image

Bezpieczne
zakupy
w sieci

Zakupy przez Internet są zwykle tańsze i dużo wygodniejsze niż tradycyjne. To właśnie sprawia, że liczba Klientów e-sklepów nieustannie rośnie. Warto być świadomym, że w sieci można trafić również na nieuczciwych sprzedawców czy takich, którzy podszywają się pod znane marki w celu oszukania Klientów. Właśnie dlatego w trakcie dokonywania zakupów powinno się zachować czujność i sprawdzić sprzedawcę.

Aspekty, na które w szczególności powinno się zwrócić uwagę, to:

Wygląd strony
Zdarza się, że oszuści podszywają się pod znane sklepy/ marki i tworzą strony do złudzenia podobne do oryginalnych. Często posiadają one niemal identycznie wyglądającą witrynę internetową, nazwę sklepu lub logo. Ważne, aby o tym pamiętać. Szczególnie w kontekście otrzymywania maili z ofertą handlową. Jeśli mail wzbudza Twoje podejrzenie, lepiej nie klikaj w link przesłany w wiadomości.

Twoją nieufność powinny wzbudzić również niedopracowane strony sklepów np. brak podstawowych informacji o firmie, błędy ortograficzne, stylistyczne oraz te związane z projektowaniem grafiki np. znane Ci logo firmy w zupełnie niepasujących do niego kolorach.
Rażąco niskie ceny
Aspektem rzucającym się szybko w oczy są ceny produktów. Rażąco niska cena powinna wzbudzić wątpliwość. Oferta telewizora w cenie 500 zł, gdy jego wartość rynkowa wynosi 2999 zł może być próbą oszustwa. Często zdarza się, że spółki lub osoby prowadzące takie sklepy zarejestrowane są w jednym z krajów niedostępnych dla regulacji prawnych, przez co Twoja ochrona jako kupującego jest ograniczona, a czasem niemożliwa do zapewnienia.
Brak opcji płatności ‘za pobraniem’
Ograniczenie przez sklep możliwości płatności za towar wyłącznie do ‘przelewu bankowego’, czyli do płatności z góry na konto, powinno zwrócić Twoją uwagę. Zapłata przelewem jest wygodną, ale i najmniej bezpieczną formą płatności. Bardzo trudno taką transakcję cofnąć. Wiarygodność sklepu wzrasta jeśli udostępnia różne metody płatności, takie jak: płatność przy odbiorze, płatność kartą płatniczą/ kredytową, przelew. W morele.net udostępniamy wiele rodzajów płatności. Znajdziesz je tutaj.
Dane rejestrowe i kontaktowe sklepu internetowego
Sklep, który na stronie internetowej nie publikuje swoich danych rejestrowych lub nie są one kompletne, może budzić wątpliwości. To samo tyczy się danych kontaktowych. Jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości, możesz zweryfikować dane, chociażby dzwoniąc na podany numer telefonu.

Dane, które sklep powinien udostępnić Klientom to:
* nazwa podmiotu (firmy), który prowadzi sklep,
* numery KRS i Regon prowadzonej działalności,
* adres siedziby,
* numery telefonów,
* adres e-mail do kontaktu.

Istnieje również możliwość sprawdzenia, kto jest właścicielem domeny pod którą działa sklep w Krajowym Rejestrze Domen.
Regulamin sklepu
Sklepy internetowe, jak wszystkie podmioty handlowe, powinny działać w ramach prawa, to znaczy posiadać regulamin i go respektować. Regulamin stanowi podstawową ochronę Twoich interesów konsumenckich. Powinien być dostępny na stronie sklepu. Zwykle znajdziemy go na samym dole obok danych kontaktowych i innych informacji o firmie. Jeżeli masz wątpliwości, co do konkretnych zapisów, możesz sprawdzić czy widnieją one w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ochrona danych
Składając zamówienie, jeszcze zanim podasz swoje dane, możesz sprawdzić czy połączenie jest szyfrowane i czy osoby trzecie nie będą miały do nich dostępu. Szyfrowane połączenia rozpoznasz poprzez dodatkowe ikony na pasku przeglądarki - symbol kłódki - to wspomniany wcześniej certyfikat SSL. Instalacja certyfikatu SSL powoduje zmianę protokołu strony – zamiast „http://” pojawia się „https://”. Przymus podawania zbyt wielu poufnych danych również może wzbudzić Twoje podejrzenia (data urodzenia, PESEL).

WAŻNE

Twoją wątpliwość może wzbudzić: wygląd/ logo/ nazwa do złudzania przypominająca inny znany sklep morela.net ilustracja sklepu, który może się podszywać pod morele.net strona niedopracowana lorem ipsum rażąco niskie cenyniskie ceny płatność tylko przelewem brak danych rejestrowych i kontaktowych brak numeru i regulaminu brak regulaminu sklepu brak certyfikatów bezpieczeństwa (symbol kłódki) brak certyfikatu

computer

Masz pytania związane z bezpieczeństwem, zakresem przechowywanych danych, kontem w Grupie Morele.net? Pamiętaj, zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji.

Możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta.
W wiadomości prywatnej poprzez Facebooka.
Napisać do Inspektora Ochrony Danych osobowych: [email protected]