Bezpieczeństwo w sieci

Portale internetowe, strony i sklepy online stosują różnorodne zabezpieczenia, które mają za zadanie chronić użytkowników przed szeregiem niebezpieczeństw. Pamiętaj jednak, że dbanie o bezpieczeństwo w sieci leży także w Twoich rękach. Aby Ci to ułatwić, zebraliśmy listę rekomendowanych w wielu miejscach praktyk, dotyczących bezpiecznego poruszania się po sieci, ze szczególnym uwzględnieniem zakupów online.

image image

Internet stanowi dużą część naszego życia. To tutaj komunikujemy się ze znajomymi, szukamy pracy, sprawdzamy rozkład jazdy pociągów, oglądamy filmy i robimy zakupy.

Według raportu „E-commerce w Polsce 2018” stworzonego przez Gemius PBI, ponad połowa kobiet i 46% mężczyzn w Polsce korzysta z zakupów przez Internet*, wskazując jako główne zalety wygodę, konkurencyjne ceny i większą oszczędność czasu, niż podczas kupowania w sklepach tradycyjnych. Jak podają te same badania, handel internetowy w Polsce rośnie co roku o około 20%.

Z kolei jak wynika z badań SW Research „Zakupy Polaków w Internecie 2018” przygotowanych na zlecenie Trusted Shops zakupy w e-sklepach robi jeszcze więcej Polaków**. 93% respondentów zadeklarowało, że kupiło coś online chociaż raz w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a jedynie 7% przyznało, że nigdy nie zamówiło nic w e-sklepie.

Wszyscy chcemy dokonywać zakupów szybko, bezpiecznie i z pewnością, że kupujemy w najlepszej możliwej cenie. Zadaniem morele.net jest tworzenie platformy umożliwiającej takie zakupy.

*“E-commerce w Polsce 2018” - Geminus dla e-Commerce Polska
** „Zakupy Polaków w internecie” – SW Research na zlecenie Trusted Shops

5podstawowych zasad
bezpiecznych zakupów on-line

Używaj silnych haseł, przechowuj je bezpiecznie i zmieniaj regularnie.

 • Silne hasło powinno zawierać minimum 8 znaków, w tym duże i małe litery, liczby i znaki specjalne.
 • Nie umieszczaj w hasłach charakterystycznych słów takich, jak: imiona, miejscowości, daty urodzenia.
 • Pamiętaj, że złożoność hasła jest jego największym atutem i to ona w dużej mierze chroni Twoje dane.
 • Przeczytaj więcej o hasłach w naszym przewodniku.

Weryfikuj sklepy internetowe

 • Na stronie sklepu internetowego, w miejscu łatwo dostępnym, powinny znajdować się pełne dane firmy, takie jak: nazwa firmy sprzedawcy, pełne dane adresowe, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail, dane rejestrowe firmy, a w szczególności numer NIP oraz inne numery rejestrowe, jeżeli dotyczą formy prowadzonej działalności, wraz z nazwą właściwego organu. Po numerze NIP jesteś w stanie sprawdzić autentyczność podmiotu, np. na stronie KRS lub CEIDG. Dane morele.net znajdziesz tutaj.
 • Na stronie dostępny powinien być również regulamin sklepu - jak ten tutaj.
 • Zwracaj również uwagę czy na stronie sklepu (zwykle w stopce) dostępne są informacje dotyczące polityki prywatności oraz informacje prawne. Polityka prywatności,Informacje prawne morele.net.
 • Jeśli nie masz pewności, co do wiarygodności sklepu, możesz wyszukać opinie na jego temat w Internecie oraz sprawdzić czy występuje w popularnych porównywarkach internetowych agregujących oferty online. Nie musi to stanowić reguły, ale zawsze dokłada małą cegiełkę do weryfikacji.
 • Uważaj na phishing, czyli typ oszustwa internetowego, w którym podstępem wyłudza się od użytkownika jego dane, w tym m.in. dane osobowe. Wiadomości phishingowe przybierają zazwyczaj formę fałszywych powiadomień wysyłanych przez osoby podszywające się pod banki, dostawców systemów e-płatności, sklepy online czy inne organizacje. Zwracaj uwagę na domenę, w której znajduje się sklep i weryfikuj działania, jakich oczekuje od Ciebie dany sprzedawca. Np. pamiętaj, że morele.net (ani żaden z naszych sklepów: sklep-presto.pl, hulahop.pl, amfora.pl, budujesz.pl, meblujesz.pl, ubieramy.pl, digitalo.pl, motoria.pl ) nigdy nie wysyła SMS czy wiadomości e-maili z prośbą o dopłatę do zamówienia.
 • Więcej na temat bezpiecznych zakupów w sieci znajdziesz tutaj.

Wybieraj najbezpieczniejsze metody płatności i powierzaj pieniądze sprawdzonym dostawcom płatności

 • Wybieraj sprawdzonych i zweryfikowanych dostawców/ operatorów/ agentów rozliczeniowych płatności. Wśród najpopularniejszych znaleźć można m.in. PayU, Przelewy24, DotPay, eCard, Blue Media.
 • Jeśli nazwa dostawcy/ operatora/ agenta rozliczeniowego nie jest Ci znana, możesz sprawdzić obecność takiego podmiotu np. w rejestrze dostawców usług płatniczych w wyszukiwarce, która dostępna jest na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.
 • Ograniczenie przez sklep możliwości płatności za towar jedynie do ‘przelewu bankowego’, czyli do płatności z góry na konto, powinno zwrócić Twoją uwagę.
 • Gdy dokonujesz logowania na stronie banku w celu wykonania przelewu, zachowaj szczególną ostrożność. Sprawdź czy strona, na której się logujesz, z pewnością należy do Twojego banku.
 • Więcej o bezpiecznych płatnościach przeczytasz tutaj.

Sprawdzaj czy strona internetowa jest bezpieczna

 • Pamiętaj, że strona na której chcesz dokonać zakupu powinna być odpowiednio zabezpieczona. Jej adres powinien zaczynać się od „https” co oznacza, że dane są szyfrowane poprzez protokół SSL, który wpływa na poprawę bezpiecznego logowania.
 • Większość przeglądarek internetowych informuje o bezpieczeństwie połączenia w formie ikony kłódki znajdującej się obok adresu strony.

Chroń urządzenia, z których korzystasz będąc online

 • Korzystaj z programów antywirusowych. Szeroka oferta sprawia, że każdy może znaleźć rozwiązania dostosowane do swoich potrzeb i portfela.
 • Wylogowuj się każdorazowo po zakończeniu transakcji bankowej.
 • Wykonując przelewy internetowe unikaj publicznych sieci wi-fi.
 • Zwróć uwagę czy pole w prawym górnym rogu „Zapamiętaj hasło” nie jest “automatycznie” zaznaczone.
 • Korzystaj tylko z legalnego oprogramowania i regularnie je aktualizuj.

computer

Masz pytania związane z bezpieczeństwem, zakresem przechowywanych danych, kontem w Grupie Morele.net? Pamiętaj, zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji.

Możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta.
W wiadomości prywatnej poprzez Facebooka.
Napisać do Inspektora Ochrony Danych osobowych: [email protected]

niebezpiecznik

Potwierdzenie przeprowadzenia testów penetracyjnych aplikacji sklepowej morele.net przez Niebezpiecznik.pl. Sprawdź.