Medical Tribune Monografia. Diagnostyka laboratoryjna psów i kotów 2023
Publikacja naukowa. Badanie laboratoryjne psów i kotów w 2023 roku
Publikacja naukowa pod redakcją dr vet. Mai Ingarden poświęcona diagnostyce laboratoryjnej psów i kotów. Autorzy artykułów to wybitni naukowcy i doświadczeni praktycy weterynaryjni.
Badanie pacjenta, który wykazuje różnego rodzaju objawy kliniczne, w wielu przypadkach zaczyna się właśnie w laboratorium. Obecnie trudno sobie wyobrazić pracę weterynarza bez dostępu do laboratorium. Jest to także jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin weterynarii. Pojawiają się nowe testy, nowe metody, nowe parametry, które coraz bardziej zbliżają nas do szybkiego ustalenia rozpoznania.
Do współtworzenia tej publikacji zaprosiłam autorów, których wiedzę i doświadczenie bardzo szanuję i cenię. Zaproponowałam tematy artykułów, które sama chciałabym przeczytać, ponieważ wiedziałam, że rozszerzą moją i Państwa wiedzę w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Z racji moich zainteresowań nie mogło zabraknąć tematów związanych z onkologią.
Kolejne tematy, które choć nie onkologiczne, dotyczą zapaleń pęcherza moczowego u kotów oraz chorób trzustki, są bliskie mojemu sercu. Dr Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz przygotowała artykuł na temat pierwszego z nich, natomiast ja podzieliłam się swoją wiedzą na temat cytologii – jak łatwo zakwalifikować obraz widziany pod mikroskopem do konkretnej grupy nowotworów.
W publikacji "laboratoryjnej" istotną pozycję zajmuje również dziedzina rozrodu. Polska hodowla psów reprezentuje naprawdę wysoki poziom. Coraz więcej możliwości daje nam wykonanie profilu genetycznego, na podstawie którego można wyznaczyć plan hodowlany. Jednak wciąż wielu weterynarzy terenowych ma problem z wykorzystaniem laboratorium w codziennej pracy z psami hodowlanymi. Diagnostyka często ogranicza się do ustalenia okresu płodnego u suczki. A przecież współczesne laboratorium to prawdziwe źródło możliwości, które nie tylko wspiera proces poczęcia, ale również pozwala monitorować szczenięta od pierwszych dni czy radzić sobie z niepłodnością u suczek. Wszystko to znajdziecie w artykule autorstwa dr Jaceka Ingardena, który od wielu lat specjalizuje się w służbie rozrodu trudnych pacjentów.
I wreszcie dwa artykuły, o które walczyłam jak lew. Jeden łatwy, ale bardzo praktyczny - dotyczący metod pobierania materiału do badań dermatologicznych, napisany przez dr Dorotę Pomorską-Handwerker, niekwestionowany autorytet w dziedzinie leczenia chorób skóry. Drugi trudniejszy, bo dotyczący endokrynologii, przygotowany przez jednego z moich ulubionych profesorów jeszcze z czasów studiów - Jarosława Popiela, który w przystępny sposób potrafi mówić o trudnych zagadnieniach. Tematyka, jak widać, jest szeroka, ale łączy je wszystko - laboratorium. Ponieważ jak napisałam na początku, bez laboratorium ani rusz.
- Autor: dr vet. Maja Ingarden
- Format: 20.5x28.0cm
- Ilość stron: 56
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2023
- Wydawca: Medical Tribune
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu