PZWL Czerniak 3 Współczesne podejście
Rak skóry - aktualne wydanie.
- Autor: Piotr Rutkowski
- Dostawca: Azymut
- liczba stron: 136
- format: 15x23.5cm
- numer wydania: 1
- język wydania: polski
- Seria: W gabinecie lekarza specjalisty
- data wydania: 06-06-2023
- typ oprawy: oprawa miękka
- rok wydania: 2023
Wydawca: PZWL
EAN: 9788301227654
Wydanie z serii „W gabinecie lekarza specjalisty” – Onkologia – trzecia część cyklu poświęconego leczeniu raka skóry.
„Rak skóry - aktualne wydanie” to najnowsze wydanie opracowane przez ekspertów różnych dziedzin zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów skóry. Przedstawia ono informacje niezbędne do rozwiązania codziennych problemów terapeutycznych. Leczenie adiuwantowe stało się standardem dla pacjentów z zaawansowanym zaangażowaniem regionalnym w czerniaku. Obowiązujący polski program B.59 wprowadza leczenie uzupełniające po usunięciu przerzutów do węzłów chłonnych, co pozwala zmniejszyć liczbę pacjentów kwalifikujących się do leczenia paliatywnego. Istotna jest również elastyczność kryteriów tego programu i możliwość stosowania immunoterapii po nawrocie po leczeniu adiuwantowym. W przyszłości raka skóry, leczenie okołooperacyjne częściowo przesunie się w kierunku terapii neoadiuwantowej, a także stosowania leczenia uzupełniającego u pacjentów po usunięciu czerniaka w stopniu IIB i IIC.
Obecnie najskuteczniejszą formą leczenia systemowego pacjentów z przerzutowym czerniakiem jest immunoterapia skojarzona anty-PD-1 z anty-CTLA-4, która w badaniach klinicznych pozwoliła osiągnąć medianę całkowitego przeżycia przekraczającą 5 lat. Jednak w praktyce klinicznej głównym ograniczeniem stosowania tej terapii jest jej znaczna toksyczność. Dlatego obecnie trwają prace nad immunoterapią skojarzoną o wysokiej skuteczności i mniejszymi działaniami niepożądanymi - nową terapią zarejestrowaną w tym celu jest kombinacja anty-PD-1 (niwolumab) z anty-LAG3 (relatlimabem). Również doświadczenie w doborze terapii ukierunkowanych molekularnie u pacjentów z zaawansowanym rakiem skóry jest bardzo istotne. W tej publikacji omówiono również postępowanie w rzadkich podtypach czerniaka, takich jak czerniaki błon śluzowych czy czerniaki zlokalizowane na odległych częściach kończyn. Postęp w leczeniu czerniaka obejmuje również nowotwór błony naczyniowej oka. Zastosowanie tebentafusp (IMCgp100), leku z nowej klasy - dwukierunkowej cząsteczki skierowanej do limfocytów T w obecności HLA-002, pozwoliło po raz pierwszy na poprawę całkowitego przeżycia zarówno w porównaniu z danymi historycznymi (badanie II fazy - mediana przeżycia całkowitego 16,8 miesiąca), jak i z aktywnym komparatorem (badanie III fazy - odsetek rocznych przeżyć 73% w porównaniu do 58%, HR 0,51). W pracy uwzględniono również informacje dotyczące leczenia pacjentów z zaawansowanym rakiem skóry, dla którego dostępnych jest kilka metod leczenia systemowego. W leczeniu systemowym raka podstawnokomórkowego (BCC) wskazane jest stosowanie inhibitorów szlaku Hedgehog (wismodegib), a w przypadku raka płaskonabłonkowego - immunoterapii cemiplimabem, która ma również zastosowanie u pacjentów z BCC po niepowodzeniu wismodegibu. Obecnie immunoterapia jest również stosowana w leczeniu rzadkiego typu raka skóry - raka Merkla (awelumab).
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu