Vivio Lubczyk suszony liść 100g
LUBCZYK SUSZONY LIŚĆ 100G VIVIO
Opis:
Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych lubczyku suszonego
Pomimo że ta roślina jest uważana przez wielu za cenną przyprawę do mięs, sosów oraz zup, faktycznie odkryto, że ma również wiele innych cennych korzyści zdrowotnych. Niezwykłe właściwości lubczyku były znane już w średniowieczu. Wówczas zioło to było stosowane nie tylko w celach leczniczych, ale także jako składnik wywarów, które były uważane za silne afrodyzjaki. Współcześnie lubczyk jest doceniany za swoje wsparcie w leczeniu zaburzeń układu moczowego i pokarmowego. Ale co jeszcze warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie?
- Czym jest lubczyk suszony i skąd pochodzi?
- Lubczyk suszony - korzyści zdrowotne i wpływ na zdrowie człowieka;
- Czy lubczyk jest afrodyzjakiem?
- Przeciwwskazania dotyczące spożywania lubczyku suszonego;
- Cena lubczyka suszonego;
- Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące lubczyka suszonego:
Gdzie kupić lubczyk suszony?
Czy warto używać lubczyk suszony do rosołu?
Czy warto wybierać lubczyk suszony czy mrożony?
- Zastosowanie lubczyka suszonego w kuchni i nie tylko;
- Przepisy z dodatkiem lubczyka suszonego.
Czym jest lubczyk suszony i skąd pochodzi?
Lubczyk ogrodowy (znany również jako łakome ziele oraz magii) jest byliną należącą do rodziny selerowatych. Chociaż ta roślina jest obecnie uprawiana na terenie całej Europy, uważa się, że pochodzi z dzisiejszego Iranu i Południowo-Wschodniej Azji. W Polsce lubczyk pojawił się już w XVII wieku i głównie był uprawiany przez zakonnych ogrodników, którzy używali go zarówno jako przyprawę kulinarną, jak i leczniczą. Lubczyk jest wieloletnią rośliną, która kwitnie w miesiącach letnich, od czerwca do sierpnia. Ze względu na swoje bujne zielone liście i charakterystyczny zapach, często mylony jest z selerem. Co ciekawe, w pierwszym roku kwitnienia z grubego kłącza wyrastają pierzaste liście o soczystej zieleni. W drugim roku z korzeni wyrastają długie, puste w środku łodygi, na których powstają niewielkie żółte kwiatki. Owoce lubczyka nazywane są rozłupinami, które rozpadają się na dwie części.
W celach leczniczych wykorzystuje się liście, owoce i korzeń tej rośliny. Lubczyk jest ceniony przede wszystkim za zawartość olejków eterycznych. Ponadto, zawiera niezbędne witaminy (w tym witaminę C i witaminy z grupy B), sole mineralne, kwasy organiczne, żywicę, fitosterole, skrobię i kumaryny. Ze względu na liczne właściwości, roślina ta znajduje zastosowanie nie tylko w kulinariach i ziołolecznictwie, ale także w kosmetyce.
Lubczyk suszony - korzyści zdrowotne i wpływ na zdrowie człowieka
Wprowadzenie lubczyku do zdrowej diety i aktywnego stylu życia może pomóc w poprawie naszego zdrowia. Wszystko to dzięki niezwykłym składnikom zawartym w tej roślinie. Okazuje się, że fitosterole obecne w lubczyku mają pozytywny wpływ na układ krążenia, m.in. poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu i tym samym zmniejszanie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Regularne spożywanie tego zioła może również pomóc w poprawie funkcjonowania układu moczowego, w tym nerek, dzięki właściwościom oczyszczającym i przyspieszającym przemianę materii. Właściwości te pomagają zmniejszyć ryzyko infekcji pęcherza moczowego i tworzenia się kamieni nerkowych. Również wpływ lubczyka na układ pokarmowy człowieka jest istotny. Roślina ta hamuje nadmierne fermentacje w jelitach i pomaga w zwalczaniu niestrawności i wzdęć. Badania naukowe sugerują, że wprowadzenie tego zioła do zdrowej diety może również zmniejszyć ryzyko wrzodów żołądka w przyszłości.
Specjaliści z zakresu ziołolecznictwa twierdzą, że lubczyk może zapobiegać chorobom prostaty i łagodzić skurcze menstruacyjne u kobiet. Warto również zauważyć, że ze względu na wysoką zawartość witaminy C, lubczyk pomaga wzmocnić naszą odporność. Dodatkowo, lubczyk może mieć działanie wykrztuśne. Zaleca się spożywanie go w przypadku infekcji układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc. Witaminy z grupy B zawarte w lubczyku mogą również wspomagać regenerację skóry. Aktualne badania w dziedzinie fitoterapii sugerują pozytywny wpływ tej rośliny na leczenie łuszczycy i trądziku. Okazuje się również, że antyoksydanty zawarte w lubczyku mogą zapobiegać pojawianiu się pierwszych zmarszczek i poprawiać koloryt cery.
Czy lubczyk jest afrodyzjakiem?
Lubczyk jest znany w medycynie ludowej od wieków. W starożytności był ceniony nie tylko ze względu na swoje właściwości lecznicze, ale także magiczne. Okazuje się, że w dawnych czasach lubczyk był używany do produkcji napojów miłosnych, które miały zwiększać zarówno energię, jak i intensywność doznań o charakterze erotycznym. Współcześnie korzeń lubczyka jest często stosowany jako składnik suplementów diety mających na celu zwiększenie libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak aby dokładnie zrozumieć wpływ lubczyka na sferę seksualną człowieka, konieczne są dalsze badania naukowe.
Przeciwwskazania dotyczące spożywania lubczyku suszonego
Ze względu na działanie rozkurczające, stosowanie lubczyka nie jest zalecane kobietom w ciąży ani karmiącym piersią. Roślina ta może wywoływać poronienia lub przedwczesne porody. Dodatkowo, osoby uczulone na lubczyk lub inne rośliny z rodziny selerowatych powinny unikać spożywania lubczyku. Przed rozpoczęciem stosowania lubczyku w celach leczniczych, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że lubczyk nie jest lekiem, ale tylko ziołem wspomagającym leczenie niektórych schorzeń. Dlatego nie należy go stosować jako zamiennik leków przepisanych przez lekarza.
Cena lubczyka suszonego
Suszone liście lubczyka są zwykle sprzedawane w papierowych paczkach o wadze 30 gramów. Za opakowanie tego produktu, pochodzącego z polski, można zapłacić około 2,50 - 5,00 złotych. Warto jednak pamiętać, że cena suszonego lubczyka może się różnić w zależności od producenta i/lub dystrybutora.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące lubczyka suszonego
Pytanie 1: Gdzie kupić lubczyk suszony? Suszone liście lubczyka można kupić w większości supermarketów spożywczych oraz niektórych sklepach zielarskich. Dzięki temu możemy nabyć produkt pochodzący z polskich upraw oraz uzyskać wiele informacji na temat jego właściwości.
Pytanie 2: Czy warto używać lubczyk suszony do rosołu? Lubczyk jest nie tylko rośliną leczniczą, ale także doskonałą przyprawą. Jego wyjątkowy smak doskonale wzmacnia aromat domowego rosołu zarówno przygotowanego tradycyjnie, jak i wegetariańskiego bulionu.
Pytanie 3: Czy warto wybierać lubczyk suszony czy mrożony? Który warto wybrać? Suszony lubczyk zawiera wiele cennych składników odżywczych i jest łatwy w użyciu. Natomiast mrożony lubczyk pozwala zachować świeży smak tej przyprawy. Wybór formy lubczyka do codziennego użytku w kuchni zależy wyłącznie od preferencji konsumenta.
Zastosowanie w kuchni:
Lubczyk suszony można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Dodawanie go do zup i sosów wzmocni ich smak. Można go również dodawać do domowego masła ziołowego z nutą czosnku. Warto wiedzieć, że lubczyk doskonale podkreśla smak pasztetów, past warzywnych i pulpetów (nawet tych wegetariańskich). Można go również dodać do domowych nalewek i nawet rozgrzewającej herbaty.
Ta roślina znalazła również zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Liście lubczyka można znaleźć w składzie licznych suplementów diety, które mają na celu poprawę samopoczucia w ciągu dnia. Właściwości pielęgnacyjne lubczyka również są istotne. Znajduje się on w wielu produktach, takich jak szampony i odżywki, które pomagają poprawić kondycję włosów. Ponadto, lubczyk jest częstym składnikiem perfum dla kobiet i mężczyzn.
Pytanie 4: Jak używać lubczyk w kuchni?
Oto kilka sposobów, jak wykorzystać lubczyk w kuchni:
• Lubczyk wyglądem, smakiem i zapachem przypomina seler. Jest używany do produkcji popularnej przyprawy - maggi.
• Świeże liście lubczyka dodaje się do zup, w tym rosołu.
• Niektórzy używają łodyg lubczyka podobnie jak łodyg selera naciowego w sałatkach i surówkach.
• Rozdrobnione nasiona lubczyka dodaje się, w kuchni angielskiej, do chleba i ciast.
• Lubczyk jest stosowany do produkcji kostek bulionowych oraz, w przemyśle alkoholowym, do aromatyzowania wódki i likierów.
Lubczyk od wieków znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Jest używany przede wszystkim w kuchni, ziołolecznictwie i kosmetologii.
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu