Udostępnij
Skomentuj

Orbitrek magnetyczny czy eliptyczny? Jakie są różnice?

Nie wiesz, jaki sprzęt treningowy wybrać? Sprawdź różnicę między orbitrekami magnetycznymi a eliptycznymi.

Orbitrek magnetyczny, a może orbitrek eliptyczny? Który wybrać? Ogromny natłok informacji dostępnych w Internecie sprawia, że wiele osób ma poważne trudności w odnalezieniu się w ofercie. Podobnie jest w przypadku orbitreków, które występują w wielu odmianach, przez co nie wszyscy są w stanie wskazać najważniejsze różnice między innymi. Poniższy tekst pozwoli więc wyjaśnić mnóstwo istotnych kwestii, związanych z zakupem orbitreków eliptycznych oraz magnetycznych.

Czym różni się orbitrek magnetyczny od eliptycznego?

Jak można się domyślić, kluczowa w tym przypadku będzie budowa obu urządzeń. Na pierwszy rzut oka mogą one okazać się dość podobno do siebie, jednak dokładniejsza analiza pozwala na wyróżnienie ich indywidualnych cech.

Polecane orbitreki

Wśród tak zwanych sprzętów domowych, zdecydowanie większą popularnością cieszy się orbitrek magnetyczny, zwany również crosstrainerem. Jest to bardzo przydatne urządzenie do poprawy wydolności organizmu, a także wzmacniania wszystkich partii mięśniowych. Podczas ćwiczeń na orbitreku aktywowane są bowiem zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Czym więc wyróżnia się orbitrek magnetyczny?

  • Kompaktową budową – od razu warto podkreślić, że jest ona mniejsza niż w przypadku maszyn eliptycznych. Z tego właśnie względu magnetyczny orbitrek jest często kupowany do mieszkań,
  • Obudową znajdującą się między prowadnicami – podczas treningu, elementy ruchome (głównie koło zamachowe) znajduje się między naszymi nogami. Między innymi właśnie dlatego orbitreki magnetyczne są tak kompaktowe.
  • Magnetycznym systemem hamowania – w skład budowy orbitreku wchodzą hamulce działające poprzez wytwarzanie pola magnetycznego. W ten sposób generowany jest opór, który można regulować, w zależności od intensywności ćwiczeń.

Co ważne, orbitrek magnetyczny do ćwiczeń nie jest jedynym tego typu sprzętem. Zakupić można również orbitrek mechaniczny, który jest tańszy i mniej zaawansowany pod względem technicznym, naładowany elektroniką orbitrek elektromagnetyczny, a także niezwykle cichy (i drogi) orbitrek powietrzny.

  • Dużym rozstawem platform, na których znajdują się stopy – w zależności od konkretnego modelu urządzenia, wynieść może on od 18 do około 25 centymetrów.

Jak na tym tle wygląda orbitrek eliptyczny? Na wstępie warto podkreślić, że sprzęt ten ma znacznie więcej nazw. Określany jest on bowiem także jako trenażer eliptyczny, eliptyk, maszyna eliptyczna, a nawet rower eliptyczny. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych cech tego sprzętu.

  • Obudowa znajdująca się z tyłu lub z przodu – koło zamachowe nie pracuje między naszymi nogami, jest nieco oddalone od prowadnic.
  • Niewielki rozstaw platform – wynika to wprost z obudowy. Orbitrek eliptyczny wyróżnia się tym, że w jego przypadku rozstaw podstaw pod stopy jest mniejszy niż 10 centymetrów. Ma to spory wpływ na sposób wykonywania ćwiczeń. Do tego jednak przejdziemy w dalszej części tekstu.
  • Spore wymiary – orbitrek eliptyczny jest większy i masywniejszy od orbitreku do ćwiczeń. Warto mieć to na uwadze.

Orbitrek magnetyczny – czy warto? Jakie są jego zalety?

Skoro wskazaliśmy już najważniejsze cechy obu sprzętów, możemy przejść do ich dokładniejszego omówienia, a także wskazania, kto powinien się nimi zainteresować. Orbitrek magnetyczny doskonale sprawdza się w warunkach domowych. To uniwersalne urządzenie, które pozwoli na dość szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, a także na poprawę ogólnej wydolności organizmu. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpłyną na pracę układu krążenia, kondycję serca, jak również na samopoczucie.

Choć trening na orbitreku magnetycznym z początku może się wydać dość wyczerpujący, szybko można się do niego przyzwyczaić. Zwłaszcza w przypadku modeli z wygodnym systemem regulacji obciążenia. Co najważniejsze, orbitrek łączy w sobie funkcjonalność bieżni, rowerka treningowego, wioślarza i steppera, dlatego trening z jego użyciem jest tak wszechstronny.

Orbitrek magnetyczny okaże się dobrym wyborem dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Ze względu na swoje mniejsze wymiary, doskonale sprawdza się w pomieszczeniach z ograniczonym metrażem. Warto podkreślić, że dostępne na rynku sprzęty nie różnią się wyłącznie rodzajem systemu hamowania. Orbitrek Zipro czy orbitrek HMS może bowiem obsługiwać szereg przydatnych opcji, spośród których wymienić trzeba pomiar danych treningowych (prędkość, dystans, czas, ilość spalonych kalorii etc.), programy ćwiczeniowe czy łączność bezprzewodową (najczęściej Bluetooth).

Wady i zalety orbitreka magnetycznego

Orbitrek magnetyczny posiada całkiem sporo zalet, a wśród nich wyróżniamy poniższe cechy:

  • zajmuje mniej miejsca
  • oferowany w różnych odmianach – nie tylko magnetycznej, ale też mechanicznej, elektromagnetycznej i powietrznej
  • orbitrek magnetyczny jest przeważnie tańszy od maszyny eliptycznej
  • dostępność sprzętów z przydatnymi funkcjami dodatkowymi
  • uniwersalne urządzenie treningowe, łączące w sobie funkcjonalność kilku innych maszyn

Niemniej jednak warto zdać sobie sprawę także z wad orbitreka magnetycznego.

  • ćwiczenia mogą okazać się trudne i męczące
  • niektóre orbitreki pracują dość głośno

Orbitrek eliptyczny – charakterystyka. Czy warto?

Największe zalety maszyny eliptycznej związane są z ułożeniem platform, na których stawiane są stopy. Ze względu na ich niewielki rozstaw, ruchy wykonywane przez użytkownika są bardzo naturalne. Dzięki temu sprzęt ten w bardzo niewielkim stopniu obciąża stawy i kolana. Co równie istotne, podczas treningu przyjmujemy w pełni wyprostowaną postawę, co też ma spore znaczenie.

Trenażer eliptyczny okaże się więc bardzo „przyjazny” dla osób początkujących, które do tej pory miały mocno ograniczony kontakt z regularnością aktywnością fizyczną. Spodoba się także tym, którzy chcą postawić na intensywny trening. Obsługa maszyny eliptycznej przypomina bowiem jazdę na nartach – krok jest znacznie dłuższy niż w przypadku standardowych orbitreków, dlatego doskonale nadaje się do długich i intensywnych ćwiczeń.

Z drugiej jednak strony, sposób działania maszyny sprawia, że zajmuje ona dość dużo miejsca. Trudno więc korzystać z niej w kawalerce czy też małym pomieszczeniu. Orbitrek eliptyczny do ćwiczeń będzie również droższy od modeli magnetycznych.

Wady i zalety orbitreka eliptycznego

Przed zakupem warto zapoznać się z zaletami, które oferuje orbitrek eliptyczny.

  • w mniejszym stopniu obciąża stawy
  • ze względu na mniejsze obciążenie, dobrze sprawdzi się podczas rehabilitacji. Korzystać z niego mogą także osoby wracające do ćwiczeń po kontuzji
  • wydłużony krok umożliwia realizację intensywnych programów treningowych
  • zapewnia szereg korzyści – od możliwości zrzucenia zbędnych kilogramów, po poprawę wydolności organizmu
  • oferowane urządzenia przeważnie obsługują wiele przydatnych funkcji dodatkowych

Natomiast wady tego typu urządzenia prezentują się poniżej:

  • zajmuje więcej miejsca niż standardowy orbitrek magnetyczny
  • jest dość drogi

Orbitrek eliptyczny vs orbitrek magnetyczny – co wybrać?

Jak pokazują powyższe opisy, oba urządzenia są do siebie dość podobne. Jednocześnie, zauważalne są istotne różnice, które sprawiają, że polecić można je nieco innym grupom użytkowników. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w domowej siłowni znalazły się oba sprzęty.

  • Orbitrek magnetyczny warto kupić, jeśli zależy Wam na uniwersalnym urządzeniu treningowym, które pozwoli na ograniczenie tkanki tłuszczowej, a także zwiększenie wydolności organizmu. Orbitrek zalecany jest przede wszystkim osobom, które do tej pory prowadziły kanapowy styl życia i chcą wprowadzić do niego nieco ruchu.

Co ważne, orbitrek magnetyczny do urządzenie kompaktowe, dlatego można postawić go także w mieszkaniu. W szczególności polecany jest orbitrek składany, który łatwo można schować (na przykład w szafie). Ile kosztuje orbitrek magnetyczny? Modele najtańsze zakupić można już za około 650-700 złotych.

  • Orbitrek eliptyczny warto kupić, jeśli szukacie sprzętu, który w mniejszym stopniu obciąża stawy. Eliptyk to dobry wybór podczas rehabilitacji. Zalecany jest również osobom starszym i powracającym po kontuzji.

Co ciekawe, z tego samego sprzętu korzystają też sportowcy i wszyscy zainteresowaniu intensywnym, długotrwałym treningiem, który pozwala na poprawę kondycji, jak również na budowę masy mięśniowej. Ze względu na swoją budowę i sposób działania, orbitrek eliptyczny zajmuje dużo miejsca, dlatego często jest kupowany do siłowni oraz domów jednorodzinnych. Jest to sprzęt dość drogi – podstawowe maszyny eliptyczne kosztują przeważnie grubo powyżej tysiąca złotych.

Niezależnie od tego, czy interesuje Was bardziej orbitrek magnetyczny czy orbitrek eliptyczny, zawsze powinniście dokładnie przeanalizować kupowany sprzęt. Uwagę trzeba zwrócić nie tylko na solidność wykonania, ale też na poszczególne parametry techniczne i zakres obsługiwanych funkcji. Dzięki temu w łatwy sposób dobierzecie sprzęt do swoich potrzeb i możliwości.

Nie bez znaczenia będzie także renoma producenta. Dobre opinie o orbitrekach to gwarancja jakości, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Biorąc pod uwagę obecne trendy zakupowe, sporą popularnością cieszą się przede wszystkim orbitreki HMS, Zipro, vidaXl, BH Fitness oraz orbitreki Spokey.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.