliwość, szybsze męczenie się – właśnie tak może być przez najbliższe kilka tygodni. To czuje Mama, a jak w tym czasie miewa się Dzidziuś? Cóż, przez pierwsze tygodnie... jeszcze się nie miewa. Ciążę bowiem liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a więc od czasu, kiedy w zasadzie jeszcze nie jest się w ciąży, ale już się do niej przygotowuje. Kolejny miesiąc będzie decydujący. Kobieta planująca ciążę zazwyczaj dowiaduje się o niej najwcześniej w 4 tygodniu. Obliczenia mogą wydawać się dziwne – wiek cięży nie jest tym samym, co faktyczny wiek płodu, liczony od chwili zapłodnienia, która nie jest możliwa do dokładnego obliczenia. Dlatego więc bardzo ważne jest, by zapamiętać datę ostatniej miesiączki przed ciążą. Można także sprawdzić sobie kalkulator ciąży, w którym wpisuje się ową datę, a on już sam dokonuje obliczeń.

Rozwój ciąży tydzień po tygodniu

Jeśli już wiadomo, jak obliczyć tydzień ciąży, łatwo sobie rozplanować także trymestry ciąży. Na początku jednak warto przede wszystkim o siebie dbać i postarać się, by pierwszy trymestr przebiegł bez komplikacji. A jak on wygląda?

 • 1 tydzień ciąży: to właśnie pierwszy tydzień, liczony od dnia rozpoczynającego miesiączkę. Jak wygląda i co wtedy dzieje się z ciałem, każda kobieta doskonale wie. To świetny moment na to, by zmienić dietę, przygotować się mentalnie i fizycznie do zajścia w ciążę, zrobić wszystkie badania, zaopatrzyć się w witaminy dla przyszłych, uzbroić się w pozytywne myślenie i… uspokoić.
 • 2 tydzień ciąży: upragniony koniec miesiączki, można wrócić „do żywych”. Teraz warto obliczyć sobie, kiedy mniej więcej przypadną dni płodne, by nie przeoczyć najlepszego momentu na zapłodnienie. Owulacja zazwyczaj przypada w połowie cyklu, a organizm wysyła o niej jasne sygnały – kobieta czuje się wtedy jak bogini, atrakcyjnie i kusząco, ma większą ochotę na seks oraz zwiększa się ilość wydzielanego śluzu. Właśnie teraz jest TEN moment.
 • 3 tydzień ciąży: To już! Zapłodniona komórka jajowa wędruje do macicy. Czasem kobieta wyczuwa moment zagnieżdżenia zarodka – jest to uczucie nieco zbliżone do nadchodzącej miesiączki. Mogą też – ale NIE MUSZĄ – pojawić się plamienia. Najczęściej jednak nie ma żadnych objawów. Nie jest to też czas na zrobienie testu ciążowego – jest po prostu za wcześnie.
 • 4 tydzień ciąży: To pierwszy moment, by podejrzewać ciążę i już dobry czas na pierwszą wizytę u lekarza. Zarodek, Dzidziuś, jest wielkości ziarnka maku i można się z nim przywitać podczas badania USG. Przyszła Mamo, ta maleńka, ciemniejsza plamka na ekranie monitora, to Twoje Dziecko! Jesteś w ciąży! Gratulacje! I zarazem… skończyłaś jej pierwszy miesiąc.
 • 5 tydzień ciąży: Zazwyczaj wtedy wykonuje się test, o ile nie zrobiło się tego w 4 tygodniu. Miesiączka wyraźnie się spóźnia i nie wróci (ku uciesze niemal wszystkich kobiet!) przez dłuższy czas. Tymczasem u Dzidziusia tworzą się kręgi i zalążki układu nerwowego. U przyszłej Mamy mogą się z kolei pojawiać pierwsze objawy ciąży – mdłości, wrażliwość piersi, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie, pierwsze zachcianki lub „odchciewajki” na wybrane pokarmy, ale nie jest to regułą. Bywa, że nadal nie ma żadnych objawów ciąży, poza euforią, która towarzyszy wspaniałej nowinie.
 • 6 tydzień ciąży: Mówi się, że patrzenie na własne Dziecko to tak, jakby obserwowanie swojego serca poza ciałem. U Dziecka właśnie zaczyna się ono kształtować i niebawem będzie można je usłyszeć podczas badania. To jedyny pewnik podczas ciąży – kiedy pierwszy raz usłyszy się bicie serca własnego Dziecka, zapamięta się to do końca życia jako coś absolutnie niezwykłego, nieporównywalnego z żadnym innym dźwiękiem ani chwilą. W tym momencie przyszli Rodzice tak naprawdę uświadamiają sobie, co stworzyli i jakie „To” jest niewyobrażalnie piękne, doskonałe i… prawdziwe. Objawy ciąży są mniej lub bardziej dokuczliwe, a organizm przeżywa hormonalne szaleństwo.
 • 7 tydzień ciąży: Dziecko ma już 20mm, wydłużają się Jego rączki i nóżki, a mózg rozwija się w ogromnym tempie. Powoli widać także zarys Jego twarzy. Objawy są niezmienne, może się pojawić przyrost wagi, a Rodzice oswajają się z myślą o rodzicielstwie.
 • 8 tydzień ciąży: Piersi przyszłej Mamy zaczynają się powiększać i stają się wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Czuć też rozciąganie się macicy, które jest porównywalne z lekkim bólem okresowym. Łatwo się więc wystraszyć, ale to normalny objaw – znak, że Dziecko rośnie. U Maluszka z kolei zaczynają się rozwijać zęby mleczne i powieki. To idealny czas na badania lekarskie i sprawdzenie, czy wszystko przebiega prawidłowo.
 • 9 tydzień ciąży: Maluszek pracuje nad budową swojej buzi – wytwarzają się wszelkie jej szczegóły. To także tydzień, w którym… już wiadomo, czy będzie do Chłopiec czy Dziewczynka. Nie da się jednak sprawdzić tego podczas badania – jest zdecydowanie za wcześnie, na tym etapie narządy obojga płci wyglądają dość podobnie, ale właśnie zaczyna się proces kształtowania określonych narządów płciowych.
 • 10 tydzień ciąży: Powoli brzuszek może stawać się widoczny, ale to jeszcze nie pora na ciążowe ubrania. Dziecko w tym okresie ma już 4 centymetry i – można powiedzieć – wszystko na swoim miejscu. Ma już wytworzone wszystkie narządy i teraz będzie rosło w siłę! Minął też okres największego ryzyka poronienia, ale to nie zmienia faktu, że nadal przyszła Mama powinna bardzo o siebie dbać.
 • 11 tydzień ciąży: Idealny moment na badania – lekarz może sprawdzić narządy wewnętrze i zewnętrzne Dziecka i upewnić Rodziców, że wszystko jest dobrze. Mama z kolei zaczyna czuć się coraz lepiej mimo wzrostu wagi i coraz bardziej zaokrąglonego brzuszka.
 • 12 tydzień ciąży: To przełomowa chwila – czas na badania prenatalne, mające na celu wykluczenie wszelkich nieprawidłowości oraz dokładną diagnostykę zdrowia i rozwoju Dziecka. Można także bliżej przyjrzeć się płci, która może być już dobrze widoczna, choć nie każdy Maluszek lubi się chwalić tak od razu. Brzuszek rośnie, mija większość uciążliwych objawów ciąży. Czas naprawdę odetchnąć i w pełni cieszyć się nowym życiem!
 • 13 tydzień ciąży:Pora zadbać siebie także fizycznie. Należy pamiętać o solidnym nawilżeniu skóry, co może pomóc uniknąć rozstępów. Przyszła Mama może zaopatrzyć się w specjalistyczne kosmetyki lub po prostu oliwkę, o której będzie pamiętać rano i wieczorem. Powoli widać, jak figura nabiera innych kształtów, rośnie także Maluszek. Zaczyna się bardzo przyjemny czas!

Wszystko wygląda pięknie, ale tak naprawdę pierwszy trymestr ciąży jest także okresem największego zagrożenia. Poronienia w pierwszym trymestrze ciąży są częste, czasem wynikające z nieprawidłowości rozwijającego się płodu, czasem związane z błędami Rodziców, mogą być także samoistne, trudne do wytłumaczenia. Dlatego warto zapoznać się z informacjami takimi jak zagrożenia w pierwszym trymestrze ciąży i starać się ich unikać. Bezpośrednim zagrożeniem są nałogi, takie jak narkotyki, alkohol i tytoń, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, któremu towarzyszy ucisk brzucha itp., urazy mechaniczne, silny stres, choroby. Jest wiele rzeczy, jakich powinno się unikać w trakcie ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, i każda przyszła Mama powinna się z nimi zapoznać.

Na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?

Przede wszystkim nie zapominać o tym, że jest się w odmiennym stanie. Choć nie jest to stan chorobowy, to jednak absolutnie wyjątkowy, wymagający wysiłku zarówno ciała, jak i umysłu. Od początku kobieta powinna o siebie dbać, mając na uwadze dobro Dziecka. O tym, czego nie powinno się robić podczas ciąży, można poczytać zarówno w literaturze, jak i w Internecie i w zasadzie wie o tym każdy, nie tylko przyszła Mama. Najważniejsze, to mieć świadomość i być odpowiedzialnym – to jedne z najważniejszych czynników mających wpływ na prawidłowy przebieg ciąży.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.