Vivio Kwas cytrynowy jednowodny E330 5kg
SPOŻYWCZY KWASEK CYTRYNOWY JEDNOWODNY KWAS E330 CZYSTY JEDNOWODNY 5KG
Opis:
Kwas cytrynowy to organiczny kwas, który występuje naturalnie w niewielkich ilościach u większości żywych organizmów. Możemy go również znaleźć w niektórych owocach. Ma ważną rolę w przemianie węglowodanów. Dodawany jest do żywności jako regulator kwasowości i przeciwutleniacz. Znajduje zastosowanie również w przemyśle farmaceutycznym. Przyda się w każdym domu, nie tylko w kuchni. Poznaj cechy i zastosowanie popularnego kwasu cytrynowego.
- Definicja i proces wytworzenia kwasu cytrynowego
- Kwas czy ocet: który jest zdrowszy?
- Gdzie go kupić?
- Właściwości kwasu cytrynowego: jakie ma działanie na organizm?
- Jak używać kwasu cytrynowego w kuchni?
- Inne zastosowania w domu
Defincja i proces wytworzenia kwasu cytrynowego
Kwas cytrynowy jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje w niewielkich ilościach w praktycznie każdym organizmie. Możemy go znaleźć także w owocach cytrusowych i ananasach. Po raz pierwszy został wyizolowany z soku z cytryny. Wytwarza się go tylko z naturalnych substancji roślinnych w procesie fermentacji. Obecnie światowa produkcja kwasu cytrynowego przekracza 300 tysięcy ton rocznie. To ze względu na duże zapotrzebowanie przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i chemicznego na ten produkt. Kwas cytrynowy ma również zastosowanie w przemyśle metalurgicznym jako środek konserwujący. Jest substancją nieszkodliwą, o wysokiej jakości smakowej i zapachowej.
Kwas czy ocet: który jest zdrowszy?
Badania naukowe potwierdzają bezpieczeństwo stosowania kwasu cytrynowego. Jest on naturalnie obecny w naszym organizmie, znajduje się w praktycznie każdej komórce, pełniąc ważną rolę w procesie przemiany węglowodanów. Uważany jest za najbezpieczniejszy dodatek do żywności, nie ma ilościowych ograniczeń co do stosowania go w przemyśle spożywczym. Jedyną wadą kwasu cytrynowego jest to, że może przyczyniać się do próchnicy. Umiarkowane ilości jednak nie powodują żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Kwas cytrynowy, ze względu na swój ostry smak, jest substancją praktycznie niemożliwą do przedawkowania. Alternatywą dla kwasu cytrynowego może być ocet, który jednak z powodu charakterystycznego zapachu nie jest tak powszechnie używany jak bezwonny kwas cytrynowy.
Gdzie go kupić?
Ponieważ kwas cytrynowy ma szerokie zastosowanie w kuchni i w domu, powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Dlatego warto kupić większe opakowanie, tym bardziej, że kilogram kwasu jest bardzo przystępny cenowo.
Właściwości kwasu cytrynowego: jakie ma działanie na organizm?
Naukowcy zwracają uwagę przede wszystkim na efektywność kwasu cytrynowego w zwalczaniu bakterii w żywności, takiej jak świeże i przetworzone mięso, warzywa i owoce. Jego właściwości antybakteryjne wynikają z obniżenia pH, co hamuje rozwój drobnoustrojów. Dzięki temu kwas cytrynowy pełni funkcję przedłużania świeżości niektórych produktów spożywczych. Co do wpływu kwasu na organizm ludzki, badania naukowe pokładają nadzieję na wykorzystanie go w terapii przeciwnowotworowej, rozpoznawaniu i diagnozowaniu chorób. Kwas cytrynowy odgrywa również ważną rolę w diagnostyce wielu schorzeń i jest stosowany w leczeniu kamicy nerkowej oraz dny moczanowej.
Stosowanie:
Jak używać kwasu cytrynowego w kuchni?
Jest to popularny dodatek stosowany do zakwaszania potraw i różnych przetworów. Może również zastąpić sok z cytryny. W tym celu należy wymieszać go z wodą. Stanowi nieodłączny składnik domowego dżemu, konfitur, deserów. Stosuje się go nie tylko w potrawach słodkich, ale także wytrawnych. Można go użyć do regulowania kwasowości sałatek. Doskonale współgra z warzywami i owocami, które dzięki niemu zachowują swój naturalny kolor i nie ciemnieją. Kwas cytrynowy może być również wykorzystywany do gotowania zup i produkcji domowych soków.
Inne zastosowanie
Kwas cytrynowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jako środek konserwujący i stabilizujący. Stosuje się go do produkcji napojów, soków, win, owoców kandyzowanych. Zapobiega ciemnieniu i działa zakwaszająco. Reaguje z jonami metali, dlatego jest wykorzystywany jako stabilizator olejów. Kwas cytrynowy znajduje zastosowanie również w przemyśle metalurgicznym jako środek do czyszczenia przed spawaniem lub nakładaniem powłok ochronnych. Służy również do usuwania kamienia mlecznego, osadów białkowych, tłuszczu i soli mineralnych z aparatury laboratoryjnej. Dlatego jest cenionym składnikiem w przemyśle mleczarskim. Jest również stosowany w przemyśle farmaceutycznym, dodającym go do tabletek, aby wywołać efekt musowania. Kwas cytrynowy znajduje zastosowanie również w domu. Może być używany jako odkamieniacz i środek czyszczący. W kosmetyce jest niezastąpionym składnikiem, ze względu na swoje właściwości wybielające. Wchodzi w skład wielu kremów, płukanek do włosów i wybielaczy do paznokci. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże ilości kwasu cytrynowego mogą wywoływać podrażnienia i nadmierną złuszczanie się naskórka. Kwas cytrynowy może także powodować podrażnienia oczu, dlatego trzeba go używać z dużą ostrożnością na zewnątrz ciała.
Wzór chemiczny C6H8O7•H2O
Gatunek: do użytku w przemyśle spożywczym.
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu