Sprawdzi się idealnie wtedy, gdy nie ma miejsca na opcję stojącą lub nie ma potrzeby jej zastosowania. Pozwala na bezpieczne przymocowanie do ściany, dzięki czemu nie zajmie dużo przestrzeni w pomieszczeniu. Warto ją rozważać wtedy, gdy liczba urządzeń będzie niewielka, a w przyszłości nie planuje się rozbudowy. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na maksymalną, dopuszczalną obciążalność szafy.
Jednym z najważniejszych parametrów szafy jest jej szerokość montażowa. Szerokość 10 cali to mniej popularny, lecz jednocześnie najwęższy standard stosowany w szafach. Umożliwia skonfigurowanie systemu również tam, gdzie nie ma miejsca na rozbudowany sprzęt sieciowy. Przykładem mogą być mieszkania, klatki schodowe, lokale użytkowe lub inne pomieszczenia, w których każdy centymetr ma znaczenie.
Gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa niż konstrukcje otwarte. Co więcej, umożliwiają kontrolę nad przepływem powietrza - konieczne jest jednak odpowiednie rozplanowanie urządzeń, tak aby żadne z nich nie blokowało przepływu. Nie należy zapominać o tym, jak duży wpływ na efektywność działania całego systemu mają wymiary szaf rack. Powinny one zostać dopasowane do tego, ile sprzętu montujemy, jakie zasilanie zostanie do niego poprowadzone, a także na jaki system chłodzenia chcemy się zdecydować.