Specyfikacja techniczna

Produkt

ID
472108
Nazwa
Procesor Intel 3.5GHz, 8 MB, BOX (BX80637I73770K)
Kategoria
Procesory
Producent
Intel
EAN
735858241434

Cena

Cena brutto
1598.97

Gwarancja

Okres gwarancji
36 miesięcy
Typ gwarancji
Producenta

Informacje podstawowe

Linia

Intel Core i7

Linia procesorów Intel Core i7 jest polecana do szczególnie wymagających zastosowań. Procesory z tej linii mogą być wyposażone w cztery, sześć lub nawet osiem rdzeni, a modele i7 Extreme nawet w dziesięć rdzeni. Jednostki te dysponują najczęściej sporą pojemnością pamięci podręcznej i doskonałymi parametrami użytkowymi, co czyni je odpowiednim wyborem do komputerów biznesowych, gamingowych, a także do urządzeń służących do projektowania i obróbki multimediów.

">Core i7
Wersja opakowania

Wersja opakowania BOX

Procesor w opakowaniu BOX znajduje się w fabrycznym pudełku producenta. Wiele modeli procesorów w opakowaniu tego typu jest wyposażonych również w chłodzenie. Do procesora w opakowaniu BOX dołączana jest także szczegółowa instrukcja instalacji oraz naklejka na obudowę komputera. Opakowanie BOX to najbogatsza opcja przy zakupie procesora.

">BOX

Dane techniczne

Typ gniazda
Socket 1155
Liczba rdzeni
4
Liczba wątków
8
Częstotliwość taktowania procesora [GHz]
3.5
Częstotliwość maksymalna Turbo [GHz]
3.9
Zintegrowany układ graficzny
Intel HD Graphics 4000
Odblokowany mnożnik

Odblokowany mnożnik

Procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, co oznacza, że można swobodnie podkręcać jego wydajność. Jednostka z odblokowanym mnożnikiem może uzyskać, dzięki podkręcaniu, o wiele wyższe poziomy taktowania niż standardowo, a to przekłada się na wzrost jej wydajności. Procesory z odblokowanym mnożnikiem są polecane szczególnie do topowych konfiguracji gamingowych i do najbardziej wymagających zastosowań.

">Tak
Architektura [bit]
64
Proces technologiczny [nm]
22
TDP [W]
77
Maksymalna temperatura pracy [st. C]
67.4

Pamięć

Pamięć podręczna L2
1 MB
Pamięć podręczna L3
8 MB

Wyposażenie

Załączone wyposażenie
Wentylator

Opis produktu

Procesor Intel® Core™ i7-3770K trzeciej generacji, powstały w 22 nm procesie technologicznym, to najwyższa wydajność do gier i najbardziej zaawansowanych zadań. Oparty jest na mikroarchitekturze Ivy Bridge i ma dodatkowo odblokowany mnożnik, co daje możliwość łatwego podkręcania do naprawdę rekordowych prędkości.

 

Doskonały produkt dla graczy i osób, które potrzebują bardzo mocnej maszyny z ogromną mocą obliczeniową.

Odblokowany mnożnik pozwala na łatwe i bezpieczne manualne podkręcanie do jeszcze bardziej rekordowych wartości.

Wsparcie dla wirtualizacji VT-x.

 

Dzięki technologii Intel® Turbo-Boost 2.0 pozwala na automatyczne zwiększanie częstotliwości do 3.9 GHz, co znacząco zwiększa jego wydajność dokładnie wtedy, kiedy tego potrzeba.

 

Technologia Intel® Hyper-Threading i cztery fizyczne rdzenie pozwalają na bardzo wydajną pracę z nowoczesnymi wielowątkowymi grami i aplikacjami.
 

Technologia Intel® Smart Cache zwiększa wydajność poprzez dynamiczne przydzielanie współdzielonej pamięci cache, w zależności od potrzeb rdzenia procesora.

 

 

Wbudowane funkcje graficzne, (w tym grafika Intel® HD 4000) zapewniają doskonałą wydajność graficzną, umożliwiającą płynne wyświetlanie ostrzejszych i wyraźniejszych obrazów, głębszych i bardziej bogatych kolorów, a także odtwarzanie filmów i dźwięku o realistycznej jakości.
 

 

Technologia Intel® Quick Sync Video, wykorzystując sprzętowe funkcje procesora (zamiast oprogramowania), pozwala oszczędzać czas podczas tworzenia i edycji nagrań wideo, synchronizowania ich z innymi urządzeniami oraz udostępniania ich w domu i przez Internet.

Technologia Intel® Clear Video HD umożliwia wyświetlanie zaawansowanych materiałów multimedialnych w doskonałej jakości — z lepszą szczegółowością, płynnością i intensywnością obrazu.

 

Technologia Intel® InTru™ 3D pozwala na odtwarzanie filmów 3D Blu-ray i gier 3D w pełnej rozdzielczości: 1080p Full HD na ekranie telewizora przez złącze HDMI 1.4.

 

 


Wstęp

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją procesora Intel Core i7 3770k wyprodukowanego przez firmę Intel, która działa z powodzeniem na rynku procesorów już od 1968 roku. Obecnie jej rywalem zarówno na rynku konsumenckim jak i profesjonalnym jest głównie firma AMD (Advance Micro Devices). Produkt kierowany jest zarówno do wymagających graczy oraz grafików, programistów oraz całej grupy osób, które potrzebują w swoim zastosowaniu wielordzeniowych konstrukcji.

Przedstawienie produktu

Procesor dostarczany jest w dość sporym (jeśli wziąć pod uwagę wielkość samego procesora) opakowaniu, na którym przeważa niebieska kolorystyka. Standardowo w opakowaniu znajdziemy procesor wraz z firmowym chłodzeniem Intela, na które nałożona jest już firmowo pasta termoprzewodzącą.

Intel Core i7 3770k to 4 rdzeniowy procesor wyposażony w technologię HT, dzięki której w systemie jest widziany jako 8 rdzeniowa jednostka. Przeznaczony jest dla podstawki LGA1155, wykonany został w 22nm procesie produkcyjnych, bazuje na architekturze Ivy Bridge. Standardowo jego zegar bazowy pracuje z częstotliwością 3.5GHz, która w trybie Turbo jest w stanie wzrosnąć do 3.9GHz. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że mnożnik procesora jest odblokowany przez co jego podatność na podkręcanie jest bardzo wysoka. Przy zastosowaniu płyty głównej z dobrą sekcją zasilania opartej na chipsecie Z68/Z77/P67 osiągnięcie taktowania rzędu 4.5GHz nie powinno stanowić większego problemu. Oczywiście zdarzają się sztuki, które nie radzą sobie z takimi częstotliwościami, jednak są to jednostkowe przypadki. Ponadto jednostka posiada dwukanałowy kontroler pamięci, który jest zdolny pracować z częstotliwością 1600MHz. Całości towarzyszy 6MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Ponadto konstrukcja została wyposażona w zintegrowany układ graficzny Intel HD4000, którego standardowa częstotliwość pracy to 650MHz mogąca wzrosnąć do 1150MHz dzięki zastosowanej przez Intela technologii Dynamic Frequency. Zastosowanie zintegrowanego chipu graficznego to bardzo dobre rozwiązanie dla osób nie nastawiających się głównie na granie w gry, jednak potrzebujących wysokiej wydajności procesora, którego dodatkowo będą jeszcze mogli podkręcić. Dzięki temu nie będą oni musieli kupować oddzielnej karty graficznej, lecz będą mogli korzystać z wbudowanego układu zdolnego (przy zastosowaniu odpowiedniej płyty głównej) wyświetlić obraz na dwóch monitorach. TDP całego układu zadeklarowane przez Intela to 77W.

Model Intel Core i7 3770kk pozwoli na komfortową rozgrywkę w praktycznie wszystkie, dostępne obecnie na rynku gry. Bez problemu można na nim odpalić wszystkie produkcje na najwyższych detalach w rozdzielczości Full HD, korzystając przy tym oczywiście z odpowiednio wydajnej karty graficznej. Produkt może bez problemu pracować z konstrukcjami tak wydajnymi jak GTX680/Radeon HD7970 GHz Edition, a po podkręceniu nawet z HD7990/GTX690/GTX Titan nie ograniczając w żadnym stopniu ich wydajności.

Oczywiście nie należy tutaj zapominać o tym, że procesor świetnie sprawdzi się w programach graficznych typu Adobe Photoshop, Blender oferując użytkownikom szybkie renderowanie projektów graficznych oraz konwersję filmów.

 

Analiza rynkowa

Spośród procesorów w cenie powyżej 1000 złotych zdecydowaliśmy się na rekomendacje tego modelu ze względu na jego uniwersalność oraz świetne możliwości podkręcania. Jest on połączeniem wysokiej wydajności zarówno w grach jak i zastosowaniach profesjonalnych wymagających do szybkiego działania więcej niż 4 rdzeni.

Dodatkowym atutem jest zaimplementowanie układu graficznego zapewniającego możliwość komfortowego korzystania z komputera w przypadkach kiedy niepotrzebna jest dedykowana karta graficzna. Intel HD4000 nie jest układem, który zapewni bardzo wysoką wydajność w grach stąd też dla graczy będzie on z pewnością mało ważny, jednak może im się przydać w przypadku awarii dedykowanej karty graficznej. Dzięki temu komputer nie będzie musiał stać w tym czasie unieruchomiony. Dlaczego nie wybraliśmy w tym miejscu procesora ze stajni AMD? Odpowiedź padła już wcześniej. Core i7 3770k jest układem o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Niektóre aplikacje wykorzystują w swoim działaniu więcej niż 4 rdzenie i tam 8 rdzeniowe procesory AMD FX będą prezentować podobną wydajność, jednak w programach i grach, w których ważniejsza jest wydajność pojedynczego rdzenia (a takich jest obecnie najwięcej) , i7 3770k będzie procesorem zdecydowanie lepszym. Ponadto procesory Intela charakteryzują się zdecydowanie niższym poborem energii w porównaniu do procesorów AMD FX.

 

Rekomendacja

Polecamy ten produkt najbardziej wymagających graczom, profesjonalistom (graficy, programiści), którzy potrzebują najwyższych osiągów oraz overclockerom. Zapewni bezproblemowo bardzo wysoką wydajność w grach nie będąc „kulą u nogi” (po podkręceniu) nawet dla najwydajniejszych obecnie kart graficznych dostępnych na rynku. Programiści i graficy również będą zadowoleni z bardzo szybkiej pracy w większości obecnie wykorzystywanych aplikacji.

Poza grami i zastosowaniami profesjonalnymi równie dobrze sprawdzi się w domowym zastosowaniu takim jak oglądanie filmów w jakości Full HD, przeglądanie Internetu, praca w pakiecie Microsoft Office, jednak do zastosowania domowego równie dobrze można kupić procesor za zdecydowanie mniejszą kwotę bez odczucia różnicy.