Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD RADEON VII - wydajność oraz specyfikacja

Jakimi parametrami charakteryzuje się AMD Radeon VII? Jaka jest wydajność tej karty graficznej?

Podczas targów CES zaprezentowanych zostało sporo nowości gamingowych, a wśród nich karta Radeon VII. Jest to konstrukcja bazująca na architekturze Vega 20, która ma obiecujące parametry. Czy jest to karta graficzna, która prześcignie karty z serii RTX od NVIDIA? Jaka jest jej specyfikacja, wydajność oraz parametry?

AMD Radeon VII w morele.net

AMD Radeon VII – specyfikacja

  • Architektura: Vega 20
  • Technologia – 7 nm
  • Zegar rdzenia – 1400 - 1800 MHz
  • Maksymalna ilość pamięci –16 GB (przepustowość na 4096-bitowej szynie danych wyniesie nawet 1 TB/s).
  • Procesory strumieniowe: 3840
  • Wykorzystane technologie –Radeon VR Ready Premium, Radeon ReLive.

Radeon VII – premiera karty przypadła na luty 2019 roku. Jej cena podana w dniu premiery wynosiła 699 dolarów.

AMD Radeon VII – zastosowanie

Nowy układ graficzny od marki AMD ma być, z założenia, konkurencją dla układu RTX 2080 od NVIDIA. Karta AMD Radeon VII powinna więc znaleźć szerokie zastosowanie w komputerach gamingowych oraz w urządzeniach użytkowanych przez osoby zajmujące się grafiką, animacją i projektowaniem.

AMD Radeon VII to karta, która zwraca uwagę naprawdę dobrą specyfikacją. To układ, który powstał w 7 nm procesie technologicznym i który został wyposażony w aż 16 GB pamięci VRAM o bardzo wysokiej przepustowości. Te parametry sprawiają, że można liczyć na wiele, jeśli chodzi o wydajność w topowych grach, a także w zaawansowanych pracach graficznych.

Oczywiście AMD Radeon VII będzie kartą kosztowną, ale jak to bywa z podzespołami marki AMD, jej cena może być atrakcyjna na tle konkurencyjnych produktów o zbliżonej wydajności.

AMD Radeon VII – wydajność

Specyfikacja karty graficznej AMD Radeon VII nie pozostawia wątpliwości – to układ o bardzo wysokiej wydajności. Wszystko to za sprawą wysokiej pojemności pamięci VRAM (mamy tu do czynienia z 16 GB), wysokiej liczby jednostek cieniujących oraz odpowiedniej mocy obliczeniowej. Wydajność jednostki graficznej warto jednak zweryfikować na podstawie konkretnych testów.

  • 3D Mark – Time Spy (test ogólny) – w tym teście grafika Radeon VII uzyskała wynik 9089 punktów, co lokuje ją ponad modelem RTX 2060 oraz Radeon RX Vega 64, ale poniżej karty RTX 2080.
  • 3D Mark – Time Spy (test grafiki) – tym razem grafika AMD Radeon VII osiągnęła wynik 8803 punkty, a to pozwoliło jej wyprzedzić układ RTX 2060, ale pozostawiło ją w tyle za kartą RTX 2080, która uzyskała w teście 11099 punktów.
  • 3D Mark – Fire Strike (test ogólny) – w tym teście karta graficzna AMD Radeon VII osiągnęła wynik 23230 punktów, co pozwoliło jej pozostawić w tyle grafikę NVIDIA GeForce RTX 2060 (wynik 17905 punktów). Dla porównania – karta NVIDIA Geforce RTX 2080 osiągnęła wynik 24037 punktów.
  • 3D Mark – Fire Strike (test grafiki) – grafika AMD Radeon VII osiągnęła wynik 27450 punktów, co wciąż nie pozwala jej dogonić jednostki RTX 2080, która uzyskała wynik 27822 punkty.

Testy pozwalają na ogólne zorientowanie się w wydajności tej karty, ale najbardziej pożądane są wyniki testów w konkretnych grach, a te prezentują się następująco:

Karta graficzna AMD Radeon VII – wydajność w konkretnych grach

Jak widać po parametrach oraz wynikach testów, grafika AMD Radeon VII to znacznie lepsza karta niż karty poprzedniej generacji, ale niekoniecznie tak dobra, jak RTX 2080 od NVIDII.

AMD Radeon VII porównanie do NVIDIA GeForce RTX 2080

W materiałach reklamowych układ graficzny Radeon VII jest prezentowany jako ekstremalnie wydajna, topowa karta gamingowa na rynku. Czy rzeczywiście tak jest? Oczekiwania kupujących są wobec niej spore, a apetyt na naprawdę wysoką wydajność rozbudziły układy RTX od NVIDIA, dlatego też warto rzucić okiem na porównanie modelu AMD VII oraz RTX 2080.

AMD Radeon VII vs NVIDIA GeForce RTX 2080

Jak widać w powyższym porównaniu, grafika Radeon VII od AMD może być alternatywą dla karty RTX 2080. Wiele zależy też od tego z czym zostanie połączona ta karta dla graczy – jaki procesor, pamięć RAM oraz płyta główna znajdzie się w komputerze.

AMD Radeon VII porównanie do Radeon RX Vega 64 i Radeon Vega 56

Układ graficzny AMD Radeon VII to nowsza generacja Radeon Vega 64 lub 56, a co za tym idzie, jest to propozycja o lepszych, udoskonalonych parametrach. O ile są one lepsze? Najlepiej będzie to widać, gdy zerkniemy na porównanie AMD Radeon VII do Radeon Vega 56 oraz 64.

AMD Radeon VII porównanie do Radeon Vega 56 i Radeon RX Vega 64

Patrząc na wszystkie przytoczone porównania, można stwierdzić, iż karta Radeon VII w znacznym stopniu wyprzedziła układy poprzednich generacji od AMD. Nie jest to jednak układ, który mógłby zagrozić pozycji marki NVIDIA na rynku kart graficznych i zdeklasować serię RTX tegoż producenta. Dla kogo więc jest to dobry wybór? To karta, którą można polecić graczom oraz osobom poszukującym wydajnych podzespołów do komputera użytkowanego do prac graficznych. Cena tego układu prawdopodobnie będzie utrzymywała się na nieco atrakcyjniejszym poziomie niż produkty konkurencyjne, a to dla wielu osób może być najlepszym pretekstem do takiego, a nie innego wyboru.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.