Udostępnij
Skomentuj

Bezpiecznik różnicowo-prądowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wybór bezpiecznika różnicowo-prądowego (czy różnicowoprądowego, jak powinni go poprawnie opisywać producenci) jest zadaniem niezbyt łatwym, a przy tym niezwykle istotnym. Dobór odpowiedniego zabezpieczenia ma niebagatelny wpływ na działanie całej sieci i bezpieczeństwo wszystkich jej użytkowników. Jak więc dobrać najlepszy bezpiecznik?

Co to jest bezpiecznik różnicowo-prądowy?

Bezpiecznik różnicowoprądowy to urządzenie zabezpieczające, które wykrywa przebicia w instalacji i w razie „ucieczki” prądu automatycznie odłącza zasilanie w danym obwodzie. Jest to element szeroko rozumianej ochrony przeciwporażeniowej, ponieważ uruchamia się, kiedy tylko dojdzie do wypływu ładunku na powierzchnię poza obwodem, np. na obudowę jakiegoś urządzenia.

Polecane wyłączniki różnicowo-prądowe

Jak działa bezpiecznik różnicowoprądowy trójfazowy?

Ogólna zasada działania jest dokładnie taka sama jak przy napięciu 230 V. Inny jest tylko mechanizm wykrywający wypływ ładunku z obwodu, a to ze względu na odmienną charakterystykę zasilającego prądu. Ogólnie rzecz biorąc, zasada działania jest taka sama – bezpiecznik uruchomi się przy niezrównoważonym przepływie energii elektrycznej.

Kiedy stosujemy wyłącznik różnicowoprądowy?

Odpowiednio dobrane wyłączniki różnicowoprądowe są najbardziej podstawowym typem zabezpieczeń i należy przewidzieć ich zastosowanie w każdej instalacji. Teoretycznie pewne urządzenia mogą nie być zabezpieczone bezpiecznikami. Jednak zarówno praktyka monterów, jak i zalecenia producentów sprzętu podpowiadają, że użycie łatwego do zamontowania i skutecznego mechanizmu zabezpieczającego warto rozważyć nawet w takich przypadkach.

Dobór bezpiecznika różnicowo-prądowego

Każdy bezpiecznik zabezpiecza fragment obwodu. W zasadzie pytania takie jak to, jaki bezpiecznik różnicowo-prądowy do łazienki czy do kuchni wybrać, są pozbawione głębszego sensu. Same bezpieczniki są skonstruowane zawsze tak samo, nie ma modeli dedykowanych do łazienek, gabinetów, pokojów dziecięcych czy innych pomieszczeń. Prąd dostarczany do łazienki też absolutnie niczym nie różni się od tego, który doprowadzony jest do pokoju dziennego.

Bezpieczników nie dobiera się do pomieszczeń, tylko do konkretnego obwodu. To rozróżnienie ma duże znaczenie, ponieważ zupełnie innego wyboru należy dokonać, jeśli w łazience znajdzie się pralko-suszarka, a innego, kiedy pralka będzie podłączona np. w pomieszczeniu pralni. Bezpieczniki dobiera się bowiem wyłącznie do parametrów pracy obwodu i jego obciążeń. Nie ma natomiast znaczenia, czy dane urządzenie będzie podłączone w tym, czy innym pokoju.

Jak dobrać bezpiecznik różnicowoprądowy?

Tutaj na szczęście istnieje dość prosty zestaw zaleceń, które pozwalają łatwo jeśli nie wybrać konkretny model, to przynajmniej bardzo zawęzić liczbę rozpatrywanych możliwości. Parametrem podstawowym, który pozwala dobierać odpowiednie bezpieczniki, jest prąd różnicowy, który spowoduje uruchomienie bezpiecznika.

W instalacjach domowych stosuje się bezpieczniki o prądzie 30 mA, natomiast mniejsze (6 lub 10 mA) sprawdzają się jako zabezpieczenia szklarni, pojedynczych odbiorników czy pojedynczych obwodów w warsztacie. Bezpieczniki 100 mA używane są przy urządzeniach o naprawdę dużych prądach upływowych, a jeszcze większe, np. 300 lub 500 mA jako zabezpieczenia główne.

Prąd znamionowy bezpiecznika różnicowoprądowego

Bezpieczniki różnicowoprądowe są także opatrzone wartością prądu znamionowego w amperach, np. stosunkowo mały bezpiecznik różnicowo-prądowy 16 A lub większy, stosowany jako standardowy w wielu sieciach domowych bezpiecznik różnicowo-prądowy 20 A.

Te wartości odpowiadają prądowi pobieranemu przez urządzenia podłączone do sieci – im wyższa wartość, tym większy pobór będzie dopuszczalny. W instalacjach domowych najczęściej stosuje się zabezpieczenia na poziomie 25 lub 20 A.

Dodatkowe pytania o bezpieczniki różnicowoprądowe

  • Bezpiecznik różnicowo-prądowy podłączenie. Bezpieczniki tego typu mogą być używane tylko i wyłącznie w instalacjach z wydzielonym przewodem ochronnym. Jeśli ochronny i neutralny są połączone, bezpiecznika się nie montuje.
  • Bezpiecznik różnicowo-prądowy cena. Standardowy jednofazowy bezpiecznik różnicowoprądowy kosztuje 20-30 złotych, natomiast cena zmienia się zależnie od parametrów i producenta. Najdroższe modele, rzadko stosowane w instalacjach domowych, kosztują grubo ponad 100 złotych.
  • Bezpiecznik różnicowo-prądowy wybija. Powodem zadziałania bezpiecznika jest wada instalacji lub samego odbiornika, co doprowadza do upływu ładunku poza sieć energetyczną. Taką wadę należy znaleźć, dokonując stosownych pomiarów na różnych fragmentach sieci.
  • Wyłącznik różnicowo-prądowy: jaka firma? Nie da się bezwzględnie określić, która firma produkuje najlepsze bezpieczniki, natomiast trzeba stwierdzić, że z pewnością nie warto kupować produktów nieznanej marki. Te Legranda, Schneidera czy ABB są nieco droższe, ale działają średnio lepiej od tych firmowanych nieznanym logo.
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.