Piko Lokomotywa Spalinowa SM31-108 PKP ZT Szczecin
z nowymi akcesoriami i modelami PIKO
Zachęcam Państwa do zakupu Perfekcyjnie Odwzorowanego Nowego Modelu:
LOKOMOTYWA SPALINOWA MANEWROWA
SM31-108
w oznaczeniu Polskich Kolei Państwowych
PKP
- Model w wersji analogowej
- Numer katalogowy: 52306
- Producent: PIKO
- Seria: EXPERT
- Skala: H0, 1:87
- Koleje: PKP
- Epoka: V (od 1990 do 2007 roku)
- NOWOŚĆ ROKU 2024
- Zasilanie: prąd stały - 12V
- Kategoria wiekowa: 14 lat+
LOKOMOTYWA SPALINOWA SM31-108 PKP
- Długość Lokomotywy: 195 mm,
- Gniazdo dekodera: PluX22 (22-pin) - umożliwia łatwe podpięcie dekodera cyfrowego DCC,
- Dedykowany dekoder jazdy i dźwięku: PIKO 56607,
- Przydział: Zakład Taboru Szczecin,
- Rewizja: N.rev. 08.11.07,
- Kinematyka krótkiego sprzęgu NEM: Tak,
- Gniazdo wymiennych sprzęgów: Tak,
- Minimalny promień skrętu na torach: 358 mm.
- Koła z obręczami gumowymi: 2,
- Silnik z kołem zamachowym
- Oświetlenie lokomotywy: LED - trzy światła białe z przodu i dwa czerwone światła z tyłu, zmienne z kierunkiem jazdy.
- Oświetlenie wewnętrzne: zamontowane - kabina maszynisty, stopni i pulpitu sterowniczego - (przy zamontowanym dekoderze cyfrowym).
- Swobodnie obracający się wentylator
Nowa konstrukcja SM31 potrafi zaimponować nie tylko rozmiarem. Konstrukcja w skali1:87 pięknie odwzorowuje masywne proporcje lokomotywy.
Wielką uwagę zwrócono na odwzorowanie drobnych szczegółów. Na obudowie lokomotywy znajduje się wiele, realistycznie wykonanych grawerunków.
Nowa konstrukcja wyróżnia się również obrotowym wentylatorem, perfekcyjnie odwzorowanymi wózkami i delikatnymi metalowymi poręczami. Technicznie model jest zgodny z powszechnie znanych produktów firmy PIKO: centralnie umieszczony silnik z dwoma kołami zamachowymi, który napędza zewnętrzne zespoły kołowe obu wózków za pomocą wałków kardana.
Obudowa wykonana z odlewanego pod ciśnieniem cynku, z zamocowanym silnikiem, zapewnia wydajną siłę pociągową. Modele wyposażone w fabrycznie zamontowany dekoder cyfrowy, poza standardowymi przednimi i tylnymi światłami LED, posiadają możliwość włączania oświetlenia stopni wejściowych, kabiny maszynisty oraz podświetlania pulpitu sterowniczego.
Dodatkowo dostępne są różne funkcje dźwiękowe, takie jak podgrzewanie silnika przed uruchomieniem, syreny, dźwięk klaksonu w manewrach oraz rozmowy za pomocą radiotelefonu.
Dzięki interfejsowi PluX22 modele analogowe można łatwo przystosować do pracy cyfrowej.
Pierwowzór:
Z uwagi na wzrost przewozów towarowych Polskie Koleje Państwowe zdecydowały o potrzebie posiadania 1200-konowej, spalinowej lokomotywy do ciężkiej pracy manewrowej.
Firma FABLOK w Chrzanowie opracowała w 1973 roku sześcioosiową maszynę opartą na modelu SM42, która miała być przeznaczona na eksport do krajów RWPG, ale ostatecznie nie doszło do jej sprzedaży.
PKP otrzymało w latach 1976-1990 167 egzemplarzy lokomotywy, oznaczonych seria SM31 i ponumerowanych w zakresie od 003 do 169. Dodatkowo, dla potrzeb przemysłu, wyprodukowano 28 kolejnych maszyn, które zostały uzupełnione dwoma prototypami, nieprzejętymi przez PKP.
Lokomotywy o układzie osi Co´Co´ nie spełniły oczekiwań przemysłu, co spowodowało ich szybkie wycofanie z eksploatacji lub sprzedaż przez PKP.
Maszyny odkupione przez przemysł otrzymały nowe numery taborowe w PKP. Do dziś w służbie pozostaje około 30 lokomotyw, głównie na Górnym Śląsku.
W ciągu ponad 40 lat eksploatacji te maszyny były wyposażane w nowoczesne systemy łączności i bezpieczeństwa, ale w przeciwieństwie do innych serii lokomotyw nie zaplanowano kompleksowego programu modernizacji SM31.
GALERIA
Wykorzystane w ofercie przedmiotu zdjęcia i opis lokomotywy pochodzą ze strony producenta PIKO.
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu