Dyski SSD o formacie M.2 powstały z myślą o zastosowaniu minimalistycznych rozwiązań. Ich rozmiary przypominają niewielką kartę i znajdą zastosowanie przy konstrukcji komputerów z mniejszą obudową. Decydując się na zakup dysku SSD M.2, możesz wybrać jedną z kilku długości. Im dłuższy dysk, tym więcej kości pamięci można zainstalować. Przy wyborze dysku SSD powinieneś dokładnie sprawdzić, czy Twoja płyta główna wyposażona jest w odpowiednie wejście. Szeroka oferta pozwoli na wybór sprzętu wielu producentów.
Dyski SSD o pojemności do 128 GB to świetny wybór dla użytkowników, którzy rzadko korzystają z dużych plików. Z pewnością powinni po niego sięgnąć klienci, oczekujący najwyższego bezpieczeństwa swoich danych. Dyski SSD nie mają ruchomych elementów, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia mechanicznego jest znacznie niższe w stosunku do starszych urządzeń HDD. Taka konstrukcja powoli staje się standardem. Kolejną zalety to: wysoka energooszczędność, wydajność oraz oczywiście szybkość działania.
Interfejs mówi o rodzaju złącza, dzięki któremu dysk łączy się z naszym komputerem. Pierwsza wersja magistrali SATA powstała już w 2003 roku. Jednak nowsze technologie przyniosły kolejne dwie generacje. Obecnie użytkownicy najlepszych dysków SSD z interfejsem SATA mogą liczyć na wysoką przepustowość, znakomitą szybkość odczytu i zapisu danych. Szeroka oferta urządzeń pozwoli wybrać sprzęt o różnej pojemności, który z pewnością sprawdzi się przy wielu zastosowaniach.
Pamięć TLC, czyli Triple Level Cell pozwala na zapisywanie do trzech bitów informacji w jednej komórce. To sprawi, że pojemność kości zwiększa się, a nie ulegają zmianie jej rozmiary. Prędkość odczytu i zapisu danych stoi na przyzwoitym poziomie. To relatywnie niedrogie rozwiązanie, dlatego tego typu pamięć cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników. Szeroki wybór dysków SSD wyposażonych w omawianą technologię pozwoli idealnie dobrać sprzęt do oczekiwanych funkcji i zastosowań.
Mówiąc o kluczach, producenci określają specjalne nacięcia, jakie znajdują się na kartach dysków SSD. Mają za zadanie uniemożliwić podłączenie dysku do niekompatybilnego złącza. Dysk wyposażony w krawędziowe złącze z kluczami B+M obsłuży protokół SATA oraz PCIe. W przypadku tego drugiego należy pamiętać o możliwości przesyłu, który odpowiada standardowi x2, czyli 1000 MB/s. Aby wybrać dysk, który można podłączyć do określonej płyty głównej, należy zapoznać się z jej specyfikacją techniczną.
Dysk SSD A400 firmy Kingston radykalnie podnosi wydajność starszych systemów, oferując prędkości uruchamiania, ładowania i transferu danych zauważalnie wyższe od prędkości udostępnianych przez mechaniczne dyski twarde.
Dzięki zastosowaniu kontrolera najnowszej generacji prędkości odczytu i zapisu osiągają odpowiednio 500MB/s i 320MB/s, co oznacza, że ten dysk SSD jest dziesięciokrotnie szybszy od tradycyjnego dysku twardego wyraźnie usprawnia wielozadaniowość i przyspiesza działanie całego systemu.
Dysk A400, który jest bardziej niezawodny i trwalszy od tradycyjnych dysków talerzowych, jest dostępny w wersjach o pojemności od 120 do 960GB