Udostępnij
Skomentuj

Asus F541NA - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Modele VivoBook z serii F541NA to tanie laptopy do użytku domowego – czy warto się nimi zainteresować?

Kierowane są one przede wszystkim do osób szukających sprzętu za niską cenę, gwarantującego stabilną obsługa systemu operacyjnego i podstawowego pakietu programów. Bez zbędnych dodatków, które niepotrzebnie podwyższają ostateczny koszt zakupu.

Polecane laptopy

Asus F541NA – dane techniczne oraz cena

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w sklepach dostępnych jest kilka konfiguracji omawianych laptopów. Różnią się one przede wszystkim zamontowanymi procesorami, pamięcią RAM i dyskiem twardym. Żadna wersja nie kosztuje jednak więcej niż 2000 złotych.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – Intel Pentium N4200
  • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2133, 12 GB (maksymalnie 12 GB)
  • Matryca – TN, 15,6 cali HD (1366x768)
  • Nośnik danych – do 2 TB HDD, do 480 GB SSD (2x240 GB) lub do 1 TB HDD+240 GB SSD
  • Porty - 1xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xVGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,77 cm, szerokość: 38,1 cm, głębokość: 25,2 cm, waga: 2 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p
  • Bateria - litowo-jonowa, 36 Wh
  • Zastosowanie – laptop do domu, multimedialny
  • Cena – od 1299 złotych do 1759 złotych

Asus F541NA – dostępne konfiguracje

Na wstępie warto napisać o największej zalecie omawianej serii laptopów do domu. Producent pozostawił nam bowiem sporą swobodę doboru dysków twardych. Konfiguracji jest wiele. Zdecydować można się między innymi na pojedynczy dysk HDD, którego pojemność maksymalna wyniesie 2 TB, jeden lub dwa dyski SSD, a także połączenie dysku HDD z SSD. Szczególnie interesująco prezentuje się ta ostatnia opcja. Kupując taki laptop, zyskujemy bowiem więcej niż przyzwoitą pojemność i możliwość zainstalowania systemu operacyjnego na dysku półprzewodnikowym, co znacznie przyspieszy jego działanie.

Jest to o tyle ważne, że producent zdecydował się na zamontowanie niskonapięciowych procesorów. Do wyboru mamy dwa modele – Intel Pentium N4200 oraz Intel Celeron N3350. Pierwszy z nich dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami obsługującymi do czterech wątków. Jego taktowanie wynosi od 1100 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 2500 MHz. Wszystko to wystarczy, by zapewnić stabilna obsługę podstawowych programów – pakietów biurowych, przeglądarki internetowych, odtwarzaczy multimedialnych etc.

Znacznie słabiej spisuje się dwurdzeniowy i dwuwątkowy układ N3350 (taktowanie 1100-2400 MHz), którego wykorzystanie jest dość ograniczone. Decydując się na laptop Asus F541NA, warto sprawdzić, jaką ilości pamięci RAM dysponuje. Producent zdecydował się na zamontowanie kości typu DDR4, których pojemność może wynieść 4, 8 lub 12 GB.

Jak można się było spodziewać, w laptopach z omawianej serii nie uświadczymy dedykowanych jednostek graficznych. Ograniczyć musimy się do kart zintegrowanych – w przypadku procesora Intel Pentium N4200 będzie to model Intel HD Graphics 505, natomiast przy układzie Celeron Intel HD Graphics 500.

Asus F541NA – wygląd

Wizualnie laptopy prezentują się bardzo dobrze. Srebrna obudowa z czarną klawiaturą i ramkami ekranu bardzo dobrze oddaje multimedialny charakter sprzętu. Z pewnością może się podobać. Warto podkreślić, że laptop dostępny jest również w kolorystyce złoto-czarnej.

Biorąc pod uwagę przedział cenowy, w jakim mieści się seria Asus F541NA, nikogo nie powinien dziwić fakt, że producent zdecydował się na wykonanie obudowy z tworzyw sztucznych, co oczywiście przekłada się na sztywność konstrukcji. Nie można jednak powiedzieć, że obudowa jest licha czy też słabo odporna na uszkodzenia mechanicznej. Pod tym względem pewien poziom przyzwoitości został osiągnięty. Laptop waży 2 kilogramy, dlatego bez problemu można z niego korzystać także w podróży.

Asus F541NA – wydajność

Jak już wspomnieliśmy, na rzecz niższej ceny oferowanych urządzeń, zostały one wyposażone w niskonapięciowe podzespoły o dość ograniczonych możliwościach. Chcąc zyskać najwyższą możliwą wydajność, należy celować w modele wyposażone w procesor Intel Pentium N4200.

W programie Cinebench R15 w różnych konfiguracjach uzyskiwał on średnio 52 punkty w trybie jednowątkowym i 164 punktów w trybie wielowątkowym. To znacznie więcej niż w przypadku drugiego układu, a mianowicie Intel Celeron N3350 (kolejno 46 i 85 punktów).

Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 505 również posłuży wyłącznie do obsługi podstawowych programów, co potwierdzają jej uśrednione wyniki uzyskiwane w testach w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics. Jednostka otrzymała 36602 punkty. Czy pozwoli ona na obsługę gier komputerowych? Wyłącznie tych z poprzedniego dziesięciolecia.

Asus F541NA – matryca

Wszystkie laptopy wchodzące w skład serii Asus F541NA zostały wyposażone w 15-calowe matryce HD, wykonane w technologii TN. Gwarantują one więc dość przeciętną jakość obrazu, co jednak w zupełności wystarczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwości tych urządzeń. Na plus należy zapisać to, że ekrany dysponują matową powłoką. Mogą być więc używane nawet przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Asus F541NA – klawiatura i touchpad

Wyspowa klawiatura zamontowana w laptopach F541NA wygląda dobrze i tak też się spisuje. Odstępy między klawiszami zostały tak przemyślane, aby możliwe stało się szybkie pisanie. Tworzenie długich tekstów nie powinno być męczące. Całkiem pozytywnie należy ocenić także touchpad – nie posiada on oddzielnych przycisków, jednak realizacja wszystkich funkcji przebiega bez zarzutów.

Asus F541NA – wady i zalety

Najmocniejszą stroną omawianej serii, obok ceny, jest możliwość wyboru konfiguracji wyposażonych w różne dyski twarde. Swoją wersję znajdą zarówno osoby stawiające przede wszystkim na pojemności, jak i chcące poprawić szybkość ładowania się systemu operacyjnego. Całkiem dobrze prezentuje się również obudowa oraz zastosowany osprzęt.

Oczywiście laptopy mają swoje ograniczenia, wynikające przede wszystkim z podzespołów, jakie zostały zamontowane. Posłużą one przede wszystkim do realizacji podstawowych zadań.

Asus F541NA – podsumowanie, czy warto kupić?

W kategorii laptopów z niskiej półki cenowej, serię Asus F541NA należy umieścić całkiem wysoko. Wydajność nie jest porywająca, jednak wystarczy, by zapewnić stabilną obsługę systemu operacyjnego, pakietu biurowego czy też odtwarzacza multimedialnego. Wszystko to sprawia, że warto się nią zainteresować, zwłaszcza gdy poszukujemy sprzętu do użytku domowego.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.