Udostępnij
Skomentuj

Jakie owoce można wyciskać w wyciskarce?

Wyciskarki są źródłem świeżych soków pełnych witamin – jednak czy każdy owoc nadaje się do tego urządzenia?

Wyciskarki wolnoobrotowe działają poprzez miażdżenie produktów, czego efektem jest wydobywanie się z nich soku. Urządzenia te dbają nie tylko o wartości odżywcze, lecz także o walory smakowe. Dzięki specjalnej funkcji usuwania napowietrzenia napoje zachowują dłużej świeżość, lepszą konsystencję i esencję. Dodatkowo to dużo cichsza praca i łatwe czyszczenie. A nie od dziś wiadomo, że świeżo wyciskane soki to bomby witaminowe – najlepsze są domowe, dlatego warto mieć w swojej kuchni wyciskarkę.

Polecane wyciskarki wolnoobrotowe

Najlepsze owoce do wyciskania soku z wyciskarki – które wybrać

Jednak czy wszystkie owoce nadają się do użytku w takim sprzęcie? A może lepiej któregoś gatunku unikać, by nie zniszczyć urządzenia? Zapewne zdarzyło Ci się zrezygnować z wyciskania soku, bo nie byłeś pewny, czy pestki z owoców nie spowodują uszkodzeń w wyciskarce, a warzywa nie będą za twarde. Czas rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Na rynku króluje wiele firm, a tymi najpopularniejsze są wyciskarki wolnoobrotowe Kuvings czy wyciskarki wolnoobrotowe Kenwood – ale czy każda z nich oferuje te same możliwości i taki sam wachlarz wyboru wśród owoców i warzyw? Niekoniecznie! Wiele modeli posiada różne moce i parametry techniczne, w związku z czym nie każda poradzi sobie z tymi samymi produktami. Tak istotne informacje zawsze znajdziesz w instrukcji dołączonej do urządzenia – ale my wskażemy Ci grupy owoców, które za każdym razem świetnie wycisną soki i którymi nie będziesz martwić się o sprzęt.

Unikaj produktów uszkodzonych – obitych, wgniecionych i nieświeżych. Takie, które dostaniesz w sklepie poza sezonem, są zapewne po długiej podróży. Nie będą aż tak dobre jak te prosto ze straganów czy polskich sklepów. A jeśli wiesz, że któryś składnik był psikany chemikaliami – jego umycie może nie być wystarczające, wtedy po prostu obierz warzywo czy owoc.

Czy obierać owoce do wyciskarki wolnoobrotowej?

Urządzenia te najczęściej dzielą się na dwie główne kategorie – na wyciskarki wolnoobrotowe poziome lub pionowe oraz jednoślimakowe lub dwuślimakowe, czyli wałki tłoczące odpowiedzialne za miażdżenie produktów. Nie ma zbyt wielu ograniczeń, jeśli chodzi o wybór artykułów – jednak warto mieć na uwadze listę towarów lepiej akceptowanych przez tego rodzaju sprzęty. Wyciskarki wolnoobrotowe Philips doskonale poradzą sobie z cytrusami, ale i owocami z dalekich krajów. Miękkie owoce mogą zapchać Twoje urządzenie, dlatego pamiętaj, by unikać na przykład bananów czy awokado. Te włókniste mogą dać po prostu bardzo mało soku, ale w przypadku mocniejszego zapchania – nawet zablokować ślimak, czego konsekwencją będzie poważna usterka.

Z kolei wyciskarki wolnoobrotowe Kenwood czy wyciskarki wolnoobrotowe Philips nie będą miały większego problemu również z warzywami liściastymi, bulwiastymi czy włóknistymi. Zastanawiasz się pewnie, czy któreś z nich trzeba obierać? A może istnieją takie owoce, którym skórka służy? Lub takie warzywa, których cała esencja i naturalny dobrobyt znajduje się właśnie w niej?

Na pewno nie zaszkodzi obranie warzyw czy owoców, których skórek naturalnie nie spożywasz lub tych, które są wyjątkowo twarde. Zwróć uwagę na pochodzenie produktu, bo te z lokalnych upraw i metką „organiczne” mogą być łatwiej przyswajalne przez sprzęt. Pamiętaj też o skórkach, które zawierają w sobie mnóstwo witamin – wtedy obecność wierzchniej warstwy jest wręcz pożądana. Istnieją też produkty, które na co dzień spożywane bez skórki, do wyciskania będą idealne właśnie z nią. Kiwi dzięki swojej ochronce dużo łatwiej odda swój sok, a dodatkowo nie pozbędziesz się składników odżywczych. Jeżeli często używasz truskawek, nie odrywaj ich szypułek – oszczędzisz mnóstwo czasu, a ułatwisz wyciskarce jej pracę. Unikaj rozdzielania porzeczek od ich łodyżek, których twardość komponuje się z miękkim owocem.

Jakie owoce łączyć w sokach z wyciskarki wolnoobrotowej?

Tak naprawdę mieszać możesz dowolnie, w zależności od tego, co lubisz i jakiego soku oczekujesz. Nie każdy lubi gęste napoje lub takie, w których pojawia się dużo miąższu i pulpy. Istnieją jednak bardzo nietypowe połączenia, które sprawdzają się ze sobą wyjątkowo smacznie. We wszystkich wyciskarkach wolnoobrotowych poziomych połącz grejpfruta z pietruszką, buraka z jabłkiem albo jabłko z brzoskwinią i miętą. Nie musisz zatrzymywać się na dwóch, trzech połączeniach – możesz zmieszać dowolną ilość składników.

Urządzenia te świetnie spełnią swoją rolę w połączeniu owoc-warzywo, tworząc odżywczy napój pełen minerałów i witamin. Próbuj też nowych kompozycji, dzięki którym odkryjesz gęste napoje czy te bardziej płynne. Dzięki temu znajdziesz ulubiony sok, który poza smakiem podpasuje Ci swoją konsystencją. Łącząc różne składniki, zwróć uwagę na zawartość pestek. Nie są one pożądane w urządzeniu, choć nie musisz martwić się o te niewielkie, które zazwyczaj spożywasz. Jeżeli ilość pestek jest spora, lepiej jeśli się ich pozbędziesz – szczególnie dodając do siebie kilka owoców z takim dodatkiem. Winogrona czy maliny mają ogromne ilości małych pestek, które mogą przeciążyć wyciskarkę i spowodować awarię.

Jaki typ wyciskarki do owoców wybrać?

Rynek oferuje szeroki wachlarz urządzeń: przede wszystkim zdecyduj, czy wolisz urządzenie poziome, czy pionowe. To pierwsze posiada wałek ustawiony w pionie, dzięki czemu produkty opadają na niego i nie musisz ich przesuwać. Zazwyczaj posiada duży otwór, w którym po prostu umieszczasz wybrane owoce czy warzywa. Taka sokowirówka świetnie pozyska napar również z ziół.

Pozioma wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood posiada dwa wałki, które umieszczone są równolegle i w czasie pracy na siebie nachodzą. Takie urządzenie bardzo efektywnie miażdży artykuły spożywcze i poradzi sobie z twardymi warzywami. Jednak przy bardzo miękkich owocach możesz potrzebować specjalnego popychacza, by usprawnić cały proces.

Gdy zdecydujesz się na ułożenie wałków, kolejną decyzją będzie ilość ślimaków. Rynek oferuje jedno lub dwuślimakowe urządzenia, zwróć uwagę, że te poziome zajmą więcej przestrzeni w Twojej kuchni. Przy jednoślimakowej wyciskarce wolnoobrotowej Kuvings najważniejszym elementem jest krojenie owocu, by składniki płynnie się przesuwały. To dosyć powolny proces przy określonej ilości obrotów na minutę, dzięki czemu napoje nie będą napowietrzone lub nagrzane. Często używanym elementem przy jednym ślimaku jest wcześniej wspomniany popychacz, by wyciskanie szło szybciej i łatwiej.

Dwuślimakowe wyciskarki wolnoobrotowe Zelmer są najbardziej skuteczne, uzyskując z warzyw możliwie największą ilość soli mineralnych i witamin. Sprzęt bez zarzutu poradzi sobie zieleniną. Dodatkowo sprawdź parametry techniczne jak moc napędu, szerokość wlotu i opcje wspomagające. Dużym atutem będzie możliwość kontroli prędkości czy używanie wyciskarki do obróbki na przykład mięsa przy pomocy specjalnych końcówek.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.