Dobór odpowiedniej mocy zasilacza zapewni bezpieczną pracę naszemu komputerowi. Moc to parametr, który oznacza ilość energii, jaka może zostać dostarczona do podzespołów. Zasilacze o mocy 600W z reguły przeznaczone są dla komputerów, które służą do pracy biurowej oraz podstawowych funkcji rozrywkowych. Aby dokładnie to sprawdzić, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na moc wszystkich elementów konfiguracji. Można to zsumować samodzielnie lub użyć kalkulatorów dostępnych w internecie.
Układ PFC pozwala na korekcję współczynnika mocy, aby zminimalizować straty w liniach przesyłowych. Układy aktywne dostosowują się do warunków, jakie panują w danej sieci. To bezpośrednio wpływa na możliwość osiągnięcia wysokiej wydajności zasilacza. Zakres współczynnika mocy wynosi od 0.9 do 0.99. Nie jest to parametr, który w znaczny sposób wpłynąłby na komfort użytkowania komputera. Stanowi jednak bardziej ekologiczne rozwiązanie, co dla wielu klientów może mieć istotne znaczenie.
Jednym ze sposobów ochrony naszego sprzętu jest OCP (Over Current Protection). To zabezpieczenie przeciwko przeciążeniu stabilizatora zbyt wysokim natężeniem prądu. Każda linia zasilająca jest oddzielnie monitorowana. W przypadku jakiegokolwiek przeciążenia zasilacz zostaje wyłączony. OCP to wymóg normy ATX12V.
OLP (Over Load Protection) chroni cały zasilacz przed przeciążeniem, nie ograniczając protekcji do pojedynczych linii. Jeżeli pobierana moc przekroczy wartość całkowitą, zasilanie zostanie natychmiast odłączone. W identyczny sposób działa zabezpieczenie, które możemy spotkać pod inną nazwą – OPP (Over Power Protection).
OPP (Over Power Protection) zabezpiecza przed przeciążeniem cały zasilacz, nie ograniczając się do pojedynczych linii. Dokładnie to samo zabezpieczenie, które można spotkać pod inną nazwą to OLP – Over Load Protection. W obydwu przypadkach zasilanie zostanie wyłączone, gdy pobierana moc przekroczy wartość mocy całkowitej zasilacza.
OTP (Over Temperature Protection) zabezpiecza zasilacz przed przegrzaniem, jakie może nastąpić na skutek przeciążenia, czy złej cyrkulacji powietrza. Zasilanie zostanie natychmiast wyłączone, gdy temperatura osiągnie wartość progową. Zabezpieczenie OTP wymagane jest przez normę ATX12V.
OVP (Over Voltage Protection) stanowi zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Zostaje aktywowane w momencie, gdy napięcie jest wyższe o 15%, względem wartości nominalnej. Zabezpieczenie działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i wymagane jest przez normę ATX12V. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko awarii zasilanych podzespołów.
Zasilacz odpowiada za dostarczenie energii do podzespołów komputera. W sieci energetycznej dochodzi do wahań parametrów napięcia. SCP (Short Circuit Protection) to zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Zostaje aktywowane, gdy w obwodzie wystąpi opór poniżej 0,1 Ω. To zabezpieczenie spotkamy we wszystkich nowych, jak również starszych zasilaczach. Gdy tylko zwarcie zostanie wykryte, zasilacz natychmiast będzie odłączony. Dzięki temu możemy być spokojni o komponenty naszego komputera.
Aby znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii, należy wybrać zasilacz z odpowiednimi zabezpieczeniami. SIP (Surge & inrush protection) chroni zasilacz przed prądami udarowymi. Gwałtowne impulsy mogą pochodzić z sieci energetycznej i obciążeń indukcyjnych. Dlatego przy kompletowaniu konfiguracji komputerowej warto zadbać o zasilacz wyposażony w tego typu ochronę.
W tego typu zasilaczach użytkownicy nie mają możliwości odłączenia przewodów, które nie będą wykorzystywane przy pracy komputera. Wybierając ten typ zasilacza, należy pamiętać o odpowiedniej obudowie, która pozwoli na umiejętne rozmieszczenie okablowania, aby uniknąć efektu plątaniny. Jednak dużo większy porządek zapewni zasilacz modularny, w którym zbędne kable można łatwo zdemontować. Wybór zależy oczywiście od osobistych preferencji użytkownika. Nadal wiele zasilaczy na rynku nie oferuje modularnego okablowania.
Deus G1 600W to zasilacz marki Silentium PC o mocy 600W, przeznaczony do obudów komputerowych. Zasilacz jest kompatybilny z najnowszymi technologiami PC. Obsługuje najnowsze specyfikacje ATX12V, dzięki czemu może być używany z obecną i następną generacją platform z wielordzeniowymi procesorami. Wyposażony jest w aktywny układ PFC i charakteryzuje się niezwykle wysoką efektywnością ponad 85% skuteczności, zgodne z certyfikatem 80-PLUS Bronze. Zasilacz posiada kompletny system zabezpieczeń. UVP (Zabezpieczenie podnapięciowe) - Jeśli napięcia spadnie poniżej wartości tolerancji na jednej z linii, zasilacz wyłączy się automatycznie. OVP (Ochrona przeciwprzepięciowa) - Jeśli napięcia wzrośnie powyżej określonej wartości tolerancji na jednej z linii, zasilacz wyłączy się automatycznie. SCP (zabezpieczenie przeciw zwarciowe) - W przypadku zwarcia funkcja ta zapobiega uszkodzeniu najważniejszych elementów zasilacza. OPP (zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe) To zabezpieczenie włącza się w sytuacji gdy system wymaga większej mocy niż zasilacz jest w stanie dostarczyć. OCP (zabezpieczenie nad-prądowe) - Jeśli obciążenie na jednej z linii przekracza jej dopuszczalne parametry, zasilacz wyłączy się automatycznie.