Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Zobacz co oferują karty NVIDIA RTX z serii 30

Chcesz kupić kartę graficzną, która zapewni doskonałe osiąg w grach? Sprawdź, jaki model warto wybrać.

Co robi karta graficzna? Jakie spełnia zadania?

Tak zwani użytkownicy domowy często na pytanie o to, jaką kartę graficzną wybrać, odpowiadają: żadną. Postanawiają ograniczyć się wyłącznie do jednostek zintegrowanych, ponieważ nie zamierzają zajmować się projektowaniem grafiki. To jednak mylne zrozumienie roli tego komponentu.

Zgodnie z uproszczoną definicją, karta graficzna, na podstawie instrukcji z procesora, generuje obraz wyświetlany na monitorze. Jak więc można się domyślić, jest niezbędnym elementem komputera. Nie oznacza to jednak, że każdy model okaże się wystarczający. Wiele zależy bowiem od tego, z jakimi programami będzie miała ona do czynienia.

W przypadku pracy biurowej, wystarczająca będzie podstawowa, mało wydajna karta graficzna. Wyświetlanie pulpit Windows i okien prostych programów nie jest zbyt wymagające, dlatego nasza maszyna nie będzie potrzebowała dodatkowej pamięci, pochodzącej właśnie z karty. To samo tyczy się obsługi prostych narzędzi multimedialnych. W tym zakresie, jednostki zintegrowane rzeczywiście mogą wystarczyć.

Inaczej jednak wygląda kwestia obsługi gier. Generują one skomplikowaną, trójwymiarową grafikę, do obsługi której potrzebny jest bardziej zaawansowany sprzęt. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z produkcjami nowymi, wyróżniającymi się bardzo rozbudowaną oprawą graficzną. W takim przypadku niezbędne okażą się modele z najwyższej półki, na przykład takie jak karty graficzne Nvidia GeForce RTX 30xx.

Co to jest zintegrowana karta graficzna?

Karty graficzne mogą być zintegrowane z procesorem lub mieć postać osobnego komponentu (tzw. dedykowane). Ten pierwszy rodzaj kart to produkty, które nie dysponują własną, dedykowaną pamięcią. Jest ona współdzielona z pamięcią RAM całego układu – tak rozumiane dzielenie zasobów jest regulowane za sprawą oprogramowania BIOS. Z tego też powodu zintegrowana karta graficzna w przypadku bardziej wymagających operacji okaże się zbyt słaba. Nie będzie w stanie zagwarantować odpowiedniej wydajności – w grach przekłada się to na niską ilość klatek na sekundę, odpowiedzialnych za płynność obrazu.

Jeżeli więc potrzebujesz wydajnej karty graficznej do grania, szukaj modeli dedykowanych, które dysponują własną pamięcią oraz wysoką częstotliwością taktowania. W przypadku takich kart jak GeForce RTX 30, ilość pamięci wynieść może nawet 24 GB. Wszystko to zapewnia bezproblemową obsługę najnowszych gier na wysokich detalach graficznych.

Jakie firmy produkują karty graficzne?

W chwili obecnej karty graficzne na rynek konsumencki produkują trzy firmy:

 • Intel – zajmuje się przygotowywaniem przede wszystkim jednostek zintegrowanych z procesorami. Będą to między innymi modele Intel UHD Graphics oraz Iris Pro,
 • AMD – firma dostarcza karty zintegrowane i dedykowane. W tej drugiej grupie znajdują się między innymi gamingowe modele AMD Radeon RX,
 • NVIDIA – producent wielu jednostek dedykowanych, przeznaczonych do użytku domowego, biznesowego, specjalistycznego (NVIDIA Quadro) i gamingowego – uwagę warto zwrócić zwłaszcza na modele GeForce GTX i RTX w wersji 20 i 30. Obecnie najmocniejsze karty gamingowego tego producenta to urządzenia RTX 3060 Ti, 3070, 3080 oraz 3090.

Jaką firmę najlepiej wybrać? Które karty graficzne są najlepsze?

Jeżeli potrzebujesz wydajnej karty zapewniającej najwyższą wydajność w grach komputerowych, najpewniejszym wyborem jest jeden z modeli firmy NVIDIA. Mowa tu zwłaszcza o jednostkach RTX 30xx, które zapewniają nie tylko ogromną wydajność, ale również obsługę technologii Ray Tracingu.

Firma AMD przez wielu graczy jest niedoceniana. Zapewnia ona dostęp do wielu naprawdę przyzwoitych jednostek. Jak już wspomnieliśmy, szczególnie ciekawie prezentują się modele Radeon RX. Uwagę warto zwrócić chociażby na karty graficzne AMD Radeon RX 5600XT oraz RX 580.

Jakie karty graficzne oferuje NVIDIA?

Oferta tego producenta jest rozwijana od wielu lat. I choć obecnie na rynku znaleźć można wiele modeli wiekowych, a także jednostki używane, obecnie uwagę należy zwrócić na 4 generacje kart graficznych od Nvidii. Każda z nich oferuje nieco inną wydajność i obsługę innych technologii.

 • Karty z serii GTX 10xx to modele sprzed kilku lat i era ich świetności już przeminęła. Nie oznacza to jednak, że gracze z nich nie korzystają. Wręcz przeciwnie. Jak pokazują liczne statystyki (np. z platformy Steam), wciąż są chętnie montowane w komputerach gamingowych. Dobrym na to przykładem są chociażby najszybsze modele GTX 1080 oraz 1080 Ti, które zapewniają kolejno 8 i 11 GB pamięci własnej.
 • Karty z serii GTX 16xx to odświeżona seria 10xx. Jest to dobry wybór dla niewymagających graczy, którzy zadowolą się średniej jakości obrazem w rozdzielczości Full HD. Sporą popularnością cieszy się między innymi jednostka GTX 1650 z 4 GB pamięci.
 • Karty z serii RTX 20xx to poprzednia generacja. Pierwsza, która oferuje sprzętowe wsparcie dla technologii Ray Tracing – zapewnia ona znacznie realistyczniejsze efekty świetlne. Wydajność tych kart jest wysoka, dlatego są one dobrym wyborem dla większości graczy. Jeśli chodzi o konkretne modele, wymienić można karty RTX 2080, 2070 i 2060. Warto nadmienić, że jakiś czas temu na rynku pojawiły się również wersje SUPER tych kart, które oferują nieco szybsze działanie.
 • Atrakcyjność kart RTX 20xx blednie jednak w konfrontacji z najnowszą serią kart RTX 30xx. Stosunek wydajności do ceny jest tutaj doskonała – najsłabsza karta RTX 3060 Ti jest szybsza od RTX 2080 SUPER. Dodatkowo karty z rodziny RTX 30xx oferują drugą generację jednostek wspierających Ray Tracing – znacznie wydajniejszą od pierwszej. Wszystko to zapewnia nie tylko doskonałą obsługę nowych gier, ale też największy komfort rozgrywki.

Jak dobrać kartę graficzną do rozdzielczości?

Dobór jednostki GPU powinien uwzględniać nie tylko sprzętowe wymagania nowych gier, ale również rodzaj wykorzystywanego monitora. Dobrze widać to na przykładzie kart z serii RTX 30xx.

Jeżeli grasz w rozdzielczości Full HD, wystarczająca okaże się jednostka  RTX 3060 Ti. Jeżeli jednak masz większy monitor (QHD) lub zależy ci na permanentnym utrzymywaniu płynności powyżej 120 klatek na sekundę – wybierz RTX 3070.

Do płynnej rozgrywki w 4K będziesz potrzebował jednostki RTX 3080. Jeżeli jednak szukasz karty o najlepszym stosunku wydajności do ceny, wówczas zdecydowanie wygrywa RTX 3070.

Co oferują karty NVIDIA RTX 30xx?

Największą zaletą kart z serii RTX 30xx jest druga generacja jednostek wspierających sprzętowo Ray Tracing, czyli metodę generowania w czasie rzeczywistym lepszych i bardziej naturalnych efektów oświetleniowych. Jest to pierwsza od wielu lat rewolucja w grafice komputerowej.

Z efektów Ray Tracingu korzysta coraz więcej gier. Praktycznie wszystkie głośne tytuły z tego roku obsługiwały tę technologię już na premierę lub będą ją obsługiwać niebawem. Zapewnia ona znaczący skok jakościowy, dlatego warto się nią zainteresować. Co jeszcze obsługują karty graficzne z serii RTX 30?

 • DLSS – jest rewolucyjną techniką poprawy jakości obrazu, opartą na nauczaniu maszynowym i sztucznej inteligencji. Obraz generowany jest w niższej od ustalonej rozdzielczości, a następnie upscalowany do docelowej z wykorzystaniem specjalnych algorytmów. Efekt końcowy to obraz o jakości przewyższającej otrzymaną z renderingu w docelowej rozdzielczości przy znacznie mniejszym obciążeniu karty graficznej.

Wszystko dzięki modelom poprawy jakości obrazu opracowanym przez superkomputery NVIDIA, które trafiają do Twojej karty graficznej dzięki sterownikom Game Ready i  rdzeniom Tensor, wykorzystywanym do obsługi sztucznej inteligencji.

 • Reflex – nowe rozwiązanie zaszyte w sterownikach Game Ready mające na celu zmniejszyć input lag dzięki skróceniu kolejki renderowania obrazu. To rozwiązanie sprawia, że postać, którą sterujesz szybciej reaguje na twoje polecenia.
 • Aplikacja NVIDIA Broadcast – jeżeli streamujesz swoją rozgrywkę, możesz skorzystać z arcyciekawego narzędzia. To dodatkowa aplikacja, która wzbogaca Twoją kamerę internetową o wirtualny green screen, usuwając na żywo tło dookoła ciebie. Drugą użyteczną funkcją jest wycinanie odgłosów tła zbieranego przez mikrofon. Dzięki temu twoje transmisje wyglądają i są słyszane znacznie lepiej.
 • Zoptymalizowane sterowniki dla kart RTX 30xx - dobrze przygotowane sterowniki to połowa sukcesu. NVIDIA regularnie wydaje nowe wersje oprogramowania sterującego, które oprócz optymalizacji do nowych gier, zawierają szereg przydatnych funkcji.
 • ShadowPlay - czyli możliwość rejestrowania i udostępniania materiałów ze swoich rozgrywek.
 • Ansel – wykonywanie niesamowitych zrzutów ekranowych z gier.
 • Filtry Freestyle – służą do personalizowania gier. Zmieniają ich wygląd w czasie rzeczywistym.

Karty graficzne niereferencyjne

Poza podstawowymi chipsetami dostarczanymi przez producentów (NVIDIA i AMD), na rynku znajdują się także tak zwane karty niereferencyjne, czyli odpowiednie zmodyfikowane przez firmy zewnętrzne. Od modeli oryginalnych mogą one różnić się parametrami technicznymi, wymiarami oraz rozwiązaniami dodatkowymi, które mają na przykład poprawić efektywność energetyczną.

W przypadku serii RTX 30xx, dobrym na to przykładem jest karta Gainward GeForce RTX 3070 Phoenix GS. Obsługuje ona tyle samo pamięci własnej (8 GB), jednak zapewnia przy tym nieco wyższą częstotliwość taktowania w trybie Boost. Jest również dłuższa, dzięki czemu korzysta z trzech, a nie z dwóch wentylatorów.

Niereferencyjne karty graficzne pozwalają na dobór konkretnych parametrów do indywidualnych potrzeb i wymagań. Jednostki RTX 30xx występują na rynku w wielu wersjach, dlaczego jest w czym wybierać.

Udostępnij
4,3
6 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

16xx bazuje na architekturze Turing a nie Pascal....
Nowe RTX serii 3xxx na obecną chwilę wymiatają pod względem możliwości technicznych i zaawansowania w stosunku do poprzednich generacji, niestety dostępność produktu dla zwykłego odbiorcy jest tragiczna
Specjalista Morele | 16:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.