Udostępnij
Skomentuj

Cavalier king charles spaniel - hodowla, cena, opinie, choroby, tresura

Pozbawione agresji, miłe cavaliery to świetne pieski do towarzystwa. To pogodne psiaki kochające ludzi.

Cavalier king charles spaniel - opis rasy

Cavalier king charles to niewielkie pieski o wielkich i pięknych oczach oraz jedwabistej sierści, które świetnie sprawdzą się jako towarzysze rodziny. Rasa ta posiada umiarkowany charakter, są aktywne i wesołe, zupełnie nie bywają agresywne.

Popularne legowiska dla psa

Chętnie pozwolą się rozpieszczać, są otwarte, chociaż zdarza się u ich też nieśmiałość. Są bardzo ufne, więc ich przyjazne podejście może być niekiedy zgubne – zwłaszcza w kontakcie z innymi psami. Warto zwrócić też uwagę na ich pielęgnację – cavaliery muszą być regularnie czesane ze względu na ich wyjątkową sierść. Należy zapobiegać tworzeniu się kołtunów, często kąpać pieska i stosować szampony i odżywki, które zapewnią piękny wygląd sierści.

Spaniel cavalier - hodowla

Cavaliery king charles są łatwo dostępne w Polsce, ale przed zakupem szczeniaka konieczna jest weryfikacja hodowli. Szczególnie, że pieski tej rasy bywają chorowite.

Charles spaniel - charakter

Cavaliery są łagodne i cierpliwe, więc bez przeszkód mogą stanowić towarzysza dla całej rodziny, także dla starszych dzieci. To rasa również dość wrażliwa, która szybko przywiązuje się do właściciela i nie lubi samotności – dlatego też jeśli właściciel często bywa poza domem, powinien zapewnić swojemu cavalierowi towarzystwo – najlepiej drugiego psiaka.

Nie ma jednak przeszkód w wychowywaniu tego czworonoga z innymi zwierzakami. Cavalier king charles łatwo adaptuje się do miejsca i przez ich niewielki rozmiar można zabrać go praktycznie wszędzie. Zarówno aktywne, jak i bardziej „kanapowe” będą szczęśliwe. I chociaż raczej nie hałasują, mogą silnie bronić ogrodu i często szczekać.

King spaniel - tresura

Cavalier King Charles to psy, które szybko i łatwo się uczą, ale należy z nim postępować z łagodnością, a tresura powinna być dla nich przyjemna, zwłaszcza gdy korzystamy ze specjalnych akcesoriów treningowych. Nie wyklucza to konsekwencji, trzeba też być cierpliwym i przygotować się na pracę. Efekty nie pojawią się natychmiast, nie zawsze też pies będzie posłuszny. Łatwiej będzie ze smakołykami, które cavaliery uwielbiają.

Nie należy tych piesków traktować zbyt ostro – mogą przez to stracić wrodzoną radość życia. Rozwiązaniem nie jest jednak zezwalanie mu na wszystko. Bo mimo, że to uległa rasa, to nadmierne pobłażanie zostanie na pewno przez nie wykorzystane. Uważać należy w ruchliwych i pełnych hałasu miejscach - przestraszony cavalier może nie zwrócić uwagi na wołanie.

Cavalier k c spaniel - żywienie

Tutaj należy uważać – cavaleiry mają skłonności do tycia, dlatego konieczne jest odpowiednie dawkowanie karmy. Posiłki powinny być dopasowane do ich trybu życia – dla aktywniejszych psiaków nada się karma o większej kaloryczności, natomiast dla tych mniej aktywnych czy starszych odpowiedniejszy będzie pokarm o mniejszej zawartości białka i tłuszczu.

Gotowe karmy to rozwiązanie optymalne, samodzielnie przygotowywane posiłki uzupełniamy suplementami witaminowymi. Istnieją również karmy opracowane z myślą dla psów rasy cavalier king charles spaniel. Najlepiej podawać pieskowi pokarm dwa razy dziennie.

Spaniel king charles - choroby

Bardzo ważnym jest, żeby szczeniak cavalier king charles pochodził ze sprawdzonej hodowli, ponieważ u psów tej rasy choroby często ujawniają się w starszym wieku. Niezbędne jest sprawdzenie wymaganych w hodowlach badań. Pieski tej rasy miewają problemy z sercem – pojawia się u nich niedomykalność zastawki dwudzielnej serca, czyli MVD. Pieski powinny mieć więc badane serce. Dolegliwości mogą przysporzyć duże i płasko osadzone oczy cavalierów. Często przez swoją budowę ulegają urazo mechanicznym, zdarza się katarakta, postępujący zanik siatkówki (PRA), dwurzędowość rzęs i inne choroby oczu. Z tego powodu cavaliery powinny mieć wykonywane badania wzroku raz w roku. Cavaliery miewają też małopłytkowość, skłonności do wypadania rzepek czy do alergii. Rzadko pojawia się dysplazja stawów biodrowych.

Dla tych krótkopyskich piesków wyjątkowo uciążliwe są upały, dlatego trzeba wówczas unikać spacerów w pełnym słońcu.

U cavalierów pojawia się także często zespół Arnolda-Chiariego. Ta genetyczna choroba powoduje, że czaszka ma zbyt małą pojemność, przez co móżdżek przemieszcza się do kanału kręgowego. Powoduje to wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co w efekcie prowadzi do zaburzeń neurologiczny. Diagnostyka jest kosztowna, a choroba ujawnia się późno, dlatego w hodowlach zaleca się jako reproduktorów starsze pieski tej rasy.

Konieczna jest także troska o zęby – warto zapobiegać kamieniowi przez szczotkowanie lub zapewnianie gryzaków, a także o uszy i gruczoły okołoodbytowe.

Aby wzmonić odporność cavalier king charles spaniela do domowej apteczki należy dołożyć witaminy i suplementy dla psów.

K.c cavalier spaniel - cena

Cena szczeniaka cavaliera to obecnie w zaufanej hodowli to od 1800 do nawet 4000 złotych. Pieski tej rasy są jednak tanie w utrzymaniu – miesięczne wydatki to od 80 do 150 zł miesięcznie.

Cavalier pies - opinie

Cavalier king charles to psy sympatyczne i szybko oraz mocno przywiązujące się do właściciela, jednak decydując się na taką rasę trzeba pamiętać o tym, że to psy wymagające regularnej opieki.

Jak pielęgnować psa rasy shi tzu? Na co warto zwrócić uwagę? Cavaliery często zjadają też odpadki, a ich bardzo duża ufność może czasami spowodować spore problemy. Zaletami rasy są na pewno ich świetne relacje z dziećmi, łagodność wobec innych ludzi i zwierząt oraz to, że z łatwością przystosują się do różnych warunków. Nie są też przesadnie hałaśliwe, a sprawdzą się w uprawianiu psich sportów.

Rasa cavalier a dzieci

Pieski rasy cavalier king charles to czworonogi łagodne i chętne do zabawy z dziećmi. Najlepiej jednak sprawdzą się jako kompan starszych dzieci – młodsze muszą najpierw poznać zasady obchodzenia się ze zwierzakiem.

Springer spaniel angielski vs Cavalier king charles spaniel

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.