To najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany standard zasilaczy komputerowych. Znalazł szerokie zastosowanie. Sprawdzi się zarówno przy prostszych konfiguracjach przeznaczonych do pracy biurowej, jak i urządzeniach dla graczy. Wysokość i szerokość tego typu zasilaczy została określona w standardzie. Jednak długość zależna jest od mocy urządzenia i wzrasta proporcjonalnie. To istotna kwestia przy doborze odpowiedniej obudowy, która powinna być przystosowana do rozmiarów zasilacza.
Bardzo istotnym elementem konfiguracji sprzętowej jest zasilacz. Jego moc określa, ilość energii, jaka może zostać przekazana do podzespołów. Zasilacze, które charakteryzują się mocą na poziomie 750W, często wspierają wielozadaniowe komputery o dobrych parametrach technicznych. Aby sprawdzić, jakiej mocy zasilacza potrzebujemy, należy zsumować moc potrzebną na zasilenie wszystkich elementów. Chociaż można to zrobić samodzielnie, przydatny będzie kalkulator, który bez trudu znajdziemy w internecie.
Certyfikaty 80 Plus określają standard, jaki ocenia sprawność zasilaczy. Dzięki temu użytkownicy mogą dowiedzieć się więcej na temat wydajności. Wynik mówi o sprawności przy określonym obciążeniu układu. W przypadku certyfikatu 80 Plus Gold przy obciążeniu 50% uzyskamy 90% sprawności, przy obciążeniu 20% oraz 100% sprawność wyniesie 87%. To bardzo dobre wyniki, a zasilacz może być zastosowany w komputerach wysokiej klasy, które korzystają z dużej mocy obliczeniowej i zaawansowanych podzespołów.
Układ PFC pozwala na korekcję współczynnika mocy, aby zminimalizować straty w liniach przesyłowych. Układy aktywne dostosowują się do warunków, jakie panują w danej sieci. To bezpośrednio wpływa na możliwość osiągnięcia wysokiej wydajności zasilacza. Zakres współczynnika mocy wynosi od 0.9 do 0.99. Nie jest to parametr, który w znaczny sposób wpłynąłby na komfort użytkowania komputera. Stanowi jednak bardziej ekologiczne rozwiązanie, co dla wielu klientów może mieć istotne znaczenie.
Chłodzenie aktywne jest bardzo wydajne i doskonale dba o odpowiednią pracę komputera. Ponadto stanowi obecnie standard. Jego wadą jest nieco głośniejsza praca. Delikatny hałas można zredukować, instalując wentylatory o większej średnicy. Taki rozmiar sprawi, że będzie obracał się wolniej. Warto również poszukać na rynku urządzeń, wyposażonych w wentylatory, których prędkość obrotu dostosowana jest do temperatury urządzenia. Im temperatura wzrasta, tym szybszy jest obrót.
OPP (Over Power Protection) zabezpiecza przed przeciążeniem cały zasilacz, nie ograniczając się do pojedynczych linii. Dokładnie to samo zabezpieczenie, które można spotkać pod inną nazwą to OLP – Over Load Protection. W obydwu przypadkach zasilanie zostanie wyłączone, gdy pobierana moc przekroczy wartość mocy całkowitej zasilacza.
OVP (Over Voltage Protection) stanowi zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Zostaje aktywowane w momencie, gdy napięcie jest wyższe o 15%, względem wartości nominalnej. Zabezpieczenie działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i wymagane jest przez normę ATX12V. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko awarii zasilanych podzespołów.
Zasilacz odpowiada za dostarczenie energii do podzespołów komputera. W sieci energetycznej dochodzi do wahań parametrów napięcia. SCP (Short Circuit Protection) to zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Zostaje aktywowane, gdy w obwodzie wystąpi opór poniżej 0,1 Ω. To zabezpieczenie spotkamy we wszystkich nowych, jak również starszych zasilaczach. Gdy tylko zwarcie zostanie wykryte, zasilacz natychmiast będzie odłączony. Dzięki temu możemy być spokojni o komponenty naszego komputera.
Aby znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii, należy wybrać zasilacz z odpowiednimi zabezpieczeniami. SIP (Surge & inrush protection) chroni zasilacz przed prądami udarowymi. Gwałtowne impulsy mogą pochodzić z sieci energetycznej i obciążeń indukcyjnych. Dlatego przy kompletowaniu konfiguracji komputerowej warto zadbać o zasilacz wyposażony w tego typu ochronę.
Zasilacz komputerowy to niezwykle ważne urządzenie, które odpowiada za dostarczenie energii do podzespołów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na poszczególne zabezpieczenia. UVP (Under Voltage Protection) chroni przed zbyt niskim napięciem na liniach wejściowych. Chociaż usterka ta nie wpływa na ewentualne uszkodzenia podzespołów, może negatywnie oddziaływać na ich optymalną pracę. Zdecydowanie warto wybrać zasilacz z UVP. To z pewnością poprawi komfort użytkowania komputera.
Zasilacz z okablowaniem modularnym pozwoli zdemontować niepotrzebne przewody. Dzięki temu wewnątrz obudowy zapanuje porządek, a użytkownicy unikną plątaniny kabli. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które często ulepszają konfigurację sprzętową. Wymiana poszczególnych podzespołów będzie po prostu dużo łatwiejsza. Skorzystamy jedynie z przewodów, które są niezbędne do sprawnej pracy komputera. Oczywiście wybór zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników, jednak zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego zasilacza.
Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750 W ma być podstawą do budowy najwydajniejszych komputerów. Za zasilanie podzespołów komputera odpowiada platforma oferująca bardzo wysoką sprawność energetyczną, wynoszącą do 92%, co zostało potwierdzone certyfikatem 80 PLUS®Gold. Wysoka sprawność przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną, niższe temperatury pracy, a tym samym cichsze działanie wentylatora.
Konwertery DC-DC gwarantują precyzyjną regulację napięć, stabilną pracę oraz całkowitą ciągłą moc 750 W. Zaawansowana budowa zasilaczy Supremo FM2 pozwala na dostarczenie aż 62A (744 W) na pojedynczej linii +12 V, więc seria ta jest idealnym wyborem dla high-endowych konfiguracji sprzętowych takich jak komputery dla graczy czy stacje robocze.
Wysoka sprawność Supremo FM2 Gold 750 W potwierdzona została certyfikatem 80 PLUS® Gold. Zmierzona efektywność zasilacza spełnia wymagania standardu z dużą nawiązką: około ~ 92% przy 20-procentowym obciążeniu, ~ 92% przy 50% oraz ~ 88.5% przy zapotrzebowaniu równym mocy maksymalnej zasilacza.
Wysoka sprawność zasilacza umożliwiła zastosowanie bardzo cichego systemu chłodzenia. Kluczowym elementem jest sterowany termicznie wentylator 120 mm z wytrzymałym i bardzo cichym łożyskiem FDB. Specjalnie zaprojektowany grill ułatwia przepływ powietrza minimalizując hałas. Przy niskim i średnim obciążeniu wentylator obraca się z prędkością około 700 obrotów na minutę.
Do budowy zasilaczy Supremo FM2 zastosowano niezawodne japońskie kondensatory elektrolityczne oraz aluminiowo-polimerowe (solid state), mogące pracować w temperaturach do 105°C
Nad bezpieczeństwem zasilacza Supremo FM2 750W oraz zasilanych przez niego komponentów czuwa pełen pakiet zabezpieczeń chroniących m. in. przed zwarciami czy przeciążeniem.
Wyróżnikiem serii FM2 jest w pełni modularne okablowanie dzięki czemu użytkownik sam decyduje, które przewody są mu aktualnie potrzebne, co znacznie ułatwia zorganizowanie przestrzeni w obudowie jak również poprawienie samego przepływu powietrza. Dodatkowo, w organizacji okablowania w samej obudowie, pomoże osiem dołączonych do zasilacza opasek rzepowych.
Płaskie, taśmowe wiązki kablowe pozwalają na ergonomiczne rozprowadzenie przewodów po wnętrzu obudowy poprawiając jednocześnie cyrkulację powietrza w obudowie oraz aspekty wizualne. Wszystkie przewody wykonano z elastycznych taśmowych wiązek, a mnogość złącz m.in. czterech PCI-E 6+2 pin służących do zasilenia karty graficznej, umożliwia podłączenie nowoczesnych, bardzo wydajnych komponentów komputerowych.