Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Bolonka czy odległościówka? Którą wędkę wybrać?

Wśród miłośników łowienia ryb dużą popularnością cieszy się wędkowanie metodą spławikową na dużych odległościach

Przy połowie na spławik wędkarz oczekuje, aż spławik zacznie się poruszać po tafli lub zatonie. Jest to znak dla poławiacza, że dochodzi do brania. Oprócz spławika w tej metodzie łowienia niezbędna jest oczywiście żyłka, najlepiej bardzo cienka, haczyk, który dobiera się do przynęty, przypon, obciążenie oraz oczywiście spławik. Klasyczne spławiki to modele niewielkie, ale z długimi, cienkimi, dobrze widocznymi antenkami.

Warto wiedzieć!

Spławiki wędkarskie mogą mieć różne kształty. Zazwyczaj wytwarza się je z drewna lub tworzywa sztucznego. Spławik jest tak skonstruowany, aby utrzymywał się na powierzchni wody i zanurzył się jedynie wtedy, gdy ryba chwyci przynętę. Prócz klasycznego, cienkiego spławika z kilem i antenką wyróżnia się także wagglery z korpusem w kształcie kropli i bardzo długą antenką czy zwykłe spławiki przelotowe z małym oczkiem w dolnej części, przez który przechodzi żyłka.

Bolonka i odległościówka – wędki do połowu spławikowego

W połowie spławikowym ryby można łowić na kilka sposobów. Zaliczyć można do nich metodę bolońską, do której konieczna jest wędka bolonka, i angielską (odległościową), w której niezbędna jest wędka odległościówka. Pierwsza z tych metod pochodzi z włoskiej Bolonii, stąd też wywodzi się jej nazwa. Opiera się o spławik mocowany na stałe. Druga została wymyślona przez Anglików i określana jest także techniką matchową, w której spławik mocuje się przelotowo. Co warto wiedzieć o wyposażeniu stosowanym w metodzie bolońskiej i angielskiej?

  • Bolonka – to teleskopowa wędka z kołowrotkiem wyposażona w przelotki. Bolonka tym różni się od innych wędek tego typu, że jest o wiele lżejsza i dłuższa (nawet o długości 10 metrów!). Ponadto kołowrotek znajduje się nieco wyżej, a co za tym idzie cała wędka ma inaczej umiejscowiony środek ciężkości niż standardowe teleskopy.
  • Odległościówka – to wędka złożona z 3 części zwana także matchówką, której długość wynosi około 4 metry. Odległościówka ma dużo lekkich przelotek o małych oczkach na długich stopkach, by żyłka nie przyklejała się do wędki. W odległościówce nie może oczywiście zabraknąć kołowrotka, najlepiej o dość dużym przełożeniu. Żyłka musi być tonąca o niewielkim przekroju.

Jak łowić bolonką?

Metodę bolońską stosuje się głównie na rzekach (choć znajdą się i tacy wędkarze, którzy są przekonani, że nadaje się ona również na jeziora). Uznaje się, że nie jest to trudna metoda łowienia, co ucieszy bardziej początkujących wędkarzy. Przede wszystkim bolonka to wędka, którą należy trzymać w ręce. Jej długość dobiera się do głębokości łowiska – uznaje się, że wędka powinna być około 1,5 metra dłuższa od głębokości wody. Niezbędny jest także kołowrotek z płytką szpulą i dobrym hamulcem. Żyłka do metody bolońskiej musi być pływająca, wprost przeciwnie do metody angielskiej, bowiem odległościówka musi być wyposażona w żyłkę tonącą. Najlepszy spławik w bolonce to model z korpusem w kształcie kropli o masie do 30 gram. Przyda się także dobry podbierak oraz zanęta, np. taka z dodatkiem żwiru.

Odległościówka jaka długość?

Wybór odpowiedniej wędki do łowienia odległościowego nie jest prosty, bez względu na to, czy jest to bolonka, czy odległościówka. Jednym z parametrów, na który zależy zwrócić szczególną uwagę, jest długość wędziska. Wędki matchowe to sprzęt zazwyczaj mierzący od 3,9 do 4,5 metra, choć można znaleźć także krótsze modele o długości 3,6 metra. Tak naprawdę dobór długości wędki zależy od preferencji wędkarza. Niektórzy wolą operować krótszymi kijami, inni wolą większe produkty. Ogólnie przyjmuje się jednak, że osobom początkującym najlepiej będą odpowiadać wędki krótsze, np. 3,9 metrów. Jest to długość optymalna dla tego typu wędki. Można pokusić się o zakup sprzętu 4,2-metrowego, ale dla niektórych takie wędki mogą się okazać zbyt trudne do użytkowania.

Odległościówka czy bolonka?

Odwieczna wątpliwość miłośników wędkowania odległościowego – lepsza będzie bolonka, a może jednak odległościówka? Najważniejsze jest to, aby dobrać wędkę do swoich umiejętności i potrzeb. Teoretycznie bolonki to wyłącznie wędki do połowu odległościowego na rzekach, natomiast odległościówki najlepiej sprawdzają się w jeziorach. Nie jest to jednak stałe przyporządkowanie, bowiem znajdą się tacy wędkarze, którzy z powodzeniem używają bolonek w jeziorach czy odległościówek w rzekach. Bolonki są jednak z reguły dłuższe, więc bardziej uniwersalna wędka to jednak wędka matchowa. Odległościówki są też zazwyczaj tańsze.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.