Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Windows Server 2019 dla małych, średnich i dużych firm

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Windows Server przynosi wiele nowości – przekonaj się, co wnoszą.

Rozwój przedsiębiorstwa wymaga użycia najnowszych narzędzi i technologii, które pozwolą na realizację kolejnych, bardziej skomplikowanych zadań. Umożliwiają one również uzyskanie znacznie mocniejszej pozycji na rynku. Z tego założenia wychodzi też Microsoft, przygotowując kolejne wersje oprogramowania Windows Server. Najnowsza, oznaczona liczbą 2019, to kolejny krok w ewolucji systemu. Sprawdź, z czym się to wiąże i czy warto rezygnować ze starszych odsłon na rzecz aktualnych rozwiązań.

Możliwości hybrydowe w Windows Server 2019

Microsoft przygotował oprogramowanie łączące infrastrukturę lokalną ze środowiskiem w chmurze. Tak rozumiane oprogramowanie hybrydowe opiera się także na inteligentnych urządzeniach brzegowych, które stały się odpowiedzią na rosnące wymagania użytkowników końcowych.

Ewoluowały one już od wersji Windows Server 2003, która robiła użytek z wieloprocesorowości symetrycznej. Następnie, w ramach odsłony 2008, pojawiły się tak zwane serwery wielordzeniowe, które dysponowały dwoma lub czterema rdzeniami na gniazdo. Chmura powstała dopiero w ramach Windows Server 2012. Był to niezwykle ważny moment, który doprowadził do zmiany strategii wielu klientów.

Za sprawą wersji 2016 i wreszcie systemu Windows Server 2019, małe i średnie przedsiębiorstwa zaczęły przechodzić na tak zwaną chmurę hybrydową. Zgodnie z badaniami związanymi z lokalnymi rozwiązaniami hybrydowymi, w 2018 roku z tej technologii korzystało 34% z nich. Kolejne 41% rozważało natomiast wprowadzenie tych rozwiązań w przyszłości.

 

Jak zmieniał się Windows Server na przestrzeni lat?

Najnowsza odsłona oprogramowania Microsoftu umożliwia obsługę wszystkich aplikacji oraz infrastruktury w środowisku hybrydowym (w chmurze), pozwalającym na pracę z dowolnego miejsca. Kluczowym elementem jest tu platforma Azure, która ułatwia przygotowanie hybrydowego centrum danych. Do tego dochodzi bogate środowisko przeznaczone dla programistów i informatyków zajmujących się obsługą serwerów.

To jednak nie wszystkie zmiany, jakimi wyróżnia się Windows Server 2019. Wszelkie innowacje wprowadzone względem wersji poprzednich (2008, 2012 i 2016) warto podzielić na trzy główne segmenty związane z zabezpieczeniami, funkcjonalnością platformy hybrydowej, a także z infrastrukturą hiperkonwergentną.

 

Udoskonalone zabezpieczenia w Windows Server 2019

Microsoft zdecydował się przede wszystkim na wprowadzenie zmian w ochronie samego systemu operacyjnego, jak również sieci szkieletowej w wirtualizacji oraz zarządzaniu uprzywilejowanymi tożsamościami. Efektem tego było wprowadzenie wielu funkcji, których próżno szukać w poprzednich wersjach systemu Windows Server. Poniżej prezentujemy te najważniejsze.

 • Rozszerzona wersja usługi Windows Defender – specjalnie przystosowana dla potrzeb serwerów.
 • Ochrona maszyn wirtualnych – w edycji 2016 dotyczy ona wyłącznie systemu Windows, natomiast wersja 2019 rozszerzyła ją także o oprogramowanie Linux.
 • Podsieć szyfrowana za pomocą sieci SDN – funkcjonalność pojawiła się dopiero w Windows Server 2019.
 • Usługa ochrony hosta dla maszyn wirtualnych – pojawiła się obsługa trybu offline.
 • Obsługa Device Guard i zdalnej funkcji Credential Guard – pierwsza funkcja odpowiada za integralność kodu, a druga za eliminowanie konieczność przekazywania poświadczeń dla hosta protokołu Remote Desktop Protocol (RDP).

 

Nowe funkcje w platformie hybrydowej

Mają one zachęcić firmy do rozszerzania lokalnych centrów danych na chmurę, między innymi za sprawą większej spójności hybrydowej. Pojawiła się w platforma Azure oraz związane z nią usługi (np. Azure Backup i Site Recovery).

Jakie jeszcze funkcje pojawiły się w Microsoft Server 2019? Wspomnieć należy przede wszystkim o usłudze migracji magazynu, do której dostępu nie mają użytkownicy poprzednich systemów, ulepszonego uwierzytelniania usługi Active Directory za pomocą interfejsu API sieci Web, a także udoskonaloną analizę systemu. Wszystko to ma znaczący wpływ na komfort obsługi całego oprogramowanie, jak również na zarządzanie danymi i nie tylko.

 

Infrastruktura hiperkonwergentną w Windows Server 2019

W porównaniu z tradycyjną infrastrukturą sieciową, gwarantuje ona znacznie wyższą wydajność oraz łatwiejsze zarządzanie. Jest to możliwe za sprawą wielu rozwiązań gotowych do użycia, a także samego sposobu jej wykonania. W ramach Infrastruktura hiperkonwergentnej zasoby obliczeniowe, magazynowe i sieciowe są zawarte w tym samym klastrze, a nie w osobnych, jak to bywa w starszych rozwiązania.

Przekłada się to na zmniejszenie kosztów, prostszą konfigurację oraz wspomniane już zwiększenie wydajności. Sporą zmianą względem poprzedni wersji oprogramowania okazało się również wprowadzenie Windows Admin Center, platformy opartej na przeglądarce, która pozwala na sprawne zarządzanie siecią. W sposób czytelny przedstawia ona wszelkie dostępne zasoby, co znacznie ułatwia podejmowanie konkretnych działań.

Analizując całą infrastrukturę hiperkonwergentną, warto jeszcze wspomnieć o następujących funkcjach, które pojawiły się dopiero w Windows Server 2019.

 • Obsługa dysku flash USB – wykorzystywany jest on jako monitor klastra.
 • Monitorowanie całego klastra – mechanizm umożliwiający monitorowanie pojemności magazynu, pracy procesora, pamięci, a także przepustowości i opóźnień. Wszystko w czasie rzeczywistym.
 • Obsługa pamięci trwałej – skraca czas oczekiwania na zapis lub pobranie danych.
 • Komunikacja równorzędnej sieci wirtualnej – zdecydowanie przyspiesza łączność między dwoma sieciami wirtualnymi.
 • Usługi MultiPoint – umożliwiają wielu użytkownikom połączenie się z jednym urządzeniem i uruchomienie własnych sesji.

 

Wersje systemu Windows Server 2019 i modele licencjonowania

Skoro wiemy już, jakie innowacje wprowadza najnowsza odsłona oprogramowania serwerowego, warto zapoznać się z jej wersjami. Obecnie dostępne są trzy:

 • Windows Server 2019 Datacenter – system przeznaczony dla centrów danych oraz środowisk w chmurze o wysokim stopniu wirtualizacji.
 • Windows Server 2019 Standard – w tym przypadku mamy do czynienia z wersją standardową, przygotowaną dla środowisk fizycznych lub tych o niewielkim stopniu wirtualizacji.
 • Windows Server 2019 Essentials – kierowana przede wszystkim do małych firm dysponujących maksymalnie 50 urządzeniami i liczącymi do 25 użytkowników.

Jeśli zaś chodzi o licencjonowanie, wymienić należy modele zależne od rdzeni fizycznych oraz procesora. W pierwszym przypadku wspomnieć trzeba o 3 regułach, które muszą zostać spełnione, by zapewnić zgodność licencji: wszystkie rdzenie fizyczne serwera muszą być objęte licencją, każdy procesor musi być objęty licencją, by uwzględnić minimum wynoszące 8 rdzeni i każdy serwer musi zostać objęty licencją, jeśli limit ma wynieść 16 rdzeni.

Wspomnieć trzeba również o modelach półrocznych oraz typu Long-Term Servicing Channel. Różnice miedzy obiema opcjami przedstawia poniższa tabela.

 
Kanał długoterminowy
Kanał półroczny
Nowa wersja chmury
Co 2-3 lata
co 6 miesięcy
Okres obsługi
5 lat wsparcie podstawowe + ponad 5 lat wsparcie dodatkowe
Wsparcie 18 miesięcy
Dostępne wersje systemu
Wszystkie wersje Windows Server
Windows Server Standard i Datacenter
Użytkownicy dopuszczeni do użytkownika systemu
Wszyscy klienci
Klienci korzystający z chmury i pakietu Software Assurance
Opcje instalacji
Server Core i Server with Desktop Experience
Obraz kontenera systemów Server Core i Nano Server

Do tego wszystkiego dodać należy też podział licencji oprogramowania na system OEM, czyli licencja powiązana z konkretnym sprzętem oraz na licencjonowanie zbiorowe, przypisane do różnych urządzeń (można je zmieniać co 90 dni). Warto nadmienić, że Microsoft umożliwia pobranie wersji zapoznawczej systemu Windows Server 2019. Zainteresowani mogą liczyć również na dostęp do platformy Windows Admin Center.

 

Najważniejsze pytania na temat Windows Server 2019

Na koniec, w formie podsumowania, warto jeszcze odpowiedzieć na kilka najczęściej pojawiających się pytań odnośnie licencjonowania oprogramowania. Dzięki temu sposoby jego wykorzystania staną się z pewnością nieco jaśniejsze.

 • Czy licencja systemu musi obejmować wszystkie rdzenie serwera? Tak, nawet te wyłączone.
 • Czy licencja systemu może zostać przypisana do maszyny wirtualnej? Nie, licencjonowaniem objęte są wyłącznie serwery fizyczne.
 • Na czym polega i jak wygląda system licencjonowania dla wersji Windows Server 2019 Standard oraz Datacenter? W obu przypadkach licencja jest zależna od liczby rdzeni i musi obejmować minimum 8 rdzeni na procesor. Łącznie daje to 16 rdzeni.
 • Czy wymogi dotyczące rdzeni i procesorów dotyczą wszystkich serwerów? Tak, niezależnie od ogólnej liczby procesorów oraz rdzeni.

System Windows Server 2019 zapewnia mnóstwo opcji wykorzystania chmury i rozwiązań hybrydowych. Stało się to możliwe dzięki stałej ewolucji oprogramowania na przestrzeni lat. Sprawiło to, że z dostępnych funkcji i technologii korzysta coraz więcej firm.

 

Udostępnij
4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.