Udostępnij
Skomentuj

ASUS TUF Gaming FX505 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy serię laptopów gamingowych od firmy Asus. W jakich konfiguracjach występuje TUF Gaming FX505?

Jest ich naprawdę sporo – na rynku znajdziemy bowiem urządzenia korzystające z możliwości procesorów Intel Core, a także AMD Ryzen. Do tego dochodzi zróżnicowanie pod względem zamontowanych kart graficznych, a także pozostałych elementów wyposażenia. Na to wszystko warto zwrócić uwagę.

Polecane laptopy

ASUS TUF Gaming FX505 – dane techniczne oraz cena

Biorąc pod uwagę tak szeroki wybór konfiguracji sprzętowych, można mieć pewność, że każdy znajdzie sprzęt, który przynajmniej zbliży się do spełnienia jego wymagań i potrzeb. Nikt nie powinien mieć problemów, aby wybrać konfigurację pozwalającą na ogranie najnowszych produkcji z segmentu AAA.

ASUS TUF Gaming FX505 – dostępne konfiguracje

Chcąc opisać wszystkie oferowane na rynku konfiguracje laptopa, należy podzielić je na dwie kategorie. W pierwszej znajdą się modele wyposażone w procesory Intel Core, natomiast w drugiej laptopy z układamy AMD Ryzen. Na początek zajmiemy się grupą pierwszą, która okaże się bardzo zróżnicowana, tak ze względu na pozostałe podzespoły.

Zdecydowanie największą wydajnością spośród układów montowanych w tych sprzętach wyróżnia się model Intel Core i7-8750H (montowany między innymi w konfiguracjach Asus TUF Gaming FX505GE), który korzysta z sześciu fizycznych rdzeni i dwunastu wątków logicznych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2200 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu aż 4100 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest 9 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Jest to bardzo popularny układ CPU, często montowany w laptopach gamingowych. Wynika to oczywiście z jego wysokiej wydajności, wystarczającej do obsługi każdej najnowszej gry (w większości przypadku na wysokich detalach graficznych). Procesor poradzi sobie także z obsługą wielu programów specjalistycznych, wykorzystywanych między innymi do obróbki grafiki. Potwierdzają to oczywiście testy diagnostyczne. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone w Cinebench R15 – model i7-8750H uzyskał w nich 173 punkty w trybie jednowątkowym i 1116 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem Intela montowanym w laptopie jest Intel Core i5-8300H (znaleźć można go chociażby w wersjach Asus TUF Gaming FX505GD). Tym razem jest to układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, którego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 2300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 8 MB pamięci podręcznej. Ze względu na niższe parametry w porównaniu z modelem i7, układ wyróżnia się słabszą wydajnością. Wcale nie oznacza to jednak, że nie upora się z on z nowymi grami. Wyniki w Cinebench R15 na poziomie 170 i 805 punktów wskazują jasno, że mamy do czynienia z niezwykle przyzwoitym sprzętem.

Warto nadmienić, że wersje laptopa ASUS TUF Gaming FX505 występują na rynku z trzema różnymi kartami graficznymi. Są one zróżnicowane pod względem wydajności, dlatego warto zwrócić uwagę na ich specyfikacje.

  • Nvidia GeForce GTX 1050 – dysponuje 4 GB pamięci GDDR5. Pozwoli na obsługę większości nowych gier, jednak w przypadku wielu z nich konieczne okaże się uruchomienie średnich bądź niskich detali graficznych.
  • Nvidia GeForce GTX 1050 Ti – ulepszona wersja karty, także z 4 GB pamięci. Zapewnia kilkanaście klatek na sekundę więcej w grach.
  • Nvidia GeForce GTX 1060 – najlepsza karta montowana w tych wersjach laptopa. Wykorzystuje 6 GB pamięci GDDR5 i zapewnia obsługę pełnej oprawy graficznej w wielu nowych grach.

W ten sposób możemy przejść do omówienia konfiguracji wyposażonych w procesory AMD Ryzen. Zwykle są one oznaczone jako ASUS TUF Gaming FX505DD/DT/DU. Korzystają one z dwóch różnych, bardzo popularnych układów wielordzeniowych.

W najmocniejszych modelach znajdziemy procesor AMD Ryzen 7 3750H, który dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 2300 MHz do 4000 MHz. Do tego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 35 W. Jak widać, jest to układ, który pobiera mniejsze ilości energii od modeli Intel Core. Jak jednak prezentuje się jego moc obliczeniowa? W programie Cinebench R15 uzyskał kolejno 150 i 802 punkty – znajduje się więc na poziomie układu i5-8300H, z zastrzeżeniem, że radzi sobie gorzej w trybie jednowątkowym.

Drugim układem z tej serii jest AMD Ryzen 5 3550H, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku taktowanie mieści się w przedziale od 2100 MHz do 3700 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Jeśli natomiast chodzi o wyniki testów diagnostycznych, w Cinebench R15 procesor otrzymał 142 punkty w trybie jednowątkowym i 742 punkty w trybie wielowątkowym.

Podobnie jak w przypadku laptopów z procesorami Intela, do wyboru mamy aż trzy karty graficznej, zapewniające różne poziomy wydajności.

  • Nvidia GeForce GTX 1050 – znów ta karta, jednak w tym przypadku korzysta ona tylko z 3 GB pamięci GDDR5, okaże się więc nieco słabsza od modelu montowanego w laptopach z procesorami Intel Core.
  • Nvidia GeForce GTX 1650 – stosunkowo nowa jednostka (jej premiera miała miejsce pod koniec kwietnia tego roku), oparta na architekturze Turing. Zapewnia większą efektywność energetyczną niż modele z poprzednich generacji, a także lepszą moc w grach. Korzysta z 4 GB pamięci GDDR5.
  • Nvidia GeForce GTX 1660 Ti – najlepsza karta z całego zestawienia. Ona także została przygotowana w oparciu o architekturę Turing. Wykorzystuje 6 GB nowej pamięci GDDR6, zagwarantuje więc doskonałą obsługę każdej nowej gry.

Oczywiście procesor i karta graficzna to nie wszystko. Konieczna jest również szybka pamięć RAM – w przypadku laptopów Asus TUF Gaming FX505, znaleźć możemy konfiguracje wyposażone w kości typu DDR4, o taktowaniu 2400 lub 2666 MHz (im więcej, tym lepiej). W dwóch wolnych slotach znaleźć mogą się kości o pojemności aż 32 GB, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z dopasowaniem swoich urządzeń pod tym względem.

Na wybór możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Specyfikacja Asus TUF Gaming FX505 wskazuje bowiem na wykorzystanie wersji wyposażonych w dyski HDD lub SSD M.2 PCIe. Istnieje również możliwości zakupienia konfiguracji z oboma dyskami.

ASUS TUF Gaming FX505 – wygląd

Jak widać, wybór różnych wersji sprzętowych jest naprawdę szeroki. Pora jednak teraz przejść do jakości wykonania laptopa. Każdy model jest bowiem 15-calowy, toteż powinny zapewni przyzwoitą mobilność. Problemem w tym przypadku okaże się waga, wynosząca 2,2 kg. Nie jest to specjalnie dużo, jednak wystarczy, aby uznać, że laptop Asus TUG Gaming FX505 najlepiej sprawdza się w trybie stacjonarnym.

Najważniejsze wydaje się jednak to, z czego została wykonana obudowa laptopa. Mamy tu do czynienia z konstrukcją w całości plastikową – jej sztywność i wytrzymałość mechaniczna nie we wszystkich obszarach jest odpowiednia. Wspomnieć należy przede wszystkim o możliwości dość łatwego wykrzywienia klapy ekranu, a także o częściowym odkształcaniu się obudowy w niektórych miejscach jednostki centralnej. Oczywiście nie oznacza to, że obudowa jest licha, czy też nadmiernie podatna na uszkodzenia. Nie zapewni po prostu takiej jakości, jak konstrukcje aluminiowe.

Jeśli chodzi o design, laptop przypomina wiele innych urządzeń gamingowych Asusa. Do czynienia mamy tu z ciemną stylistyką przełamaną czerwonym podświetleniem, a także tworzywem imitujący z wyglądu szczotkowane aluminium. O pewnym standardzie możemy mówić także w przypadku zestawu portów i złączy. Wiele osób narzeka, że zabrakło w nim miejsca dla portu USB typu C, a także czytnika kart pamięci.

ASUS TUF Gaming FX505 – matryca

Każdy laptop oferowany na rynku został wyposażony w 15-calowy panel Full HD, wykonany w technologii IPS. Różnice między konkretnymi modelami związane są z częstotliwością odświeżania (60, 120 lub 144 Hz), a także najważniejszymi parametrami, które wpływają na jakość generowanego obrazu. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem wyboru warto zwrócić dokładną uwagę na specyfikację interesującego nas sprzętu. Niezwykle pomocne okażą się również opinie innych użytkowników, którzy mieli już okazję skorzystać z konkretnych modeli laptopa.

W przypadku najlepszych konfiguracji, liczyć możemy na bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Na uwagę zasługuje wysoki kontrast, szerokie kąty widzenia, a także zadowalające odwzorowanie barw, pozwalające na czerpanie pełnej przyjemności z najnowszych gier. Na uwagę zasługuje także zastosowanie ochrony antyodblaskowej, dzięki której granie przy odsłoniętym oknie nie powinno wiązać się z wahaniami widoczności wyświetlanych treści.

ASUS TUF Gaming FX505 – klawiatura i touchpad

Jak można się domyślić, osprzęt w laptopie gamingowy jest niezwykle istotny. W przypadku modelu FX505 liczyć możemy na bardzo podobną klawiaturę do tego, z czym mieliśmy do czynienia w poprzednim urządzeniu, a więc FX504. Klawisze są podświetlane na czerwono, wyróżniają się bardzo wyraźnym skokiem, a także szybką, sprężystą reakcją, co w pozytywny sposób wpływ na komfort grania. Co także istotne, klawiatura jest stosunkowo cicha.

Touchpad nie wyróżnia się zbyt wysoką jakością wykonania. Użytkownicy narzekają przede wszystkim na plastikową powierzchnię, której poślizg nie jest wystarczający. Zastrzeżenia można mieć również do działania zintegrowanych przycisków, które wydają się nieco „gąbczaste”.

ASUS TUF Gaming FX505 – wydajność

Szeroki wybór konfiguracji sprzętowych może przyprawić o spory ból głowy. Jak wskazują testy diagnostyczne, wśród procesorów największą wydajnością wyróżnia się model Intel Core i7-8750H. Głównie ze względu na wykorzystanie aż sześciu rdzeni i dwunastu wątków. Zapewni on doskonałą obsługę nie tylko nowych gier, ale również wielu programów specjalistycznych.

Jeśli natomiast chodzi o karty graficzne, największym potencjałem wyróżnia się model Nvidia GeForce GTX 1660 Ti, który korzysta z aż 6 GB pamięci GDDR6. Zastosowanie karty jest bardzo szerokie, na co wskazują testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią wynoszącą 19957 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm wyniosła ona aż 220470 punktów. Wysoka wydajność przełożyła się na doskonałe osiągi w grach – liczyć możemy na obsługę najnowszych produkcji na wysokich detalach graficznych.

ASUS TUF Gaming FX505 – wady i zalety

Omawiana seria okaże się niezwykle interesującym wyborem dla wszystkich osób, które lubią dostosowywać każdy element wyposażenia laptopa. Na rynku znajdziemy bowiem mnóstwo konfiguracji, korzystających z wielu procesorów i kart graficznych. Do tego dochodzi także możliwość doboru dysku twardego, ilości pamięci RAM, a także rodzaju matrycy. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć konfigurację dla siebie idealną.

Po stronie zalet z pewnością zapisać można także wydajność poszczególnych modeli. Zastosowane podzespoły pozwalają myśleć o ogrywaniu wszystkich najnowszych tytułów. Do tego dochodzą solidne matryce i dobrze wykonana klawiatura. Także cena Asus TUF Gaming FX505 dla wielu osób może być zachęcająca.

Oczywiście nie oznacza to, że laptop jest pozbawiony wad. Użytkownicy narzekają przede wszystkim na plastikową obudowę, które wytrzymałość nie jest najwyższa, a także na kiepskiej jakości touchpad. Do tego dodać można także ubogi zestaw portów.

ZALETY

  • Wiele procesorów i kart graficznych do wyboru
  • Przyzwoita, gamingowa wydajność
  • Laptopy korzystają z różnych matryc IPS
  • Dobrze wykonana klawiatura z podświetleniem
  • Możliwość ogrywania nowych tytułów
  • Szybka pamięć RAM typu DDR4
  • Dostępność dysków SSD M.2 PCIe
  • Atrakcyjne ceny

WADY

  • Plastikowa obudowa
  • Kiepski touchpad
  • Ubogi zestaw portów

ASUS TUF Gaming FX505 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo rozbudowaną serią, która kierowana jest do wszystkich graczy. Zakupić możemy modele Asus TUG Gaming FX505 Rj-3750/16 GB/512 GB, konfiguracje wyposażone w układy Intela i wiele różnych kart graficznych. Ze względu na olbrzymią swobodę wyboru poszczególnych podzespołów, warto zwrócić na nią uwagę i sprawdzić, czy na rynku nie znajduje się model idealnie skrojony pod nas.

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.