Tojiro Tojiro Black Hammered Shirogami#2 Nóż Yanagiba 21 cm
- Zastosowanie: Do ryb
- Zobacz pełną specyfikację
Nóż Yanagiba 21 cm Tojiro Black Hammered Shirogami#2
Narzędzie do przygotowywania sushi (Yanagi) to tradycyjny japoński nóż, używany do krojenia świeżych filetów na niemal przezroczyste plastry. Idealnie sprawdza się podczas przyrządzania sashimi, mojego carpaccio oraz innych dań z bardzo delikatnych składników. Długie, wąskie i sztywne ostrze zapewnia precyzyjne cięcie, a jednostronny szlif umożliwia czyste przecięcie. Przy używaniu noża Yanagi należy wykonywać jednostajny ruch w jednym kierunku: do siebie.
Dane techniczne:
Ostrze - rdzeń z rdzewnej stali Shirogami#2 okuty żelazem
Rękojeść - owalna drewno magnolii
Twardość - 60-61 HRC
Długość całkowita - 34,3 cm
Długość rękojeści - 12,4 cm
Długość ostrza - 21,0 cm
Szerokość klingi - 3,4 cm
Grubość klingi na pięcie - 4,4 mm
Sposób ostrzenia - szlif jednostronny praworęczny
Waga - ok. 152 g
Konserwacja
Tradycyjne, japońskie noże kuchenne są wykonane ze stali węglowej (stop żelaza i węgla). Ze względu na dużą zawartość węgla nie są one najłatwiejsze w pielęgnacji, a nieprzestrzeganie zaleceń może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Podstawową zasadą konserwacji noży ze stali rdzewnej jest ich dokładne wysuszenie po użyciu. Jeżeli zostawi się nóż do samoistnego wyschnięcia, na klingi może pojawić się rdza. Przechowując noże ze stali węglowej należy pamiętać, że wilgoć negatywnie na nie działa i przed schowaniem ich do szuflady, bloku czy na listwie magnetycznej należy je dokładnie osuszyć.
Do konserwacji najlepiej stosować olejek kameliowy (bezwonny i bezsmakowy), chociaż przy codziennym użytkowaniu również dobrze sprawdzi się zwykły olej jadalny (używanie noża nie spowoduje jełczenia tłuszczu). Używanie innych preparatów pielęgnacyjnych nie jest zabronione, ale przed użyciem noża należy go dokładnie wyczyścić, ponieważ substancje chemiczne nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Zaleca się stosowanie takich środków konserwacyjnych przy długotrwałym przechowywaniu lub transporcie.
Kwaśne środowisko również negatywnie wpływa na rdzewienie noży kuchennych. Stal węglowa w kontakcie z substancjami o kwaśnym pH rdzewieje jeszcze szybciej niż pod wpływem wilgoci, dlatego ważne jest staranne osuszenie noża po użyciu. Dlatego też krojenie cytrusów, a także cebuli może powodować ciemniejsze ślady na ostrzu noża.
Do usuwania przebarwień najlepiej używać delikatnych preparatów do czyszczenia blatów kuchennych (np. mleczko „cif”), a także gąbek przeznaczonych do powierzchni teflonowych (zwykła gąbka może pozostawić drobne rysy). Nie należy myć noży w zmywarce. Środki chemiczne stosowane w zmywarkach mogą spowodować przebarwienia na ostrzu, trwale uszkodzić rękojeść lub samą klingę. Wysoka temperatura może również doprowadzić do rozmartwienia krawędzi tnącej, dlatego nie powinno się zostawiać ich w gotujących się potrawach.
Specyfikacja stali
Shirogami jest jednym z japońskich stali rdzewnych, która cieszy się dużym uznaniem wśród osób interesujących się nożami. Jest to czysta i węglowa stal pozwalająca na hartowanie do 65 HRC. Łatwo osiągnąć na niej bardzo ostry brzeg tnący, który zachowuje swą ostrość przez długi czas. Stal węglowa jest wrażliwa na wilgoć, dlatego po każdym użyciu nóż należy umyć, wysuszyć i od czasu do czasu nasmarować ostrze. Zapobiegnie to powstawaniu patyny i rdzy na powierzchni stali. Shirogami to bez wątpienia jedna z najlepszych stali stosowanych w produkcji noży.
Skład stali:
Węgiel: 1,05-1,15%
Mangan: 0,20-0,30%
Fosfor: 0,025%
Krzem: 0,10-0,20%
Siarka: 0,004%
- Zastosowanie Do ryb
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu