Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać deskę do krojenia do twojej kuchni? Czym kierować się podczas wyboru deski i jak połączyć praktyczność z estetyką

Dobra deska do krojenia to komfort, higiena i oszczędność wysiłku i pieniędzy. Jak wybrać najlepszą?

To jedno z najważniejszych narzędzi w arsenale każdego kucharza. I pewnie najczęściej przeoczane. Domowi kucharze spędzają mnóstwo czasu, a czasem spore pieniądze, przy zakupie noży kuchennych, ale często niewiele myślą o , której używają jako podstawy do siekania. Tymczasem w kuchni noże i deski są tak samo ważne jak sól i pieprz, więc kucharze muszą zrozumieć, jak powierzchnia, na której tną, szatkują i rozdrabniają wpływa na ich noże i jak dbać o deskę.

Z czego powinna być zrobiona deska do krojenia?

Deska do krojenia to coś więcej niż tylko podstawa pod mięso czy siekane warzywa. Więcej, niż zwykła ochrona na blat. Od jakości deski zależy twój komfort pracy w kuchni i trwałość kuchennych noży. A od tego, jak się z nią obchodzisz, może też zależeć twoje zdrowie. Dlatego nie warto zadowalać się byle czym. Ale na co warto zwracać uwagę wybierając tę właściwą?

Wybór jest prawie nieograniczony. Możesz znaleźć deski we wszelkich kształtach, rozmiarach i kolorach, wykonane z dziesiątków różnych materiałów. Ale szefowie kuchni mają wyrobione zdanie na temat tego, co w kuchni sprawdza się dobrze, a co nadaje się co najwyżej do dekoracji. Przy wyborze deski do krojenia należy wziąć pod uwagę trzy główne czynniki: materiał, z którego wykonana jest deska, wielkość powierzchni i grubość. Te trzy czynniki wpłyną nie tylko na estetykę deski, ale także na tempo, w jakim deska się starzeje, jak odporna jest na zapachy czy plamy oraz jak ostre i wolne od uszkodzeń pozostaną noże.

Na początek sprawa najważniejsza. Z czego powinna być zrobiona naprawdę dobra deska? Na rynku można kupić klasyczne drewniane, popularne są deski do krojenia plastikowe, ale także takie, których głównym budulcem jest marmur, szkło czy ceramika. To, z czego deska jest zbudowana ma kluczowe znaczenie dla komfortu korzystania z niej i utrzymywania jej w czystości. Wybór właściwego tworzywa jest najważniejszą kwestią przy decydowaniu się na konkretny model deski.

Szkło, kamień i ceramika

Krótko i konkretnie: jeśli szukasz ładnej, dekoracyjnej deski na której estetycznie prezentować się będą owoce czy kawałki ciasta - proszę bardzo, modele szklane, ceramiczne czy kamienne są dostępne w wielu krojach i wzorach, są też niewymagające w obsłudze i łatwe do czyszczenia. Ale jeśli szukasz czegoś praktycznego, deski do krojenia którą faktycznie będziesz wykorzystywać do krojenia, unikaj tych materiałów. Są po prostu zbyt twarde i mogą błyskawicznie tępić nawet najlepsze noże. Bo to właśnie powierzchnia na której tniesz odpowiada za to, że tracą ostrość, a nie to, co nimi kroisz. Im twardsza powierzchnia - tym gorzej. Testy wykazały, że czasami wystarczy nawet zaledwie 10 pociągnięć, by stępić zupełnie nowy nóż.

Szklane deski do krojenia, ceramiczne czy marmurowe deski traktuj jako element wystroju, a nie narzędzie do przygotowywania posiłków. Są doskonałym półmiskiem do serwowania czy tacką do serów, ale trzymaj je z dala od twoich noży.

Polecane deski do krojenia szklane

Plastik i guma

Plastik nie jest może materiałem, który cieszyłby się w dzisiejszych czasach najlepszą prasą, ale na deskę do krojenia nadaje się całkiem dobrze. Do niektórych zastosowań są więc idealne - krojąc ryby na desce plastikowej, nie musisz przejmować się tym, że, co możliwe w przypadku desek drewnianych, ich zapach przeniknie w głąb materiału. Do tego, w przeciwieństwie do drewnianych, deski plastikowe można w każdej chwili po prostu wrzucić do zmywarki. Cienką plastikową deskę do krojenia można położyć na drewnianej desce, aby chronić ją przed uszkodzeniami czy zabrudzeniem.

Zauważ jednak, że plastik plastikowi nierówny, a różne materiały lepiej lub gorzej nadają się na podstawy do krojenia. Unikaj desek akrylowych, bo bywają niemal tak twarde, i co za tym idzie zabójcze dla noży, co deski szklane. Nie kupuj też desek zbyt śliskich, bo po nich noże będą się po prostu ślizgać. Najlepsze dla twoich noży są deski do krojenia z polietylenu lub polipropylenu.

Plastikowe deski są dosyć delikatne i nie posłużą ci tak długo, jak deski drewniane. Tasaki czy ząbkowane noże do chleba dosłownie masakrują ich powierzchnię. W przeciwieństwie do drewna, ślady po cięciu na plastikowej powierzchni nie “leczą się”. Z czasem nacięć na plastikowej powierzchni robi się tak dużo, że utrzymanie prawidłowej czystości plastikowej deski staje się niemal niemożliwe. Wtedy pozostaje ci tylko wyrzucić deskę i kupić nową.

Z drugiej strony, w sprzedaży są dostępne także grube, solidne deski gumowe, które są stosunkowo niedrogie, trwałe i łatwe do czyszczenia. Nie są szczególnie urodziwe, ale jeśli nie zależy ci na estetyce, guma to świetny wybór.

Polecane deski do krojenia plastikowe

Drewno

Tradycyjne deski do krojenia drewniane mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, w tym dębu, buku, klonu, kasztanowca, wiśni czy orzecha czarnego. Teak staje się również popularnym wyborem do desek do krojenia, są po prostu ładne - ale to nie dlatego są preferowane przez profesjonalistów.

Przy dobrej pielęgnacji, wszystkie drewniane deski do są bezpieczne, delikatne dla noży i trwałe. Mają też szeroki zakres cen. Najtrwalsze deski do krojenia są zrobione z gęstego drewna liściastego, takiego jak klon, orzech, wiśnia czy buk. Mniejsze pory tego drewna blokują przenikanie bakterii do wnętrza deski i utrudniają nożom tworzenie rowków.

Dostępne w sprzedaży deski można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od tego, jak przygotowane zostało przeznaczone na nie drewno. Można je łatwo odróżnić po tym, jak przebiegają słoje deski.

Deski z drewna pociętego wzdłuż słojów są zwykle tańsze: można rozpoznać je po tym, że na wierzchu widoczne są długie włókna. Takie deski są nieco mniej odporne na nacięcia nożem, a blizny po cięciach są na nich wyraźniejsze. Z drugiej strony, są odporniejsze na wilgoć.

Jeśli na wierzchu deski widzimy nie włókna, a słoje, oznacza to, że mamy do czynienia z deską stworzoną z kawałków drewna o przekroju poprzecznym. Takie deski mają często grubość kilku centymetrów, a ponieważ są trudniejsze do wykonania, przez co prawie zawsze będą kosztować więcej. Włókna drzewne w deskach z ziarnami czołowymi lepiej regenerują się po użyciu, przez co mają zwykle mniej nacięć i blizn. Są też bardziej sprężyste i łagodniejsze dla noży. Są jednak bardziej podatne na wilgoć, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane, bo drewno cięte “pod włos” pochłania więcej wody niż drewno cięte ze słojami. Jeśli taka deska jest wielokrotnie zamoczona, łączenia kawałków drewna mogą z czasem ulec rozerwaniu i stworzyć małe szczeliny, w których gromadzą się bakterie. Rutynowe pielęgnowanie ich za pomocą oleju mineralnego powinno jednak zapobiegać wchłanianiu wilgoci.

Wadą wszystkich drewnianych desek jest to, że są one zasadniczo żywym produktem i będą się zmieniać wraz ze zmianami otaczającego je środowiska. Narażenie na wilgoć i może je wypaczyć lub, w skrajnych przypadkach, doprowadzić do popękania. Silnie barwiące potrawy, takie jak buraki, mogą je łatwo plamić, a do ich wnętrza mogą przenikać zapachy potraw takich jak cebula. Drewno wymaga troski - najlepiej pielęgnować je przy pomocy oleju mineralnego klasy spożywczej. W przypadku bardzo wyszczerbionych czy pociętych desek świeżość może przywrócić im szybka interwencja przy pomocy szlifierki czy papieru ściernego - i świeża warstwa lakieru.

Jeśli szukasz pięknej deski, którą z dumą prezentujesz w swojej kuchni, a nie masz nic przeciwko odrobinie rozpieszczania, drewno to świetny wybór.

Polecane deski do krojenia drewniane

Jaki rozmiar deski wybrać?

Dobrze mieć pod ręką kilka rozmiarów desek na różne potrzeby. Najbardziej praktyczne i uniwersalne są deski największe - nawet 40x50 centymetrów. Dają szefowi kuchni mnóstwo miejsca do pracy. Do drobniejszych prac wystarczą jednak deski 20-centymetrowe.

Ważna jest grubość deski, zwłaszcza w przypadku desek drewnianych. Zbyt cienkie deski będą o wiele szybciej się wypaczać. A nierówna powierzchnia cięcia jest nie tylko niewygodna, może stanowić zagrożenie dla twoich palców. Dobrze wykonana drewniana deska powinna mieć grubość co najmniej 3-4 centymetrów.

Pielęgnacja deski

1. Umyj deskę delikatnie mydłem i gorącą wodą. Deski drewniane dokładnie wysusz czystym ręcznikiem do naczyń. Nigdy nie wkładaj gumowej lub drewnianej deski do krojenia do zmywarki.

2. Mniejsze drewniane deski przechowuj pionowo, ponieważ pomaga to zapobiegać wypaczaniu i pękaniu. W przypadku desek typu blok rzeźniczy - czyli większych, grubszych drewnianych desek do krojenia - upewnij się, że nie pozostawiasz stojącej wody ani resztek jedzenia na powierzchni.

3. Co dwa do czterech tygodni pielęgnuj drewnianą deskę olejem mineralnym dopuszczonym do kontaktu z żywnością lub mieszanką oleju i wosku pszczelego. Pomoże to zapobiec wypaczaniu się deski oraz pomoże chronić ją przed plamami i zapachami.

4. Kiedy widzisz wiele blizn po nożu na plastikowej desce do krojenia, czas kupić nową. Im więcej zakamarków, tym trudniej jest je wszystkie wyczyścić i odkażać. To, jak często trzeba wymieniać plastikową deskę do krojenia, zależy od tego, jak często jej używasz.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.