Dyski SSD o formacie M.2 powstały z myślą o zastosowaniu minimalistycznych rozwiązań. Ich rozmiary przypominają niewielką kartę i znajdą zastosowanie przy konstrukcji komputerów z mniejszą obudową. Decydując się na zakup dysku SSD M.2, możesz wybrać jedną z kilku długości. Im dłuższy dysk, tym więcej kości pamięci można zainstalować. Przy wyborze dysku SSD powinieneś dokładnie sprawdzić, czy Twoja płyta główna wyposażona jest w odpowiednie wejście. Szeroka oferta pozwoli na wybór sprzętu wielu producentów.
Dyski SSD, które wyróżniają się pojemnością od 800 GB do 1200 GB, z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Bez trudu możemy zainstalować wiele gier i z przyjemnością korzystać z systemu operacyjnego. To również zasługa konstrukcji pozbawionej ruchomych elementów, co w przypadku dysków HDD było częstą przyczyną awarii. Kolejnym atutem jest wysoka wydajność i szybkość, która może być aż pięciokrotnie wyższa przy interfejsie SATA. Dysk SSD stanowi nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie.
Interfejs określa typ złącza, jakim dysk SSD łączy się z naszym komputerem. W przypadku PCI-Express mamy do czynienia z uniwersalnym złączem, które pozwala na przesyłanie danych z dużą prędkością. Dyski o takim rodzaju połączenia, które wspierane są technologią NVMe charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością i stanowią doskonałą opcję dla wymagających użytkowników. Na dużą uwagę zasługuje błyskawiczna wymiana plików pomiędzy dyskami NVMe. Szeroka oferta obejmuje sprzęty wielu różnych producentów.
Pamięć TLC, czyli Triple Level Cell pozwala na zapisywanie do trzech bitów informacji w jednej komórce. To sprawi, że pojemność kości zwiększa się, a nie ulegają zmianie jej rozmiary. Prędkość odczytu i zapisu danych stoi na przyzwoitym poziomie. To relatywnie niedrogie rozwiązanie, dlatego tego typu pamięć cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników. Szeroki wybór dysków SSD wyposażonych w omawianą technologię pozwoli idealnie dobrać sprzęt do oczekiwanych funkcji i zastosowań.
Parametr TBW (Total Bytes Written) określa, jak wiele danych można zapisać na dysku do momentu utraty gwarancji. Producenci proponują alternatywne podejście, oferując gwarancję dotyczącą zarówno TBW, jak i określonego czasu. Dobrej jakości dysk może oczywiście pracować dłużej. Zakres TBW pomiędzy 1000 a 3000 TB to znakomite rozwiązanie dla wymagających użytkowników. Bez problemu można zgromadzić wiele dokumentów, czy projektów, a także gier oraz zasobów multimedialnych, które zajmują dużą przestrzeń dyskową.
Klucze są to specjalne nacięcia, jakie znajdziemy na karcie dysków SSD o formacie M.2. Dzięki temu nie podłączymy dysku do złącza, która okaże się niekompatybilne. Krawędziowe złącze z kluczem typu M może obsłużyć protokół SATA oraz PCIe. Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku PCIe możemy liczyć na obsługę, która odpowiada standardowi PCI x 4, czyli 2000 MB/s. Warunkiem jest możliwość obsługi tej prędkości przez system. Aby wybrać odpowiedni dysk, który możemy połączyć z płytą główną, należy sprawdzić jej specyfikację techniczną.