Asus UX433FAC – recenzja, dane techniczne. Czy warto?

| 0 Komentarzy
Na rynku pojawiają się laptopy korzystające z najnowszych procesorów Intel Comet Lake-U. Asus UX433FAC jest jednym z nich. Dla kogo został przygotowany?

Do czynienia mamy z ultrabookiem, który kierowany jest przede wszystkim do klientów biznesowych, poszukujących lekkich, kompaktowych urządzeń, które zapewniają komfortową pracę w podróży. Sprzęt zachęca także nowoczesnym designem.

Asus UX433FAC – dane techniczne oraz cena

Jak to zwykle bywa w przypadku ultrabooków, na rynek wypuszczonych zostało wiele konfiguracji sprzętowych, które są zróżnicowane przede wszystkim pod względem zamontowanych podzespołów. Warto więc je porównać i sprawdzić, która wersja laptopa okaże się tą najlepszą.

Asus UX433FAC – dostępne konfiguracje

Modele oferowane na rynku różnią się przede wszystkim procesorami. Asus postawił na dwa układy z serii Intel Comet Lake-U, których premiera miała miejsca na początku 2019 roku. Tym wydajniejszym jest procesor Intel Core i7-10510U, który wykorzystuje cztery fizyczne rdzenie i osiem wątków logicznych. Wyróżnia się niskim poborem energii – współczynnik TDP wynosi bowiem 15 W. Wynik ten został uzyskany przy bardzo przyzwoitej częstotliwości taktowania. W trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo dobija do poziomu 4800 MHz. Do tego dodać należy również 8 MB pamięci podręcznej.

Polecane ultrabooki Asus

Parametry wskazują na bardzo wydajny procesor niskonapięciowy, który bardzo dobrze sprawdzi się podczas obsługi programów biznesowych i multimedialnych. Poradzi sobie również z realizacją zadań w ramach procesów obróbki graficznej oraz tworzenia rozbudowanych projektów. Potwierdzeniem tego są wyniki testów diagnostycznych w Cinebench R15, w których procesor uzyskał średnią wynoszącą 189 punktów dla trybu jednowątkowego i 756 punktów dla trybu wielowątkowego.

W nieco tańszych wersjach laptopa Asus UX433FAC znaleźć można natomiast układ Intel Core i5- 10210U, który także wykorzystuje cztery rdzenie i osiem wątków. W porównaniu z modelem i7, wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem (1600-4200 MHz) oraz mniejszą ilością pamięci podręcznej (6 MB). Przekłada się na wydajność o kilkanaście procent niższą, która jednak powinna okazać się w zupełności wystarczająca do pracy biznesowej. We wspomnianych testach Cinebench R15 procesor uzyskał kolejno 168 i 643 punkty.

Asus UX433FAC korzysta z pamięci RAM wlutowanej w płytę główną. Pod obudową nie znajdziemy więc wolnych slotów, w których można umieścić kolejne kości, rozszerzając tym samym pamięć operacyjną. Do wyboru mamy jedynie modele korzystające z 8 lub 16 GB RAM. Na nieco więcej swobody możemy liczyć w przypadku dysku twardego, którego pojemność wynieść może od 256 GB do 1 TB. Co ważne, jest to dysk typu SSD M.2 PCie, a więc gwarantujący bardzo szybkie działanie systemu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że laptop dysponuje wyłącznie zintegrowaną kartą graficzną, którą jest Intel UHD Graphics 620.

Asus UX433FAC – wygląd

Jak przystało na ultrabooka, omawiany model wyróżnia się kompaktowymi wymiarami. Jak wskazuje producent, jest on o 13% mniejszy niż standardowe urządzenia 14-calowe. Przełożyło się to również na wagę – laptop z baterią waży 1,26 kg, dzięki czemu wykorzystanie go w trybie mobilnym okaże się bardzo wygodne.

Asus UX433FAC wyróżnia się nowoczesnym, atrakcyjnym designem, który powinien przypaść do zadowolić większość użytkowników. Wysoką jakość wykonania obudowy potwierdza natomiast militarny standard MIL-STD 810G, który jest przyznawany po przejściu rozbudowanych testów wytrzymałości.

Na pochwałę zasługuje także zestaw portów oraz złączy. Znajdziemy w nim bowiem wszystko to, co jest potrzebne podczas pracy. Cieszy zwłaszcza dostępność 3 portów USB.

Asus UX433FAC – matryca

14-calowa matryca powinna zadowolić przede wszystkim zwolenników łączenia wygodnej pracy stacjonarnej z możliwością wykorzystania sprzętu także w podróży. Asus UX433FAC pod tym względem spisuje się bardzo dobrze. Wspomniana przekątna ekranu zapewnia wygodną przestrzeń roboczą, która pozwoli na bezproblemową obsługę programów biurowych, natomiast zmniejszone wymiary umożliwiają pracę na ławce, kanapie, w restauracji czy też w podróży.

Warto nadmienić, że laptop występuje w wersjach z ekranem dotykowym. W każdym przypadku skorzystać możemy z matrycy Full HD, wykonanej w technologii IPS. Co ważne, obsługuje ona kąt widzenia na poziomie 178 stopni. Jeśli zaś chodzi o jakość generowanego obrazu, jest ona przyzwoita. Takie parametry jak kontrast, czas reakcji i odwzorowanie kolorów gwarantują pracę z programami multimedialnymi, a także prostą obróbkę graficzną.

Asus UX433FAC – klawiatura i touchpad

Pomimo zmniejszonych rozmiarów całego laptopa, producentowi udało się zmieścić sześciorzędową klawiaturę wyspową. Klawisze są duże, a odległości między nimi zapewniają wygodne pisanie bezwzrokowe. Dzięki wykorzystanym materiałom i przełącznikom, wyróżniają się one również wyraźnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem, co oczywiście wpływa na komfort codziennej pracy. Oczywiście producent zadbał także o podświetlenie klawiatury.

Umieszczony został również NumberPad, czyli touchpad, na powierzchni której może zostać wyświetlony panel numeryczny. Rekompensuje to tych klawiszy w formie fizycznej. Całość sprawdza się bardzo dobrze, zwłaszcza podczas pracy biurowej.

Asus UX433FAC - wydajność

Jak już zostało wspomniane, lepsze osiągi uzyskać można decydując się na model laptopa z procesorem Intel Core i7. Doskonale sprawdzi się on nie tylko podczas obsługi podstawowych programów biurowych i multimedialnych, ale także w trakcie pracy profesjonalnej.

Możliwości laptopa ogranicza nieco karta graficzna. Do czynienia mamy bowiem wyłącznie z jednostką zintegrowaną. Intel UHD Graphics 620, bo o niej mowa, z oczywistych względów nie jest zapewnić dodatkowej wydajności w szczególnie wymagających programach. Potwierdzają to zresztą testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią wynoszącą 1729 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 42507 punktów. Czy Asus UX433FAC pozwoli na obsługę gier? Tak, ale wyłącznie tych wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Uwaga!

Powyższe osiągi w grach były uzyskiwane na konfiguracji wyposażonej w procesor Intel Core i7-10510U oraz 16 GB pamięci RAM. W przypadku modeli z mniejszą ilością RAM i procesorem i5, mogą być one niższe.

Asus UX433FAC – wady i zalety

Ultrabook kierowany jest przede wszystkim do osób poszukujących sprzętów mobilnych. Model UX433FAC bardzo dobrze sprawdza się bowiem zarówno przy biurku, jak i w podróży. Podkreślić należy dostępność wersji z dotykowymi ekranami, a także możliwość wyboru procesora, ilości pamięci RAM oraz pojemności dysku twardego.

Po stronie zalet zapisać można także nowoczesny, atrakcyjny design, wysoką jakość wykonania, a także bardzo przyzwoity osprzęt. Dodać do tego możemy NumberPada i podświetlenie klawiatury. W przypadku wad najbardziej rzuca się w oczy brak dedykowanej karty graficznej i wlutowana pamięć RAM.

Asus UX433FAC – wady i zalety

ZALETY

  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga
  • Wygodna praca mobilna
  • Nowoczesny design i wysoka jakości wykonania
  • Bardzo przyzwoite procesory
  • Dysk twardy M.2 PCIe
  • Solidny sprzęt
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy
  • Dobra matryca

WADY

  • Brak modelu z dedykowaną kartą graficzną
  • Wlutowana pamięć RAM

Asus UX433FAC – podsumowanie, czy warto?

Ultrabooka warto zakupić przede wszystkim za wykonanie oraz wykorzystanie procesorów Intel Comet Lake-U. Bardzo dobrze sprawdzi się w domu, biurze, a także w podróży. Do tego dochodzi również nowoczesny, niezwykle atrakcyjny design.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.