Linia procesorów Intel Core i5 obejmuje jednostki ze średniej półki cenowej. Są to procesory o dość uniwersalnych parametrach – odpowiednie do pracy biurowej, projektowania, gier i wielu innych zastosowań. Procesory Intel Core i5 mają do dyspozycji cztery lub nawet sześć rdzeni, co wpływa korzystnie na komfort ich codziennego użytkowania. Jednostki te są chętnie wybierane do komputerów domowych, biurowych, multimedialnych i gamingowych.
Procesor w opakowaniu BOX znajduje się w fabrycznym pudełku producenta. Wiele modeli procesorów w opakowaniu tego typu jest wyposażonych również w chłodzenie. Do procesora w opakowaniu BOX dołączana jest także szczegółowa instrukcja instalacji oraz naklejka na obudowę komputera. Opakowanie BOX to najbogatsza opcja przy zakupie procesora.
Procesor dysponuje fabrycznym, podstawowym zestawem chłodzącym. To rozwiązanie, które pozwala zrezygnować z zakupu oddzielnego chłodzenia i zredukować wydatki. Fabryczne chłodzenie znajduje się w opakowaniu wraz z procesorem i zapewnia wystarczające parametry do codziennych zastosowań. Stosowanie chłodzenia z zestawu polecane jest szczególnie w komputerach domowych i biurowych.
Procesor nie dysponuje zintegrowanym układem graficznym. Konfiguracja wymaga więc zakupu oddzielnej karty graficznej, która zapewni zdecydowanie lepsze parametry niż jednostki zintegrowane. Procesor bez zintegrowanego układu graficznego to rozwiązanie polecane do wydajnych konfiguracji gamingowych, domowych i biznesowych.
Sugerowane produkty:
Mnożnik tego procesora jest zablokowany, a to oznacza, że jednostka ta nie jest dedykowana do podkręcania. Procesor ten ma ściśle określone parametry, a zakres jego taktowania nie przekroczy zadeklarowanych wartości, dlatego tym dokładniej należy im się przyjrzeć. Procesory bez odblokowanego mnożnika są polecane do większości zastosowań za wyjątkiem komputerów dla entuzjastów podkręcania.
Współczynnik TDP (Thermal Design Power) dla tego procesora wynosi 65 W, co lokuje tę jednostkę wśród procesorów o przeciętnym zapotrzebowaniu na chłodzenie. Procesor ten bardzo dobrze sprawdzi się więc w codziennych zastosowaniach, a TDP na poziomie 65 W pozwoli na stosowanie standardowego zestawu chłodzącego.
Wysoka wydajność tego procesora idzie w parze z adekwatną wydajnością pamięci RAM, jaką można będzie zastosować. Procesor ten jest bowiem kompatybilny z pamięcią RAM DDR4 o taktowaniu do 2666 MHz, a pamięci tego typu stosowane są w wydajnych urządzeniach do pracy, multimediów oraz gier.
Procesor Intel Core i5-10400F, bazujący na nowej architekturze Comet Lake, został stworzony z myślą o graczach, dlatego też wyposażony został w 6 rdzeni oraz 12 wątków logicznych, dzięki czemu w samym środku rozgrywki nie zabraknie Ci mocy obliczeniowej. Pojedynczy rdzeń taktowany jest częstotliwością 2.9 GHz, co spokojnie wystarczy do większości zastosowań. Gdyby jednak zabrakło Ci mocy, producent oferuje autorskie rozwiązanie Intel Turbo Boost 2.0, które automatycznie podnosi częstotliwość zegara procesora do 4.3 GHz, dzięki czemu mocy będziesz miał zawsze pod dostatkiem. Wprowadzenie 12 MB pamięci podręcznej L3 wraz z nową technologią Intel Smart Cache usprawni pracę z często używanymi programami czy aplikacjami. W zachowaniu odpowiednich osiągów pomoże także dołączony do zestawu cooler powietrzny, który skutecznie schłodzi procesor, pozwalając mu na pracę na najwyższych obrotach.
Procesory Intel Core i5 10.generacji wyposażone zostały w dwukanałowy kontroler pamięci operacyjnej DDR4. To pozwoliło na zwiększenie maksymalnego limitu obsługiwanej pamięci RAM do 128 GB. Dzięki temu możesz być absolutnie pewien, że zarówno aplikacje profesjonalne, jak i gry komputerowe będą działały na możliwie najwyższych ustawieniach. Wpływ na to ma także częstotliwość pracy pamięci operacyjnej, która w tym modelu procesora została ustalona na maksymalnie 2666 MHz. Jest to wartość wystarczająca do komfortowej pracy, rozrywki czy nauki, dzięki czemu z tym procesorem nie będziesz musiał zastanawiać się, czy Twój sprzęt poradzi sobie z zadaniem. Zastosowanie magistrali pamięci o szybkości 8 GT/s spowodowało, że podczas gry nie uświadczysz żadnych zacięć, a wszystkie komponenty w komputerze będą współpracowały ze sobą wzorowo.
Firma Intel nie zapomniała także o zastosowaniu najnowszych technologii w swoich procesorach. Dzięki Intel Hyper-Threading wątki logiczne będą stanowiły solidne wsparcie dla rdzeni procesora, przez co wydajność będzie jeszcze lepsza. Obsługa pamięci Intel Optane pozwoli wyeliminować mikrozacięcia spowodowane długą pracą i odczytywaniem danych z dysku. Wspomoże ona też w zapisywaniu danych z rozgrywki i ich późniejszym udostępnianiu na platformach streamingowych, dzięki czemu będziesz mógł zamienić swój sprzęt w wielkie centrum do nagrywania treści. Dodatkowo ulepszona wersja Intel SpeedStep sprawi, że spadnie zapotrzebowanie na energię przez procesor, a wydajność dalej pozostanie na stałym, wysokim poziomie. Zastosowanie tej technologii sprawia także, że temperatury procesora pozostają na jeszcze niższym poziomie, przez co nie musisz inwestować pieniędzy w najlepsze chłodzenia na rynku.
Nie mniej ważną sprawą w każdym procesorze jest jego odporność na wirusy i ataki hakerskie. Intel proponuje wiele rozwiązań mających na celu polepszenie bezpieczeństwa i zapewnienie ochrony danych. Technologia Intel Secure Key wspomaga procesor w szyfrowaniu danych, przez co nigdy one nie wyciekną i nie dostaną się w niepowołane ręce. Intel OS Guard natomiast pozwoli lepiej chronić Twój system operacyjny przed wszelkiego rodzaju infekcjami w postaci wirusów. Rozwiązanie Intel Boot Guard pomoże chronić podzespoły Twojego komputera w czasie uruchamiania systemu operacyjnego, abyś miał pewność, że nie zostaną one uszkodzone przez niepowołanych gości. Intel Trusted Execution to natomiast zestaw rozszerzeń sprzętowych gwarantujących dodatkowe funkcje ochronne dla cyfrowego biura, dzięki czemu wrażliwe dane Twojej firmy na pewno pozostaną bezpieczne na swoim miejscu.
Intel Core i5-10400F wykonany został w nowoczesnym, 14 nm procesie technologicznym. Dzięki temu wzrosła wydajność całego sprzętu, a spadło jego zapotrzebowanie na energię elektryczną, co pozytywnie wpłynie na Twoje rachunki za prąd. TDP (Thermal Design Power) dla tego CPU ustalone zostało na 65W, co oznacza, iż większość zasilaczy na rynku spokojnie sobie z nim poradzi. Jeszcze bardziej udoskonalona litografia sprawiła, że temperatury procesora także spadły co eliminuje konieczność wykorzystania lepszego chłodzenia niż to dołączone do zestawu z procesorem. Lepszy proces technologiczny to także gwarancja wysokiej niezawodności i sprawności procesora, przez co nigdy się na nim nie zawiedziesz, nawet podczas najbardziej wymagającej rozgrywki.