Udostępnij
Skomentuj

Fotel biurowy skórzany czy materiałowy? Który lepszy?

Fotele biurowe tapicerowane są najczęściej skórą ekologiczną lub tkaniną membranową. Fotel skórzany czy materiałowy?

Na co zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy?

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy?

  • Zastosowany w nim mechanizm ruchowy. Ergonomia fotela biurowego to obok materiału, z jakiego został wykonany, jego najważniejsza cecha. Nowoczesne fotele obrotowe mają możliwość całkowitego dostosowania do potrzeb użytkownika – posiadają regulację wysokości siedziska, ustawienie siły oporu oparcia podczas odchylania, wybór najwygodniejszej dla użytkownika pozycji do pracy, a także wyposażone zostały w dodatkowe funkcje, jak np. możliwość swobodnego kołysania się krześle, która zapewnia dodatkową formę relaksu podczas długiego dnia pracy.
  • Długość korzystania z fotela. Powinna mieć zasadniczy wpływ na wybór rodzaju tapicerki. Kupując fotel do codziennej kilkugodzinnej pracy za biurkiem, najlepiej wyposażyć się w mebel zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza – nadmierne pocenie się powoduje znaczny dyskomfort. Zastosowany materiał na siedzisku i oparciu powinien dobrze chłonąć wilgoć i zapewniać wygodę użytkowania.
  • Wymiary i budowa fotela. Pracownicy, którzy spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej, narażeni są na urazy i zwyrodnienia kręgosłupa. Dobrze wyprofilowane oparcie, zagłówek oraz podłokietniki sprzyjają przyjęciu odpowiedniej pozycji ciała, a tym samym umożliwiają odciążenie kręgosłupa, barków i stawów.
  • Wygląd fotela. Ostatnim, ale niemniej ważnym elementem jest wygląd fotela. Jego design powinien pasować do stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Nowoczesne krzesła obrotowe to uniwersalne meble, pasujące do większości aranżacji biurowych. Zarówno wśród foteli biurowych skórzanych, jak i tych tapicerowanych tkaniną można znaleźć niesztampowe meble, które nadadzą wnętrzu charakteru.

Polecane krzesła biurowe

Fotel biurowy skórzany – wady i zalety

Fotele biurowe skórzane tapicerowane mogą być skórą naturalną lub ekologiczną. Częściej spotyka się modele pokryte ekoskórą, przede wszystkim ze względu na ich cenę. Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami tapicerki zależy od potrzeb użytkownika i jego upodobań. Fotele pokryte skórą naturalną są zazwyczaj nieco droższe od tych tapicerowanych ekoskórą, jednak ich jakość i wytrzymałość jest bardzo wysoka. Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych cech poszczególnych typów skóry, wykorzystywanych do tapicerowania foteli biurowych.

Skóra naturalna

ZALETY

  • Wytrzymała.
  • Przyjazna alergikom.
  • Prezentuje się niezwykle elegancko.
  • Łatwiej przepuszcza powietrze niż ekoskóra.
  • Łatwa do utrzymania w czystości – dobrze schodzą z niej wszelkie zabrudzenia

WADY

  • Co jakiś czas powinna być poddawana konserwacji.
  • Ma tendencje do „naciągania się”.
  • Jest droższa niż ekoskóra
  • W zimie sprawia wrażenie zimnej, a w lecie gorącej
  • Często „klei się” do ciała

Skóra ekologiczna

ZALETY

  • Tańsza niż skóra naturalna.
  • Nie naciąga się.
  • Wizualnie prezentuje się bardzo podobnie do skóry naturalnej.
  • Łatwa do utrzymania w czystości.

WADY

  • Mniej wytrzymała niż skóra naturalna.
  • Co jakiś czas powinna być poddawana konserwacji.
  • Zapewnia gorszą cyrkulację powietrza niż skóra naturalna.
  • W zimie sprawia wrażenie zimnej, a w lecie gorącej.
  • Czasem „klei się” do ciała.

Fotele biurowe skórzane dość często posiadają elementy wykonane ze skóry perforowanej, która zapewnia jeszcze lepszą cyrkulację powietrza – redukując tym samym efekt nadmiernego pocenia się. Jest to niezwykle istotne szczególnie dla osób spędzających wiele godzin podczas dnia za biurkiem.

Fotel biurowy materiałowy – wady i zalety

Fotele biurowe materiałowe mogą być tapicerowane tkaniną zwykłą lub tkaniną membranową. Stanowią one jedne z lepszych rozwiązań – są wytrzymałe, przyjemne w dotyku, przepuszczają więcej powietrza niż fotele gabinetowe skórzane, a do tego ich cena nie jest wysoka. Warto również zaznaczyć, iż fotele biurowe pokryte tkaniną zwykłą lub tkaniną membranową nie są „wrażliwe” na zmiany temperatury oraz nie „kleją się” do ciała. Pod względem wyglądu nie są może tak eleganckie, jak fotele skórzane, ale dostępne w w wielu wzorach i kolorach również wyglądają estetycznie i profesjonalnie.

Czym różni się zwykła tkanina od tkaniny membranowej? Ta druga jest zdecydowanie miększa, gdyż została wykonana warstwową plecionką. Jest ona również bardziej przewiewna, ale za to mniej przyjemna w dotyku.

Fotel skórzany czy materiałowy, a może dwa w jednym?

Dobór odpowiedniego fotela biurowego jest niezwykle istotny. Mebel ten powinien zapewniać najwyższy poziom komfortu – wygodny, funkcjonalny i dostosowany do potrzeb użytkownika, wpłynie pozytywnie na jego nastawienie do pracy i wydajność. Kupując fotel biurowy, należy więc kierować się przede wszystkim upodobaniami i potrzebami osoby, która ma w nim spędzać wiele godzin podczas dnia. To co dla jednych będzie stanowiło wygodne rozwiązanie, niekoniecznie będzie takim dla innych.

Zastanawiając się nad wyborem tapicerki fotela obrotowego, warto zapoznać się z dostępną na rynku ofertą. Wielu producentów decyduje się na hybrydę, a więc fotel obrotowy skórzany z elementami z tkaniny, która znajduje się najczęściej w miejscach bezpośrednio stykających się z plecami. Takie rozwiązanie jest wygodne, a do tego sprawia, że fotel staje się bardziej przewiewny i lepiej pochłania wilgoć.

Najwyższa jakość wykonania, maksimum komfortu, funkcjonalność, nowoczesny design – to cechy, którymi powinien charakteryzować się idealny fotel biurowy. Komfort pracy zależy w dużej mierze od zastosowanej tapicerki. Każdy użytkownik powinien dobrać ją według własnych upodobań, zwracając jednak uwagę na takie elementy jak jej wytrzymałość i wygoda użytkowania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.