Dyski SSD o formacie M.2 powstały z myślą o zastosowaniu minimalistycznych rozwiązań. Ich rozmiary przypominają niewielką kartę i znajdą zastosowanie przy konstrukcji komputerów z mniejszą obudową. Decydując się na zakup dysku SSD M.2, możesz wybrać jedną z kilku długości. Im dłuższy dysk, tym więcej kości pamięci można zainstalować. Przy wyborze dysku SSD powinieneś dokładnie sprawdzić, czy Twoja płyta główna wyposażona jest w odpowiednie wejście. Szeroka oferta pozwoli na wybór sprzętu wielu producentów.
Dyski SSD o pojemności powyżej 1200 GB to urządzenia, które zachwycą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Tak wysoki zasób dostępnej przestrzeni pozwoli korzystać z wielu gier i plików multimedialnych. W stosunku do starszych dysków HDD zminimalizowano ryzyko uszkodzeń, na skutek zastosowania konstrukcji pozbawionej ruchomych elementów. Ponadto znacznie przyspieszono działanie, co przełożyło się na wysoką wydajność. To energooszczędne i nowoczesne rozwiązanie.
Interfejs mówi o rodzaju złącza, dzięki któremu dysk łączy się z naszym komputerem. Pierwsza wersja magistrali SATA powstała już w 2003 roku. Jednak nowsze technologie przyniosły kolejne dwie generacje. Obecnie użytkownicy najlepszych dysków SSD z interfejsem SATA mogą liczyć na wysoką przepustowość, znakomitą szybkość odczytu i zapisu danych. Szeroka oferta urządzeń pozwoli wybrać sprzęt o różnej pojemności, który z pewnością sprawdzi się przy wielu zastosowaniach.
Pamięć TLC, czyli Triple Level Cell pozwala na zapisywanie do trzech bitów informacji w jednej komórce. To sprawi, że pojemność kości zwiększa się, a nie ulegają zmianie jej rozmiary. Prędkość odczytu i zapisu danych stoi na przyzwoitym poziomie. To relatywnie niedrogie rozwiązanie, dlatego tego typu pamięć cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników. Szeroki wybór dysków SSD wyposażonych w omawianą technologię pozwoli idealnie dobrać sprzęt do oczekiwanych funkcji i zastosowań.
Parametr TBW (Total Bytes Written) określa, jak wiele danych można zapisać na dysku do momentu utraty gwarancji. Producenci proponują alternatywne podejście, oferując gwarancję dotyczącą zarówno TBW, jak i określonego czasu. Dobrej jakości dysk może oczywiście pracować dłużej. Zakres TBW pomiędzy 1000 a 3000 TB to znakomite rozwiązanie dla wymagających użytkowników. Bez problemu można zgromadzić wiele dokumentów, czy projektów, a także gier oraz zasobów multimedialnych, które zajmują dużą przestrzeń dyskową.
Mówiąc o kluczach, producenci określają specjalne nacięcia, jakie znajdują się na kartach dysków SSD. Mają za zadanie uniemożliwić podłączenie dysku do niekompatybilnego złącza. Dysk wyposażony w krawędziowe złącze z kluczami B+M obsłuży protokół SATA oraz PCIe. W przypadku tego drugiego należy pamiętać o możliwości przesyłu, który odpowiada standardowi x2, czyli 1000 MB/s. Aby wybrać dysk, który można podłączyć do określonej płyty głównej, należy zapoznać się z jej specyfikacją techniczną.