Udostępnij
Skomentuj

Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dzbanek filtrujący to nabytek do Twojej kuchni, dzięki któremu będziesz pił smaczniejszą i zdrowszą wodę.

Woda stanowi niezwykle istotną część ciała człowieka, dlatego wypijanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia przyczynia się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety ta wodociągowa nie jest idealna i możesz znaleźć w niej wiele szkodliwych substancji. Chodzi przede wszystkim o osady, fenole, produkty ropopochodne i inne niebezpieczne związki. Z tego względu dzbanek filtrujący powinien stanowić stałe wyposażenie Twojej kuchni.

Polecane dzbanki filtrujące

Jaki dzbanek filtrujący kupić?

Wybierając dzbanek filtrujący, zapewne zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę i jakie elementy odgrywają ważną rolę. Choć na pozór oferta dzbanków do filtrowania wody wydaje się mocno do siebie zbliżona, to jednak jest kilka parametrów, które warto uwzględnić przy ostatecznym zakupie.

Wydajność dzbanków filtrujących

Niewątpliwie w pierwszej kolejności warto sprawdzić wydajność dzbanka, a raczej filtrów wymiennych, które będą z nim kompatybilne. W większości modeli dzbanki filtrujące Brita mogą mieć wkłady, które umożliwiają przefiltrowanie 100-150 litrów wody. Na rynku dostępne są też jednak dzbanki z filtrem wody o wydajności do nawet 500 L. Tak czy inaczej, każdy z tych wariantów odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń z wody kranowej. Do tego zatrzymywany jest kamień (skutek uboczny zbyt twardej wody), dzięki czemu żółty osad przestaje się osadzać na sprzętach kuchennych. Co więcej, zwiększy to nie tylko żywotność AGD, ale także wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie – pijąc przefiltrowaną wodę nie będziesz spożywał chloru i szkodliwych metali ciężkich.

Na jaki czas starczy filtr do wody, który umieszczany jest w dzbanku? Dla przykładu dzbanek filtrujący Aquaphor o wydajności 300 litrów zapewni uzdatnianie wody przez 90 dni (biorąc pod uwagę zapotrzebowanie 4-osobowej rodziny). Wkład w dzbanku zużywa się i trzeba go regularnie wymieniać. Aby nie przeoczyć tego ważnego czasu, Twoje urządzenie powinno mieć elektroniczny lub mechaniczny wskaźnik zużycia filtra. Model manualny stosuje się coraz rzadziej, gdyż jest najmniej dokładny.

Pojemność całkowita i wody przefiltrowanej

Jaki dzbanek filtrujący – Dafi czy Brita? Bez wątpienia obie marki są bezkonkurencyjne w kategorii dzbanków z filtrem do wody. Najpierw jednak należy skupić się nie na renomie producenta, a na pojemności dzbanka. Wybór powinien być uwarunkowany liczbą domowników, którzy będą pić czystą wodę. Pojemność urządzeń standardowo waha się od 2 do 4 litrów. Jeśli to zakup jedynie dla Ciebie albo maksymalnie dwóch osób, mniejszy model powinien okazać się wystarczający. Warto jednak podkreślić, że istnieją też dzbanki filtrujące o pojemności całkowitej większej niż 4 litry. Kiedy z urządzenia korzysta cała rodzina, korzystniejsze i wygodniejsze może być nabycie większego modelu. Z kolei pamiętaj, że mniejszy dzbanek filtrujący bez żadnych problemów umieścisz na drzwiach lodówki, dzięki czemu woda będzie nie tylko czysta, ale także przyjemnie chłodna.

Biorąc pod uwagę wielkość dzbanka filtrującego, zwróć uwagę, że oprócz pojemności całkowitej, producenci podają też pojemność wody filtrowanej. W zasadzie ten drugi parametr powinien być dla nas istotniejszy, ponieważ określa to, ile dzbanek może pomieścić w sobie wody, która uległa już procesowi filtracji.

Jaki dzbanek filtrujący: Dafi, Brita czy inna marka?

To chyba największy dylemat dla większości konsumentów. Wybór dzbanków filtrujących Dafi lub Brity są nie tylko bezpieczną opcją ze względu na renomę marek. Przede wszystkim nie ma problemu, aby później znaleźć do nich odpowiednie – są powszechnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, który producent sprawdza się lepiej. Zarówno Dafi, jak i Brita powinny spełnić oczekiwania większości użytkowników. Równie dużą ofertę posiada firma Aquaphor, która także specjalizuje się w dzbankach filtrujących. Czy są jeszcze jakieś marki, które warto wziąć pod uwagę? Jeśli nie chcesz wybierać żadnej z trzech najpopularniejszych opcji, to dzbanki do filtrowania wody oferuje również Philips czy Laica.

Koniecznie porównaj ceny filtrów do dzbanków – mogą się one znacznie różnić w zależności od producenta. Pamiętaj też, że wybrany dzbanek będzie kompatybilny tylko z jednym rodzajem filtra od tej samej marki. Wkłady o mniejszej/większej wydajności czy od innej firmy nie będą pasowały do danego modelu. Weź to pod uwagę, jeśli chcesz zaoszczędzić na późniejszym użytkowaniu. Warto dodać, że filtry do dzbanków od najpopularniejszych producentów są często dostępne w zestawach po promocyjnych cenach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dzbanka filtrującego?

Powyżej opisaliśmy najważniejsze parametry, które warto uwzględnić, gdy zadajesz sobie pytanie „jaki dzbanek filtrujący wybrać?”. Jest to istotne z tego względu, że woda dostarczana do Twojego domu z wodociągów nie jest idealna. Można wręcz powiedzieć, że jej regularne picie szkodzi zdrowiu, a to za sprawą metali ciężkich, chloru i innych niepożądanych substancji. Tym bardziej dzbanek filtrujący powinien stanowić niezbędne wyposażenie kuchni. W trakcie wyboru odpowiedniego modelu zwróć uwagę na podstawowe elementy i właściwości, dzięki temu używane przez Ciebie urządzenie zapewni nie tylko zdrowszą, ale jednocześnie o wiele smaczniejszą wodę. Do tego dochodzą jeszcze kwestie dodatkowe, które mogą wpłynąć na wybór dzbanka filtrującego.

Jakość wykonania i estetyka dzbanków filtrujących

Choć najistotniejsze są kwestie związane z użytkowaniem dzbanka filtrującego, to warto też przyjrzeć się estetyce i jakości wykonania produktu. Dobrze, aby pasował do wystroju Twojej kuchni. Duże znaczenie odgrywa kolor – w przypadku m.in. dzbanków filtrujących Dafi, Aquaphor czy Brita, do wyboru są modele w przeróżnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu nowy nabytek będzie się spójnie komponował z resztą sprzętu kuchennego. Najlepiej sprawdzają się klasyczne odcienie, gdzie wyróżnia się głównie pokrywa i rączka. Przy okazji skontroluj czy urządzenie błyszczy się albo jest matowe. Wybierz dzbanek wykonany z trwałych materiałów, dzięki czemu będzie służył przez lata.

Pokrywa dzbanka ze wskaźnikiem zużycia filtra do wody

W każdym modelu pokrywa od dzbanka nieco się różni. Nie chodzi tutaj o kolor, ale o praktyczne zastosowanie. Niektóre pokrywy trzeba zdejmować, inne mają specjalny otwór, przez który wlewa się wodę z kranu. Ponadto otwory te są często zaprojektowane w taki sposób, aby jeszcze przed filtrowaniem wody częściowo zbierały osadzający się kamień. Sprawdź budowę urządzenia i prostotę używania (każda czynność powinna odbywać się intuicyjnie), dzięki czemu z urządzenia bez problemu będą korzystać zarówno najmłodsi, jak i starsi użytkownicy.

Jak też zostało wspomniane, na pokrywie dzbanka filtrującego zazwyczaj umieszczony jest elektroniczny lub mechaniczny wskaźnik zużycia filtra. Naturalnie modele elektroniczne są praktyczniejsze, ponieważ automatycznie sygnalizują konieczność wymiany wkładu. W przypadku manualnych wskaźników (np. w postaci suwaków z dniem i miesiącem wymiany) w praktyce kończy się na tym, że zapominamy o ustawieniu konkretnej daty.

Filtry wzbogacające wodę

Dobry dzbanek filtrujący powinien zostać wzbogacony o specjalny filtr, w którym znajdują się cenne minerały. Nie każdy model ma tę opcję, jednak zwróć na to szczególną uwagę. Spożywana woda staje się wtedy zdrowsza, zyskuje bardzo atrakcyjny smak i jednocześnie nadaje się nawet dla najmłodszych domowników. Najczęściej stosowany przez producentów jest filtr magnezowy Mg+, który oczyszcza i wzbogaca wodę kranową w jony magnezu, a także filtr alkaliczny pH+ pozwalający walczyć z zakwaszeniem organizmu. Zarówno wkłady Brita i Dafi doskonale spełniają swoje zadanie i przy pomocy aktywnych cząsteczek uzdatniają wodę. Ich koszt kształtuje się na poziomie kilkunastu złotych każdego miesiąca.

Dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy?

Przed zakupami może pojawić się pytanie: dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy? W tej kwestii należy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami, ale model wykonany ze szkła stwarza większe zagrożenie i ryzyko stłuczenia. Ponadto szklane dzbanki filtrujące będą na ogół cięższe – zatem niezbyt poręczne i bardziej niebezpieczne dla dzieci. Pod tym względem warto wybrać dobrej jakości plastik, który przekłada się na długie używanie bez śladów zużycia na dzbanku.

Na każdym dzbanku filtrującym z czasem będzie zbierał się osad. W związku z tym na rynku AGD pojawia się coraz więcej pojemników w kolorze czarnym. To doskonały wybór, który pozwala zachować dzbanek bez widocznych smug. Z kolei te przezroczyste pozwalają nam lepiej dostrzec przejrzystość przefiltrowanej wody. Chcąc uniknąć zakwitania wody nie wystarczy tylko regularnie wymieniać filtr. Warto też umyć cały pojemnik – w tym przypadku zarówno dzbanek szklany, jak i plastikowy, nie powinien sprawiać większych problemów.

Cena dzbanka filtrującego

Niewątpliwie przy zakupie czegokolwiek zwracamy uwagę na cenę. Jest to często decydujący czynnik, aczkolwiek w tym przypadku pierwszorzędna nie powinna być cena samego dzbanka filtrującego, co (jak zostało wcześniej podkreślone) wkładów do niego. Filtry do uzdatniania wody trzeba wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta (w zależności od wydajności może to być np. raz na miesiąc). Jeśli tego nie zrobisz, dzbanek nie spełnia swojej funkcji, a w konsekwencji w wodzie znajdują się szkodliwe substancje. Węgiel to pożywka dla bakterii, dlatego spożywanie takiej cieczy jest niebezpieczne.

Jeśli chodzi natomiast o koszt dzbanka do filtrowania wody, to będzie on głównie uzależniony od wcześniej opisanych czynników, czyli od pojemności, wskaźnika zużycia, wydajności filtra itp. Warto jednak uspokoić, że standardowe modele same w sobie nie są dużym wydatkiem. Dzbanek filtrujący to opcja o wiele bardziej ekologiczna i ekonomiczna, aniżeli kupowanie wody w butelkach – koszt filtrów nie obciąża tak bardzo domowego budżetu.

Jak działa dzbanek filtrujący wodę?

Dzbanek filtrujący pomaga uzdatniać wodę kranową, a jego używanie nie należy do skomplikowanych. Pojemnik znajdujący w górnej części urządzenia służy do nalewania wody z kranu. W dalszej kolejności zauważysz jej przeciekanie przez specjalny filtr. To właśnie dzięki niemu woda staje się nie tylko czystsza i pozbawiona piasku, drobnych kamyczków i innych zanieczyszczeń, ale jednocześnie wzbogacona o cenne minerały.

Kiedy cała woda zostanie przelana przez filtr, trafia do dolnego pojemnika. Oznacza to, że jest gotowa do spożycia, dlatego możesz przelać ją prosto do szklanki, lub do czajnika i przygotować aromatyczną kawę czy herbatę. Wodę z dzbanka filtrującego używaj także do zup, sosów i innych potraw, gdyż brak szkodliwych substancji sprawi, że będą smakować lepiej i poprawią jakość Twoich dań. Różnicę zauważysz już w trakcie pierwszego gotowania.

Warto jeszcze raz podkreślić, że dzbanek filtrujący działa, dzięki filtrom wzbogaconym o węgiel aktywny. To najważniejszy element urządzenia, który wymaga regularnej wymiany. Dzięki niemu woda staje się wolna od miedzi, ołowiu, chloru oraz innych szkodliwych substancji. Zyskują na tym również inne sprzęty wykorzystywane w domowym zaciszu, gdyż nie gromadzi się na nich nieatrakcyjny i szkodliwy kamień. Filtracja sprawia, że ciecz zyskuje całkiem nowy smak, zapach i kolor.

Jak często wymieniać wkład filtrujący w dzbanku?

Decydując się na dzbanek filtrujący, musisz mieć na uwadze, że element odpowiadający za uzdatnianie wody wymaga regularnej wymiany. Czas jego zużycia jest uwarunkowany częstotliwością korzystania z niego. Oznacza to, że w modelu, który służy rodzinie składającej się z kilku domowników, trzeba wymieniać częściej niż filtr w dzbanku dla jednej osoby. Dostępne urządzenia mają od 100 do nawet 500 litrów wydajności. Jednak jeśli Twój model ma specjalny wskaźnik zużycia, poinformuje Cię, kiedy stary wkład nadaje się do wymiany.

Za przykład może posłużyć wkład o wydajności 300 litrów. Pracuje przez około 3 miesiące, jednak może zużywać się szybciej, jeśli woda jest bardzo twarda albo znajduje się w niej sporo zanieczyszczeń. Wobec tego tym bardziej model posiadający elektroniczny wskaźnik zużycia filtra będzie najlepszy. Takie udogodnienie wiąże się dla Ciebie z dodatkową opłatą, ale nie musisz zgadywać i domyślać się, kiedy przyszedł czas na założenie nowego filtra.

Trwałość filtra jest uwarunkowana wieloma czynnikami, a sprawne urządzenie zwraca uwagę na ilość wody, która została już przefiltrowana, jej twardość, a także czas, czyli ile dni upłynęło od ostatniej wymiany elementu filtrującego (wzbogaconego o aktywne cząsteczki węgla). Dzięki wskaźnikowi uzyskujesz pewność, że używany przez Ciebie dzbanek zawsze działa bez zarzutu i zapewnia Ci wodę najlepszej jakości.

Dlaczego warto filtrować wodę?

Nabycie dzbanka filtrującego to jedna z najlepszych decyzji, na jakie możesz się zdecydować. Przede wszystkim zyskujesz zdecydowanie lepsze właściwości smakowe i fizykochemiczne wody. Przygotowane potrawy oraz napoje smakują lepiej, a oprócz tego nie pojawia się na nich nieatrakcyjny mętny osad, który świadczy o dużym poziomie zanieczyszczenia. To doskonała alternatywa dla wody butelkowanej. Postępujesz z myślą o środowisku, oszczędzasz domowy budżet, a dodatek cennych minerałów i pierwiastków sprawi, że będziesz się lepiej czuć.

Po przefiltrowaniu cieczy zmniejszasz ryzyko uszkodzeń sprzętów kuchennych i AGD wykorzystywanych w domowym zaciszu. Jest to ściśle związane z brakiem szkodliwego kamienia. Woda w naszym kraju słynie z wysokiego poziomu twardości, dlatego Twój ekspres do kawy, elektryczny czajnik czy żelazko może się zepsuć już po upływie kilku miesięcy. Przedłuż ich żywotność przy pomocy specjalnego dzbanka filtrującego wzbogacone o filtr węglowy.

Przefiltrowany płyn nie posiada szkodliwych substancji, które możesz znaleźć w wodzie pochodzącej z wodociągów. Chodzi przede wszystkim o piasek, szlam i rdzę. Woda zawiera sporą ilość chloru, chloroform oraz związków chloru organicznego. Wpływają niekorzystnie na Twój stan zdrowia i mogą stać się przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Unikasz także dostarczania do organizmu metali ciężkich, czyli rtęci, miedzi, żelaza i ołowiu. Nie przyjmujesz szkodliwych fenoli.

Już na zakończenie warto wspomnieć o względach ekonomicznych. Woda butelkowana jest stosunkowo droga i nie starcza na długo. Szczególnie kiedy codziennie spożywasz rekomendowane 2 litry płynów. Gdy dodasz do tego pozostałych członków rodziny i pomnożysz przez ilość dni w roku, uzyskasz ogromną kwotę, którą możesz znacznie zredukować, dzięki zainwestowaniu kilkudziesięciu złotych w dzbanek filtrujący.

Udostępnij
4,9
7 ocen
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (6)

Jak już bym się decydowała to wybrała bym raczej dzbanek szklany niż jakąś plastikowa Britę z tego artykułu reklamowego.
A ja mam dzbanek filtrujacy Dafi plastikowy i sprawuje się naprawdę dobrze. Wybrany został duży model dla 4 os rodziny. Woda jest smaczna.
Moim zdaniem szklany nie ma sensu bo po co Ci szklany dzbanek?, skoro i tak woda przelewa się przez filtr który jest z tworzywa, a w dodatku filtr powinien być zanurzony, więc i tak woda nabiera posmaku plastikowego!
W szkle woda się jonizuje , a to jest bardzo ważne i zdrowe dla naszego organizmu. Kupuję wodę w plastikowych butelkach i przelewam do szklanej karafki.
Cytuję: "pozbędzie się zanieczyszczeń pochodzących np. od starszych kanalizacji". Zaleca się, wybitnej umysłowości, będącej autorem tekstu, sprawdzenie różnicy między wodociągiem a kanalizacją...
Ja mam dzbanek firmy Ecosoft DEWBERRY SLIM i powiem szczerze, że jest świetny. Niestety nie znalazł się w tym rankingu, a szkoda przeoczyć taką perełkę. Śmiało mogę powiedzieć że konkuruje z Dafi i Britą.
Szklany dzbanek stłukł mi się 2 razy przy rączce. Plastikowy natomiast będąc z kiepskiego materiału poddaje się rysom po zmywaku
"...który pozbędzie się zanieczyszczeń pochodzących np. od starszych kanalizacji"..No,Jak ktos pije wode z kanalizacji, to nic dziwnego ze szuka alternatywy w roznych urzadzeniach.
Ludzie sie jeszce chwala ze "maja duzy garnek,zostal wybrany dla 4 osobowej rodziny,nie wiedzac ze plastik jest TRUJACY.Pijecie , niby, jak wam sie wydaje zdrowa wode, bo FILTROWANA a trujecie sie jeszcze gorszym swinstwem pochodzacym z tych waszych cudownych, plastikowych filtrow.
Specjalista Morele | 06:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.